Bu İlaçları Doktor Yazmadan Sakın Kullanmayın!

Kış Mevsiminin gelmesiyle birlikte bazı vatandaşlar muayeneye gittikleri Doktorlardan Antibiyotik taleplerini sürdürmeye devam ederken, Uzmanlar Doktorun uygun görmemesi halinde Hekiminizden Antibiyotik talep etmemeleri noktasında çağrıda bulundu.

"YASAKLAMA VAR, UYARI VAR AMA HALEN TALEPTE VAR"

Antibiyotik kullanımının gereksiz kullanımı noktasında yasaklanma başlamadan önce baş ağrısında dahi antibiyotik kullanan bazı vatandaşların alışkanlıkları devam ediyor. Muayeneye gelen hastalara Antibiyotik önermeyen Uzmanlar, en iyi antibiyotik C Vitamini Meyve ve Sebzelerdir diyerek uyarılarda bulunuldu.

"MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BAZI HASTALIKLAR ARTIYOR"

 Urfanatik Mikrofonlarına özel açıklamalarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Hasan Toy, “Mevsim geçiş dönemlerinde bazı hastalıkların arttığını” dile getirerek şu ifadelere yer verdi. İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Hasan Toy: “Hepimiz biliyoruz, özellikle mevsim geçiş dönemlerinde. Sıcaklığın azalması soğuk havanın etkisi ile gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, akciğer enfeksiyonları ve üst solunum enfeksiyonları gibi hastalıklar sık görülmektedir. Ayrıca, bazı hastaların alerjik astım gibi hikayesi olan hastalarımızın şikayetleri daha fazla olmaktadır. Bunlarında sebepleri Polen alerjisi, toz ve duman alerjisi gibi mevsime göre değişen hastalıklar taşıyanlar mevsim gereği sıcaklığın 10 ila 15 derece düşmesinden ötürü kendini göstermektedir” dedi.

"HASTALAR ÇOK ANTİBİYOTİK ÇOK TALEP EDİYOR AMA"

Birçok uyarı ve bildirimlere rağmen hastaların antibiyotik ilaç talep ettiğini dile getiren Uzman Doktor Hasan Toy:” Özelikle hastalarımızın Doktorlardan antibiyotik konusunda talepleri oluyor mevsim geçiş dönemlerinde. Hemen küçük bir soğuk algınlığı bir grip durumunda doktorlardan iğne, hap ve şurup talep etmekte ve tedavi istiyorlar. Biz bu gibi durumda özellikle bunu tercih etmiyor ve nedenlerini hastalara anlatmaya çalışıyoruz. Bakterilerin neden olduğu hastalıkları tedavide antibiyotik gerekirse öneride bulunuyoruz. Genelde uygun olmadıkça ve görmedikçe ne antibiyotik veriyor ne de öneriyoruz. Bunu dikkate alan ve bize zorluk çıkarmayan hastalarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

"EN İYİ İLAÇ, C VİTAMİNİ VE MEYVEDİR"

Vatandaşların Doktordan veya Eczanelerden Antibiyotik talep etmek yerine mevsimsel olan gıdalardan C Vitamini zenginliği ile bilinen Portakal ve Mandalina givi Meyvelerin tüketmeleri yönünde de ayrıda bulunan Uzman Doktor Toy: “Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte en iyi ilaç C Vitaminidir. Bu da sebze ve meyvelerde mevcuttur. Özellikle kış mevsiminde vatandaşların kendilerine ve çocuklarına portakal ve mandalina gibi C Vitamini bakımından zengin olan meyveleri tercih ediyoruz” diyerek vatandaşları bilgilendirdi.

"MÜŞTERİLER PARAMIZDAN ALIYORUZ DİYEREK SİTEM EDİYOR"

Doktorların yanı sıra Eczanelere girerek Antibiyotik almak isteyenlerin halen devam ettiğini ve bazen müşteriler ile diyaloga girmek zorunda kaldıklarını açıklayan Eczacılar: “ Doktora muayene olmaya gidip reçeteye antibiyotik yazdıramayan bazı hastalar bizden para ile antibiyotik almak istiyor. Bunun hastalara yasak olduğunu ve yanlış olduğunu söylememize rağmen bize “PAZAMIZLA ALIYORUZ” diyerek tepki gösteriyorlar.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER