Çayı Sıcak İçenler Dikkat!

Çayı sıcak sevenler, aman dikkat. Son yapılan araştırmalara göre, sıcak içilen çay, yemek borusu kanseri riskini yüzde 90 artırıyor. Bilim insanlarına göre, çay keyfi için ideal sıcaklık 60 derece olmalıdır.

Çayı Sıcak İçenler Dikkat!

Çayı sıcak içmenin yemek borusu kanserine neden olduğu biliniyordu.  Son araştırmalarla bunun kanser riskini ne kadar arttırdığı belirlendi aynı zamanda çayı hangi sıcaklıkta içmemiz gerektiği tespit edildi.

İran’ın kuzey doğusundaki gülistan şehrinde yapılan araştırmaya 50 bin kişi katıldı. Günde 2 büyük fincandan fazla çay içmenin ve tüketilen çayın 60 dereceden daha sıcak olmasının, yemek borusu kanseri riskini yüzde 90 arttırdığı ortaya çıktı. Araştırmayı yürüten doktorlara göre, çözüm sıcak içecekleri tüketmeden önce biraz soğuması için beklemek.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da çay yaklaşık 65 derece olarak tüketiliyor. Çalışmaya göre Türkiye, Rusya ve İran gibi ülkelerde ve Güney Amerika’da çay çok sıcak içiliyor. Özellikle semaverden çay içme alışkanlığına da atıfta bulunularak, sürekli sıcak kalan çayın yemek borusunu yaka yaka akıp gitmesinin, kansere davet çıkardığına dikkat çekiliyor.

Yemek borusu kanseri dünyadaki en yaygın sekizinci kanser türü her yıl 400 binden fazla kişi bu hastalık yüzünden yaşamını yitiriyor. Sıcak içeceklerin yanı sıra, asit reflüsü, sigara ve alkol kullanımı da yemek borusu kanserine neden oluyor.

CNN TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER