20 Nisan 2016 Çarşamba 17:57
SES'ten fiili zam açıklamalarına tepki
banner23

  SES Binası önünde açıklamayı okuyan SES Eş Başkanı Doktor Reşat Doğan: “ Fiili Hizmet Süresi Zammı Getiriyoruz Dediler; Yine Fiyasko Çıktı! Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri başka konularda olduğu gibi fiili hizmet süresi zammı konusunda da Sağlık-Sen ve AKP tarafından yıllardır oyalanmaktadır. Hükümet; sağlık emekçilerine 5 yıla 1 yıl şeklinde fiili hizmet süresi zammı uygulanması için "talimat" vereceğini açıklamış ve bu konuda kesinlikle bir düzenleme yapılacağı her seçim öncesi belirtilmişti. 2016 Eylem Planına ve Sağlık Bakanlığı İhtiyaçlarına Yönelik Kanun Paketi içinde yer alan fiili hizmete dair tasarı taslağına göre sağlık hizmetlerinde çalışıp (icap nöbeti hariç) her nöbet 8 saatten az olmamak üzere fiilen nöbet tutanlara fiili hizmet süresi zammı verileceği belirtilmiştir. Bu nedenle de, planlanan düzenleme, yıllardır fiili hizmet süresi zammı isteyen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini yeniden oyalamaktan başka bir anlam taşımamaktadır. Doktor ve hemşirelerin sadece nöbet kapsamında yıpranma hakkından yararlandırılması planlanmaktadır. Nöbet tutmayan sağlık çalışanları fiili hizmet süresi hakkından yararlanamayacak. -Tasarı taslağında, nöbet tutan sağlık emekçilerinin fiili hizmet süresi zammından faydalanabilmesi için kesintisiz biçimde nöbet tutması gerektiğine yer verilmiştir. -Düzenlemeler, kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerli olacaktır. Geçmişte çalışılmış süreler fiili hizmet süresi zammı hesabına dahil edilmeyecektir. -Ayrıca fiili hizmet süresi 7ammı talebimizin gerekçelerinden biri olan çalışırken uğradığımız şiddete yönelik önlem iddiası ile 16 Mart 2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 'Hukuki Yardım ve Beyaz Kod Uygulaması’ başlıklı genelgeye göre, taşeron işçilerin ve intörnlerin sağlıkta şiddet konusunda devletten hukuki yardım almaları ise engellenmektedir. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak şiddetle, fiziksel, kimyasal ve biyolojik risklere rağmen hizmet üretmeye çalışıyoruz. Bunların yanı sıra nöbet, vardiya, Aşırı çalışma, çalışma süresinin uzunluğu ve düzensizliği, fiziksel ve ruhsal yoğunluk ve strese bağlı oluşan alkol ve ilaç balığı, gebelik ve çocuk büyütmede sorunlar, eğitim ve araştırma olanaklarında kısıtlılık, yabancılaşma gibi çalışma koşulları ve çalışma ortamının sonucunda gelişen "psiko sosyal sorunlarımız" söz konusudur. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak talebimiz gayet net: Yaşamsal bir hizmet olan sağlık hizmetini üretirken sağlığımızdan olmamak için "oyalanmak" değil, hakkımız olan fiili hizmet süresi zammın istiyoruz! SES olarak fiili hizmet süresi zammı ile ilgili önerimiz şu şekildedir:

 I) Sağlık ve sosyal hizmet verilen yerlerde çalışan sağlık personeli için 360 gün çalışma, 480 gün çalışma olarak kabul edilsin.

2) Sağlık ve sosyal hizmet verilen yerlerde çalışan diğer hizmet sınıfına dahil personel için 360 gün çalışma, 420 gün çalışma olarak kabul edilsin.

3) Yoğun bakım, acil sağlık hizmetleri, ameliyathane, iyonlaştırıcı radyasyonla ve benzer risklerle çalıştırılan sağlık personeli için 360 gün çalışma, 540 gün çalışma olarak kabul edilsin.

4) Yoğun bakım, acil sağlık hizmetleri, ameliyathane, iyonlaştırıcı radyasyonla ve benzer risklerle çalıştırılan diğer hizmet sınıfına dahil personel için 360 gün çalışma, 450 gün çalışma olarak kabul edilsin.

5) Vardiya, nöbet, icap nöbeti, uzatılmış mesai gibi çalışma biçimleri ile günlük normal mesai saatleri dışında veya tatil günlerinde çalıştırılan sağlık personeli için 360 gün çalışma, .cziün çalışma olarak kabul edilsin.

6) Vardiya, nöbet, icap nöbeti uzatılmış mesai gibi çalışma biçimleri ile günlük normal mesai saatleri dışında veya tatil günlerinde çalıştırılan diğer hizmet sınıfına dahil personel için 360 gün çalışma, 450 gün çalışma olarak kabul edilsin. Bu yasa önerimizi daha önce sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütleri olarak ilgili bakanlıklara, TBMM Başkanlığı'na ve TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkan vekillerine ilettik. Ancak ne hükümet ne de yetkili olan Memur-Sen (Sağlık-Sen) bu konuda çalışanların beklentisini karşılayacak bir çabanın içerisine Girmediler. Bilinmelidir ki; sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin oyalanmaya tahammülü yoktur. Bu nedenle fiili hizmet süresi ilişkin yasa önerimizi bir kez daha faksla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Bakanlığı'na ve TBMM Başkanlığı'na iletiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
 Grup yapılan basın açıklamasının ardından alkışlarla durumu protesto etti. 

Son Güncelleme: 20.04.2016 18:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.