SAĞLIKLI OLAN ISPANAK NASIL ZEHİRLER?

Yıllardır doğal bitkiler tüketin, yeşil bitkiler tüketin sağlığınızı koruyun derken, bu bitkilerden olan ıspanağın zehirleyeceğini hiç düşünmedik.

    Gün geçmiyor ki ülkemizde zehirlenmediğimiz bir şey çıksın. Her yıl bir yiyecekte çıkan madde ülkeyi korku yumağına çeviriyor. Bir ara kuş gribinin etki ettiği Türkiye’de millet tavuk yemekten vazgeçti. Bu kez de İstanbul, Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli başlayan zehirlenmeler yok dedirten cinsten. Pazardan veya marketten alınıp eve getirilen ıspanakları börek veya farklı çeşitte yemek yapan kişiler gece soluğu hastanede aldı. Bu illerden şu ana kadar da 196 müracaatın olduğu gelen bilgiler arasında.

Gıda zehirlenmesi dediğimiz durum genelde tarihi geçmiş, bayatlamış ürünlerde olur olmasına da tarladan halka satılan ürünün zehirlemesi şaşırttı. Birçok araştırma yapıldı, en çok üstünde durulan ihtimal ise 'pıtırak' denen 'şeytan elması' otunun ıspanakla beraber toplanması oldu. Ankara’dan getirildiği bildirilen ıspanağın bu şekilde halka satılması da tepkilere yol açtı.

Zehirlenme durumlarında mide bulantısı baş dönmesi olur, fakat ıspanak zehirlenmesinde durum daha da vahim bir yol aldı. Zehirlenen vatandaşların yakınlarının iddialarına göre; kişiler farklı bir kişiliğe bürünerek halüsinasyon gördükleri, kendilerini denizde yüzerek hissetlerini, evde soğan, sarımsak aradıkları ve kendilerini vurarak tuhaf hareketler sergiledikleri söylendi. Ispanağın zehirlediğini de gördük ya artık şaşırmamak gerekiyor birde üstüne bu belirtilerin olması.

Bakıyorum da ülkemizde her gün bir hastalık, bir zehirlenme olayı çıkıyor ortaya. Artık ne yiyip, ne içeceğimizi bilemez duruma geldik. Doğal bitki dediğimiz ürünler bile zehirler duruma geldiyse katkı maddeli olan hiçbir şeyi yememeyiz gerekiyor anlaşılan. Aman dikkat Urfalı arkadaşlarım çevreden topladığınız veya aldığınız otları iyice araştırıp, yıkadıktan sonra tüketin maazallah Urfa’da o iller arasına girmesin.

   Zehirlenen vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elif ATALAY
Elif ATALAY - 2 hafta Önce

Urfa çölleşiyor.

Ali
Ali - 2 hafta Önce

Urfa çölleşiyor.

Halil
Halil - 2 hafta Önce

Baska ülkelerde hic sorun çıkmıyormu .Sanki diğer ülkeler çok mükemmel yaşıyor da :(