“Yasatırken ölmek istemiyoruz”

Şanlıurfa Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa şubesi tarafından son zamanlarda yaşanan olaylara tepki göstererek Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

 Umut DELİ

Şanlıurfa Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa şubesi tarafından son zamanlarda yaşanan olaylara tepki göstererek Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

 Burada basın açıklamasını okuyan SES Şanlıurfa İl Eş Başkanı Ruken Kılıç: “AKP Hükümeti, 16 Ağustos'tan beri çok sayıda bölgeyi el güvenlik bölgesi ilan etti. Onların güvenlik bölgesi dedikleri her yer bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar,  gençler ve biz sağlık emekçilere açısından güvenliğin kalmadığı, hukuksuzluğun ve katliamın dayatıldığı zulüm mekânları olmuştur.

Yasakları ilan edilmekte ve bu kararlara Hukuki bir dayanak olmaksızın sokağa hatta pencereye çıkma Yönelik itirazlar, ciddi biçimde soruşturulmaksızın reddedilmektedir. Bu savaş politikaları yüzünden bölgede yaşanan insan hakları ihlalleri ve katliamlara ek olarak çok sayıda üyemiz darp edilmiş, yaralanmış ve tehdit edilmekle kalmamış katledilmiştir. Bu savaş ortamında sendikamızın üç üyesi özel harekât polisleri tarafından katledilmiştir. Eyüp Ergen ve Şeyhmus Dursun arkadaşlarımızın ardından bugün de Abdülaziz Yural yaşadığı sokakta yaralı bir kadına yardımcı olmaya çalışırken başından vurularak alçakça katledilmiştir. Günlerdir süren sokağa çıkma yasağı nedeniyle bırakalım halkın sağlık hizmetine ulaşmasını, yaralı vi cenazelerine bile müdahale edemiyorlar. Müdahale edenler ise sendikamızın Cizre Temsilcilik Yönetim Kurulu üyesi Abdülaziz Yural gibi katlediliyor. Sağlık Bakanı ise, sorumlu olduğu personelin çalışma koşullarını, can güvenliğini ve yaşam hakkı baş olmak üzere en temel insani haklarını güvence altına alma konusunda herhangi bir adım açmadığı g kin ve nefreti körükleyen açıklamalar yapmaktan geri durmuyor. Katledilmemize seyirci kalıyor. Bu nedenle sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak bu savaşa daha fazla kurban vermeyeceğiz “dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından grup 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sesiz bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER