10 Kasım Anma Etkinlikleri Devam Ediyor

Osmanbey yeni şehitlik anıtında sabah çelenk bırakmakla başlayan program. Mehmet Akif İnan Konferans salonunda devam etti.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. Yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen etkinliklerde, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erinin açılışı konuşması yaptığı anma programında Şanlıurfa Sosyal Bilimler Lisesinin çalışmış oldukları 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü anma etkinlikleri Mehmet Akif Akif inan konferans salonunda devam etti. Şanlıurfa Sosyal Bilimler lisesin yaptıkları anma programında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği türküler, şiirler, şarkılar söylendi.

Şehitlik Anıtı'nda düzenlenen törende Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve ilgililer anıta çelenk koydu. Saatlerin 09.05'i göstermesiyle çalan sirenlerle birlikte saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Çelenk konulmasının ardından Mehmet Akif İnan Konferans Salonu'nda devam eden törenlerde, Atatürk'ün hayatı anlatıldı, oratoryo gösterisi yapıldı.

Türkiye cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 80. Yılında konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin “bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman ecdadımızın, şehitlerimizin Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından bugüne kadar getirilmesine canlarını ortaya koyarak ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmetle minnetle ve şükranla anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük mücadeleyle, büyük fedakârlıklarla ortaya koydukları cesaretle kuruldu. Bir avuç olarak nitelediğimiz büyük imparatorlar geriye kalan Anadolu topraklarında, bir avuç insan taahhütler eşliğine, benzerliğine karşılaşmak mümkün olmayacak büyük bir kahramanlık örneği göstermek suretiyle nerdeyse her karışana şehitlerimizin kanı olan bu mukaddes toprakları bizlere emanet ettiler. Kuruluşundan sonra hızlı bir şekilde bağımsızı, hürriyeti, özgürlüğü esas alan bir devlet anlayışına sahibiz. Yediden yetmişe ecdadımızın ortaya koyduğu büyük fedakârlıklar kısa süre içerisinde kendisini kabul ettiren yeni, genç bir cumhuriyetti olmayı başaran bir devletimiz var.” diye konuştu

Şanlıurfa Sosyal bilimler lisesi okul Müdürü Ali Tutluoğlu  “bugün Mustafa Kemal Atatürk’ü 80. Vefat yıldönümü anmış bulunuyoruz. Biz bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitime, öğretime, Türkiye Cumhuriyet’e verdiğini ifade edeceğiz. Çocuklarımız 3 haftadır çok iyi bir şekilde hazırlanıyorlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetinde yapmış olduğu hizmetti, Türkiye Cumhuriyetine yapmış olduğu katkıları güzel bir şekilde ifade edeceğiz ve Mustafa Kemal Atatürk’ü Hatırlamış ve hatırlatacağız. Program içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün sevmiş olduğu türküler, şarkılar, şiirler var, bir platoyum var yine Mustafa Kemal Atatürk’ün bize Türkiye Cumhuriyetine vermiş olduğu katkılar var program içerisinde.” diye konuştu

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER