Urfalı Doktorlardan SGK'ya tepki

Şanlıurfa’da son zamanlarda yaşanan bazı hastanelerin SGK’ sinin iptal edilmesine yönelik Demokratik Hekim Girişimi tarafından basın açıklaması yapılarak tepki gösterildi. Açıklamada en dikkat çekisi açıklama ise kentte dedikodusu yapılan yeni büyük bir hastane açılmasına yönelik yapıldığı söylemleri oldu.

 Şanlıurfa Tabipler Odası Başkanlığında, Demokratik Hekim Girişimi tarafından yapılan açıklamada 36 tıp merkezi, 4 özel hastanenin SGK anlaşmasının iptal edilmesi kentte vatandaşların mağdur olmasına neden olduğu belirtildi.

 Açıklamayı yapan Uzman Doktor Ömer Melik: “ İlimizde arka arkaya 4 özel hastanenin ve ardından 36 tıp merkezinin SGK sözleşmeleri askıya alınması beraberinde ciddi mağduriyetler ortaya çıkarmıştır. Bu durum karşısında Demokratik Hekim Girişimi olarak kamuoyu ve basını bilgilendirmek için burada bulunmaktayız.  Son aylarda ilimizdeki özel hastanelerin SGK sözleşmeleri tek taraflı olarak teker teker iptal edildiğine hepimiz tanık olmaktayız. Osm ve Edessa hastanelerinden sonra Ursu ve Ruha Academia hastaneleri ile birlikte en son geçtiğimiz hafta 36 Tıp merkezinin SGK sözleşmeleri yenilenmemiştir.  Bu hastanelerin ve merkezlerin poliklinik sağlık hizmetleri yanı sıra, yoğun bakım, kanser tedavisi, açık kalp ameliyatları, anjiyo, diyaliz gibi girişim gerektiren sağlık hizmetleri de vermekte olduğunu biliyoruz” dedi.

“ÖZEL HASTANELER FİZİKİ YETERSİZLİĞİNDEN AÇILDI”

Şanlıurfa’da açılan özel hastane ve sağlık merkezlerinin kentteki fiziği eksikliklerinden açıldığını vurgulayan Doktor Ömer Melik: “ Son yıllarda Urfa’da kamu alanının fiziki yetersizliğinden de kaynaklı birçok özel hastane açıldı. Kamuda yapılmayan veya çok yetersiz olan bazı tetkik ve tedaviler özel merkezlerde yapılmaya başlandı. Başta doktorlar ve sağlık çalışanları olmak üzere birçok insan için istihdam alanı oldu. İlimizdeki kamu alanında çalışan sağlık çalışanlarının sayısal yetersizliği ve hastanelerin fiziki yetersizliği,  özel hastaneler yoluyla kısmen de olsa giderilmiştir” diye konuştu.

“AYDA 2 BİN 800 AMELİYAT YAPILIYORDU”

Özel hastanelerin sayesinde hastaların mağdur olmadan tedavilerinin yapıldığını ve bu hastanelerde ayda 2 Bin 800 ameliyat gerçekleştiğini belirten Melik: “ Sözleşmesi feshedilen Özel hastanelerin ayda 120 bin poliklinik muayenesi, 2800 ameliyat yapıldığı bilinmektedir. Bu hastanelerde yaklaşık 180 doktor,  2000 civarında sağlık personeli ve çalışan istihdam edildiği biliyoruz. Ayrıca bu hastanelerde 230 dolayında yeni doğan ve yoğun bakım küvez hizmeti,45 tane erişkin yoğun bakım hizmeti verildiği bilinmektedir. Sağlık hizmetlerinde yaşanan sıkıntıların çok ciddi boyutta olduğu, uzun yıllardır mevcut hastane yatak sayılarının halkın taleplerini karşılamadığı bütün kamuoyu tarafından bilinmektedir. Ancak son günlerde ilimiz Şanlıurfa’daki birçok özel tıp merkezi ve hastanenin SGK tarafından sözleşmeleri aniden ve tek taraflı olarak fesih edilmesi, başta hastaları olmak üzere çalışan hekimleri, sağlık personelini ve diğer çalışanları mağdur etmiştir. Hangi gerekçe ile yapıldığı kamuoyuna duyurulmamıştır.  Biz halkın sağlık hizmetine erişimini engelleyen ve sağlık çalışanlarının işsiz kalmasına yol açan bu fesihlerin geri alınmasını talep ediyoruz. Ve buradan siz basına ve kamuoyuna halkın ve hastane çalışanlarının mağduriyetinin duyurulması konusunda büyük görev düşmekte” olduğunu ifade etti.

“GEREKÇELERİ MERAK EDİYORUZ”

SGK anlaşması iptal edilen hastanelerin gerekçesinin halen açıklanmamasında dolayı rahatsızlık duyduklarını ifade eden Demokratik Hekim Girişimi üyesi Uzman Doktor Ömer Melik: “Demokratik hekim girişimi olarak sözleşmeleri feshedilen özel hastanelerin ve tıp merkezlerinin sözleşmelerinin yenilenmemesinin gerekçelerinin neler olduğunu merak ediyoruz” dedi.

“BİRİLERİNE PEŞ KEŞ Mİ ÇEKİLİYOR?”

 Sözleşmesi fesih edilen hastanelerin yerine büyük sermaye sahipleri tarafından zincir hastane açılacağı konusunda kamuoyunda ciddi algılar olduğunun da altını çizen Melik: “ Zincir hastanelerin açılması tekleşmeyi beraberinde getirecektir. Hastalar açısından çok daha fazla tedavi giderleri,  doktor ve çalışanlar için ucuz iş ve emek gücü anlamına gelmektedir. Dolayısıyla yapılan bu haksız uygulamalar sahipleri çalışan ve yerel doktor olan özel hastaneler yerine büyük sermaye sahiplerine peşkeş çekilmesi algısını güçlendirmektedir. İlimizde daha kaç hastanenin ve tıp merkezinin sözleşmelerinin yenilenmemesi planlanmaktadır. Mağdur olan hastaların, işsiz kalan personellerin ve doktorlara dair doğacak mağduriyetler ve hak kayıpları nasıl giderilecektir. Bu konuda ve alınacak tedbirler hakkında kamuoyu bir an önce bilgilendirilmesini” istedi.

“BÜTÜN YÜK DEVLET HASTANELERİNE KAYDIRILDI”

SGK anlaşmasından dolayı hastalar Devlet Hastanesinde tedai olmak için uzun kuyruklar oluşturduğunu ve bütün yükün Devlet hastanelerine kaydırıldığını da hatırlatan Melik: “Özel hastanelerin ve tıp merkezlerinin kapatılması tüm yükü devlet hastaneleri ve diğer özel hastanelere kaydırmıştır. Dolayısıyla başta doktor olmak üzere, diğer hastane çalışanların iş yükü kat be kat arttırmıştır. Günlük muayene sayısı iki katına çıkmış hastanelerde yataklı birimlerde tüm yataklar dolmuş,  hastalar il dışına sevk edilmek zorunda bırakılmıştır. Yoğun bakım ve Yeni doğan hastaları il dışındaki hastanelere sevk edilmektedirler. Kamuoyunda özel hastanelerin ve tıp merkezlerinin SGK sözleşmelerinin iptalinin bir cezalandırma ve keyfi bir uygulama algısı oluşmaktadır. Bunların bir an önce giderilmesi, bu haksızlıkların son bulması hastanelerin SGK anlaşmalarının yenilenmesi, hastalara tekrar bakılması ve iş olanaklarının tekrar tanınmasını istiyoruz” diyerek açıklamaya son verdi.

.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 15:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
1'i
1'i - 3 yıl Önce

Hekim arkadaşlarınıza sorun bakalım niye kapanmış?

Hasta
Hasta - 3 yıl Önce

Sayın hekim arkadaslar.urfalılar şimdi fırında ekmek kuyruğuna girdiği gibi hastanelerde de sıraya girsin anlarlar.tepki yok şaşiyorum yaw

aa
aa - 3 yıl Önce

Urfa sahipsiz su anda saglik 15 seneki hale dundu peygaberler sehirine yakismiyor miletin vekileri nerde

SIRADAKİ HABER