17 Mayıs 2014 Cumartesi 00:00
Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler
banner23

Ameliyat süreci

Burun ameliyatının amacı, buruna, yüzün diğer bölümlerine uyacak biçimde doğal bir görünüm vermektir. Bu ameli­yatta, burunun boyutları küçültülüyor ya da büyültülüyor, ucu yeniden şekillendiriliyor, üzerindeki tümsek alınıyor ve üst dudak ile burun arasındaki körü açı düzeltiliyor. Bazı vakalarda konturu düzelt­mek amacıyla doku eklemek gerekir. Ay­rıca bu ameliyatta doğumdan gelen fonk­siyon bozuklukları ya da solunum güçlü­ğü gibi birçok soruna çözüm bulunur. Bu değişikliklerin biri ya da hepsi tek ameliyatta gerçekleştirilir. Ameliyat, genel ya da lokal anestezi altında muayene­hanede ya da hastanede yapılabilir. Ge­nellikle l - 2 saat sürer. Birçok örnekte, kesiler burun kanatlarının içinde açılır ve burun içinde çalışılır. İzler burun içinde olduğu için görünen bir iz kalmaz. Kesi cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, tıraşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünün değiştirilmesi amacıyla manevra yapmak için giriş kapısı sağlar. Burun tümseği, keski veya testere benze­ri bir aletle alınır ve sonra iki yandaki bu­run kemikleri, daha dar bir köprü oluş­turmak üzere birbirine yaklaştırılır. Kıkır­dak kesilen burnun ucunu ufaltır ve bu­run ucunun daha iyi bir biçim almasını sağlar. Burun kökü ile üst dudak arasındaki acıyı düzeltmek amacıyla burun ucu kaldırılır.

 Bu işlem, kanalları açılmış kesi sayesinde burun ortasındaki kıkırdak tıraşlanarak gerçekleştirilir. Eğer alınan tümsek genişse burun tabanı orantısız duruma gelir. Bu orantısız genişlik, ta­bandan üçgen bir biçimde küçük derile­rin alınmasıyla daraltılır ve kıkırdakları yeni pozisyonlarda korumak için buruna alçıdan bir atel uygulanır. Bu atel, doku­ların yerleşmesini kolaylaştırır, siz uyur­ken burnunuzu korur ve çarpmalara kar­şı bir kalkan görevi görür. Ayrıca cilde tam oturursa göz çevresinde çok az ödem oluşur. Genellikle burnun orta kı­kırdağını korumak için, özellikle de cer­rahi yöntem orta kıkırdaktan uygulandıysa buruna tamponlar yerleştirilir. Burnun ucunda, kemik ile kıkırdak arasında iki sinir bulunur, bu sinirler burun ucunun duyarlılığını sağlar. Cerrah ameliyatta bu sinirleri kesmek zorunda kalabilir. Ancak elbette ki hastanın burnunun ucu hayatı­nın sonuna kadar hissiz kalmaz ve yan­dan gelen diğer sinirler bir süre sonra o bölgenin yeniden hissetmesini sağlar.

Ameliyat sonrası

Sonuçları Olumsuz Etkileyen Faktörler

* Daha önce ameliyat geçirmiş olması

* Burun derisinin kalın olması,

* Hastanın yaralarının zor iyileşmesi,

* Burun ucunun kalın olması,

* Burun ile yüz arasında oran açısından büyük uyumsuzluklar olması,

* Ameliyat sonrası hastanın doktorun önerilerine uymaması,

* Kıkırdakların zayıf olması.

Ameliyata Uygun Adaylar

* Burnunuz yüzünüze oranla genişse,

* Önden bakıldığında burnunuz çok genişse,

* Profilden, burun kemiğiniz kemerliyse,

* Burnunuzun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse,

* Burun delikleriniz genişse,

* Burnunuz çarpıksa,

* Burnunuzdan memnun değilseniz,

* Daha önceden yapılmış bir burun ameliyatının sonucunda oluşmuş bir kusur kalmışsa,

* Geçirdiğiniz bir kaza sonucunda burnunuzun simetrisi bozulduysa estetik burun ameliyatları için uygun bir aday sayılırsınız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.