Sıcaklıklara dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle kentte artan hava sıcaklıkları sağlığı olumsuz etkilerken sıcak havalarda nelere dikkat edilmesi gerekildiğini siz değerli okuyucularımız için Dr. Ali Vahap Temamoğullarına sorduk.

Şanlıurfa’nın her yılaşırı sıcaklarla mücadele etmesi birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getirirken doktorlar vatandaşın bu durumlarda birçok önlem alması gerektiğini vurguluyor.

HASTALAR DİKKAT ETMELİ

Yaz aylarında sıvı tüketiminin arttırılması gerekildiğini vurgulayan Dr. Temamoğulları, Urfanatik muhabirine aşırı sıcaklarda neler yapılması gerekildiğini anlattı.

Sağlık sorunları olan bireylerin sıcak havalarda pek dışarı çıkmaması gerektiğini belirten Dr. Temamoğulları, “Urfa’nın meşhur sıcaklıkları geliyor burada da güneşle direk temas haline geliyorsunuz. Güneş ışınları özelikle bu dönemlerde vücudumuzu yakıyor demek doğru olur. Öncelikle 65 yaş üstü olanlar, hastalarımız, aşırı kilolu olanlar, çocuklar, şeker, tansiyon, kalp hastalığı ve bronşit gibi sürekli hastalıkları olanlar açık alanlarda çalışanlar öncelikle kendilerinin özel bir riskte olduklarını bilmelidirler. Anne ve babalar çocuklarını hatta büyüklerini korumakla mükellefler bu hastalarımız bizim özelikle tansiyon hastaları şeker kalp hastaları bu dönemde yine güneşten çok etkilenecek” dedi.

SIVI TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Güneşten etkilenme riski yüksel olan bireylerin günlük su ihtiyaçlarının düzenli bir şekilde karşılaması gerektiğini aktaran Dr. Temamoğulları, günde 10 – 12 litreye kadar sıvı tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Sıcaklardan korunmanın genel tedbirlerinden birinin sıvı tüketimi olduğunu vurgulayan Dr. Temamoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Mümkün olduğu kadar sıvıyı arttırmaları lazım günde 10-12 litreye kadar sıvı almaları lazım özellikle kafein içermeyen sıvılar tüketilmeli süt, meyve suyu gibi sıvıları tercih etmeleri lazım. Bununla beraber uzun süreli park halindeki araçlarda kalmamaya dikkat edelim. Tansiyon hastalarının da tansiyon ilaçlarını gözden geçirmeleri lazım eğer ki idrar sökücü miktarı yüksek olan ilaçları kullanıyorsa bunların bir miktar azaltılması gerekir. Bu nedenle bir doktor kontrolünden geçmelerini tavsiye ediyoruz. Özelikle kalp hastalarında ritim bozuklukları biliyorsunuz kalp saat gibi çalışır fakat bazen sıcaklığında etkisiyle atış düzeni bozula biliniyor. Bu açıdan hastaların daha dikkatli olması gerekir. Bunun nedeni ise sıvı alımının az olması vücutta atılan tuzun sıvının yerine koyulmayışı olarak görünebilinir.”

AÇIK RENK GİYSİLER TERCİH EDİN

Güneşli havalarda güneş ışınlarının vücuda zarar vereceğine değinen Dr. Temamoğulları, genellikle vatandaşların açık renk giysiler tercih etmesi gerektiğini aktardı.

Dr. Temamoğulları, “Giyimde özelikle güneş ışığını geri yansıtacak açık renk kıyafetler giyinmesi gerekir ve mümkün olduğu kadar bol kıyafet tercih edilmeli. Vatandaşlar şapkayı pek tercih etmiyor ama güneşli havalarda şapkanın önemli bir yeri var ama asıl tedbirde elinizden geldiği kadar öğle saatlerinde dışarıya çıkmayınız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER