Urfa'da Sağlık Vurgunu!

Devletin en çok ödeme yaptığı kurumlardan biri olan sağlık harcamalarında Şanlıurfa’da skandal yaşandı. Ankara’dan gelen müfettişler sahte reçete, sahte ilaç alımı ve sahte tahliller yapıldığı gerekçesi ile yaklaşık 750 Bin Sağlık Güvencesi olan Şanlıurfa’da denetim başlattı.

Urfa'da Sağlık Vurgunu!

 Umut DELİ

Devletin en çok ödeme yaptığı kurumlardan biri olan sağlık harcamalarında Şanlıurfa’da skandal yaşandı. Ankara’dan gelen müfettişler sahte reçete, sahte ilaç alımı ve sahte tahliller yapıldığı gerekçesi ile yaklaşık 750 Bin Sağlık Güvencesi olan Şanlıurfa’da denetim başlattı.

SAĞLIK BAKANLIĞININ SAĞLIKTA DEVRİMİ, FIRSATÇILARA YARADI!

 Sağlık Bakanlığı tarafından Medula sistemi kapsamında değişiklikler yapılmasıyla sadece TC vatandaşlık numarası ile muayene ve reçete alımı gerçekleştirerek sağlıkta devrim yarattı. Gelin görün ki, bu devrimi kendi lehine çeviren bazı kurum ve eczaneler vatandaşların adına sahte reçeteler düzenleyerek haksız kazanç elde etmeye başladı.

15 MÜFETTİŞ ŞANLIURFA’DA VE DAHA DA GELECEK

Urfanatik Gazetesinin yaptığı araştırmalar sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumuna yaklaşık şimdiye kadar 15 Müfettiş Ankara’dan gelerek bu haksız kazanç elde edenler hakkında çalışma başlatıldı. Ankara’dan Şanlıurfa’ya gelen Müfettişler aşırı ilaç kullanımı yapan, reçete bedeli yüksek olan ve özellikle özel hastanelerde sürekli muayene olan vatandaşları takip altına alarak araştırma başlattı.

MİLYONLUK VURGUNLAR GERÇEKLEŞİYOR!

Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında vatandaşların daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde sağlık problemlerini çözmek ve eczanelerde mağdur edilmemek için devrim yapan Bakanlığın bu projesi, bazı çıkarcılar tarafından kullanılmaya başlandı. Eczane, Özel Hastane, Medikal, Gözlükçü gibi kendi çıkarlarını düşünen bazı kurumlar, Devletten sağlık harcaması olarak Milyonlarca lira haksız kazanç elde etti. Yapılan bu sahte reçete uygulamasının ardından birçok iş yeri ve kurumlar adli makamlar tarafından gerekli çalışmalar başlatıldı.

SAĞLIK GÜVENCESİ OLANLAR DENETİM ALTINDA

Şanlıurfa’da yaşanan bu haksız kazanç olayının ardından Ankara’dan gelen Müfettişler gerek suç duyurusunda bulunanlar, gerek ise birçok kez ilaç alan vatandaşları çağırarak bilgiler almaya başladı. Suç duyurusu ve şikayetleri göz ardı etmeyen Müfettişler teker teker mağdurlar ile görüşerek haksız kazanç elde eden kurumların tespiti için yoğun çalışma içerisine girdi.

AYDA BİR SGK’DEN DÖKÜM ALIN!

Gerek Şanlıurfa’da gerek ise Türkiye’nin diğer illerinde ilaç almak zorunda kalan vatandaşların, çıkarcı ve devletin iyi niyetini suiistimal eden kurumların tespit edilmesi ve mağdur olmamak için vatandaşların en az ayda bir defa SGK kurumuna giderek döküm alması gerekli. Alınan doküman da hangi hastaneye gidilmişi hangi doktor muayene etmiş, hangi ilaçlar alınmış, hangi tahlil ve tetkikler yapılmış ve de hangi eczaneden ilaç alınmış noksanlarında bilgi sahibi olarak bu haksız kazancın önüne geçilmesinde büyük fayda sağlanıyor.

  

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER