Çocuk hasta sayısında artış

Her 3 ayda bir ilçe nüfusu kadar çocuk doğurganlığı ile Türkiye birincisi olan Şanlıurfa’da bir yıl içerisinde Çocuk hastanesine 535 Bin çocuk muayene olurken son 10 gün içerisinde ise hasta çocuk sayısı mevsimsel nedenler nedeniyle artmaya başladı.

 Umut DELİ

Her 3 ayda bir ilçe nüfusu kadar çocuk doğurganlığı ile Türkiye birincisi olan Şanlıurfa’da bir yıl içerisinde Çocuk hastanesine 535 Bin çocuk muayene olurken son 10 gün içerisinde ise hasta çocuk sayısı mevsimsel nedenler nedeniyle artmaya başladı.

 Her yıl çocuk hastanesinde binlerce çocuğu tedavi eden ve gündemde yerini koruyan Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesinde bu yıl yine rekor kırılarak 535 Bin çocuk muayene oldu. Son 10 gün içerisinde gribal enfeksiyonlardan kaynaklı hasta artışları ise hastanede yoğun kalabalık oluşmasını da beraberinde getirdi.

 Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Ahmet Güzelçiçek: “ Şuanda normal olan ve karlar gelmeden önce mevsimsel olan kış nedeniyle çocuk hastalıklarında ciddi bir artış yaşandı. Bu yılda Kasım ve Ekim aylarından buyana hasta sayımızda artış oldu, ancak son 10 gündür bize başvuran hasta sayısının yüzde 30-35’e kadar hasta sayımızda artış oldu. Bu başvuran hastaların büyük kısmı üst solunum enfeksiyonu, ateş, kusma, bademcik, farenjit, tonsilit, orta kulak intihabı, sinüzit gibi hastalıklarda ciddi bir şekilde başvuru oldu. Bunun çok az bir kısmı bronşit ve zatürre hastaları da başvuran hastalıklar arasında yer aldı. Bu hastaların çoğunu ayaktan biz reçetelerini ayakta verdik, ayakta tedavi oldular. Şuan bize günlük başvuran hasta sayısı hafta içerisinde günde 2 Bin 500 civarında, hafta sonu Cumartesi, Pazar günleri ise yaklaşık Bin 300 ila Bin 500 arasında değişiyor. Bu koşullar şuanda normal koşullar altında çok yüksek bir rakam, gerçekten hasta sayısında artış yaşandı. Çok şükür hekim sayımızda hiçbir sıkıntımız yok, normalde acillerde ve hafta sonu polikliniklerde 2 doktor bulunurken hasta sayısında artış olduğu için 4 hekim arkadaşımız görev alarak hastalara baktı. Hafta içerisinde hekim sayımız yeterli, yardımcı sağlık personel sayımız yeterli, bizim hastanemizde 355 yatağımız var. Bugün itibariyle hastanemizde yatan hasta sayımız 262, ancak ayakta olan hasta sayımız arttı” dedi.

“SON 10 GÜNDE HASTA SAYISINDA ARTIŞ VAR”

Havaların aşırı soğuması ve kar yağışı ile son 10 gün içerisinde hasta sayısının arttığını ifade eden Başhekim Güzelçiçek: “ Bizim 2015 yılının 1 Ocak ayından 31 Aralık 2015 tarihleri arasına kadar başvuran hasta sayısı geçen yıla göre çok yüksek bir rakam 535 Bin, bunun 252 Bin kadarı acilden, 290 Bine yakını poliklinikten başvurdu. Toplamda 537 Bin hasta bir yıl içerisinde Çocuk hastanesinde muayene oldu. Son 2 ayda hasta sayısında artış oldu, son 10 gün içerisinde ise daha fazla artmamaya başladı” diye konuştu.

“KAR YEMEYİN, ENFEKSİYON KAPMA RİSKİ VAR”

Hava kirliliğinin arttığı Şanlıurfa’da vatandaşları da uyararak kar yememeleri gerektiğinin altını çizen Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Ahmet Güzelçiçek: “Kar doğal olarak yağması elbette güzel bir şey ama karlı havalarda sıkı giyinmelerini, üşütmemelerini, soğuk almamalarını, mevsimsel meyve ve vitamin tüketmelerini istiyoruz. Ayrıca, kar yenmesi çok yanlış, direk olarak adeta buz yiyorsunuz bu soğukta. Kaldı ki, bizdeki havanın çok temiz olmamasından dolayı bu yerdeki karın üzerine riyaset ediyor. Dolayısıyla sindirim sistemine temiz olmayan kar ister istemez enfeksiyon gibi hastalıkları beraberinde getirebilir” diyerek uyarılarda bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER