13 Nisan 2016 Çarşamba 17:54
Hastaneler neden kapandı?
banner23

SES binasında gerçekleşen basına SES Şanlıurfa Eş Başkanları Ruken Kılınç ve Reşat Doğan, SES üyeleri Mehmet Ali Coşkun, İbrahim Halil Aydın katıldı.

Özel hastanelerin SGK tarafından anlaşmalarının fes edilmesine yönelik açıklama yapan SES Şanlıurfa Şube Eş başkanı Opr. Dr. Reşat Doğan: “ Siyasal iktidar, reform uygulamaları adı altında IMF ve Dünya Bankası programlarını hayata geçirmeye devam ediyor. Biz biliyorduk  IMF ve Dünya Bankası programları emeğin, çalışanın, emekçinin, yoksulun ve bu ülkenin halkının programı değildir. Bu program özelleştirmelerin, soygunun, talanın ve sermayenin programıdır. Siyasal iktidarı uyarıyorduk bu tavrınızdan vazgeçin. Reform adı altında, insanımızın geleceğini karartmayın, yoksulluğun içine itmeyin. Yönünüzü IMF’ye, Dünya Bankası‘na, Dolara, Euro‘ya çevirmeyin diye uyardık. Yüzünüzü kolaysa emekçiye, yoksula, sistem mağdurlarına çevirin. Özelleştirmelere devam ettiniz. 20 yıldır bu ülkede özelleştirmelerin hangi yıkımları gerçekleştirdiğini görmediniz mi? Özelleştirme uygulamalarının aslında talan uygulaması olduğunu bildiğiniz halde, neden devam ettiniz ve ediyorsunuz.

Sağlıkta reform diyorsunuz  SSK hastanelerini Sağlık Bakanlığı‘na devrediyorsunuz. Oradan yerellere, yerellerden de sermayeye devredeceğinizi biz biliyorduk  ve sizi uyardık! Sağlık hizmetlerini, piyasa koşullarına bırakmayın dedik. Sağlık en doğal insan hakkıdır, ticarileştirilemez dedik

 14 yıllık AKP iktidarının sağlıkta dönüşüm programı adı altında sağlık hizmetlerini piyasalaştırması ile birlikte birçok yerde özel sektör hızlı bir gelişim gösterdi. Koruyucu sağlık hizmetlerini gerileten daha çok tedavi edici sağlık hizmetlerini önceleyen ve bunu da piyasacı bir bakışla yapılmasını sendika olarak sürekli eleştirmiştik. 

İlimizde  kamu alanının fiziki yetersizliğinden de kaynaklı birçok özel hastane açıldı. Kamuda yapılmayan veya çok yetersiz olan bazı tetkik ve tedaviler özel merkezlerde yapılmaya başlandı. Özelleştirme  süreçleri, çalışan personel ve işveren yönünden sancılı dönemlerdir bir tarafta hak mahrumiyeti ve işini kaybetme korkusu taşıyan çalışanlar yer alırken diğer tarafta büyük bir riski göğüsleyen ve yeni bir organizasyon kurmak zorunda olan yatırımcılar yer alır. Sağlık çalışanlarının önemli bir kısmı için de istihdam alanı oldu. İlimizdeki kamu alanında çalışan sağlık çalışanlarının yetersizliği ve hastanelerin fiziki yetersizliği özel hastaneler yoluyla kısmen de olsa giderilmiştir. 

 Ancak son günlerde ilimiz Şanlıurfa’daki birçok özel tıp merkezi ve hastanenin SGK tarafından sözleşmeleri  aniden ve tek taraflı olarak fesh edildiğini duyuyoruz. Hangi gerekçe ile yapıldığı kamuoyuna duyurulmamıştır. Ve bu keyfi uygulama sonucunda mağdur olan kesimlerin işveren işçi ve bunun üzerinden halkın mağduriyetinin keyfi alınan kararlar olduğunu yapılmayan açıklamalardan anlıyoruz  Biz halkın  sağlık hizmetine erişimini engelleyen ve sağlık çalışanlarının işsiz kalmasına yol açan bu fesihlerin geri alınmasını talep ediyoruz. Ve buradan siz basın emekçilere büyük bir rolün düştüğünü halkın ve hastane çalışanlarının mağduriyetinin duyurulması konusunda büyük görev düşmektedir” dedi.

 SGK anlaşmasının iptal edilmesiyle birlikte kentte yaklaşık 2 Bin personelin aileleriyle birlikte 20 Bine aşkın vatandaşın mağdur edildiği öğrenildi.

 

Son Güncelleme: 14.04.2016 09:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.