Atmacaoğlıu "Bebek Ölüm Oranı, Doğum Oranına Bağlıdır "

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurul üyesi, Hukuk Komisyonu Başkanı, Doktor Harun Mesut Atmacaoğlu, “Şanlıurfa’da Son bir ay içerisinde ölen bebeklerin,  ölüm nedenin Anne sütüne bağlı veya süt aspirasyonu bağlı olmadığını belirti.”

Son bir ay içerisinde bebek ölümlerin sıkça yaşanması anne sütüne bağlandığını ama gerçeğin öyle olmadığını söyleyen Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurul üyesi, Hukuk Komisyonu Başkanı Doktor Harun Mesut Atmacaoğlu, “Anne sütüne bağlı veya süt aspirasyonu bağlı olduğu doğrulanmadı ve bunu bu şeklide bağlamak doğru değildir. Ayrıca her bir bebek ölümünden sonra komite kuruluyor. Bebeğin ölüm nedeni araştırılıyor. Neler yapılabilirdi geriye dönük annenin sağlık durumu inceleniyor. Herhangi bir yerde eksik var mı? Bu eksiklikten dolayı olmamış olsa bile bebek ölümü bu eksiklik nasıl giderilir. Her bebek için bu çalışma yapılıyor. Yani diğer illerde bildiğim kadarıyla böyle bir komite yok. Şanlıurfa’da bu konuda daha hassas davranılıyor.” Dedi.

“Anne Sütüne Bağlı Veya Süt Aspirasyonu Bağlı Olduğu Doğrulanmadı”

Bebek ölümlerin anne sütüne bağlandığına değinen Doktor Harun Mesut Atmacaoğlu “Bebek ölümleri anne sütüne bağlandı ve süt aspirasyonu sonucu geliştiği söylenmekteydi. Fakat bizim Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Hacı Yusuf Yazgan halk sağlığıyla görüşerek onların elindeki bilgileri verileri istedi. Bundan öğrendiğimizi bilgilerle de Anne sütüne bağlı veya süt aspirasyonu bağlı olduğu doğrulanmadı. Henüz nedeni belli olmayan nedenlerden dolayı ölümlerin gerçekleşmiş. Bunu bu şeklide bağlamak doğru değildir. Bebek ölümlerini aza indirmek için yapılması birçok şey var. Bunlardan biri Aile sağlık birimlerinde çalışanlarını sayısını artırmak, hala bazı aile sağlığı birimlerinde görevli aile sağlığı çalışanı, hemşireleri yok. Bunun yerine görevlendirmeyle bakılıyor. Ama iki birime bir hemşire olmuş oluyor. Bir Hastaya, bir anneye, bir gebeye ayrılan süre 20 dakika ise 10 dakikaya düşüyor, 10 dakika ise 5 dakikaya düşüyor. Bu süreyi düşürmek yerine bu süreyi arttırmamız gerekir.” Dedi.

Okur-Yazar Sayısı Arttırılmalı

Okur-yazar sayısının artırılması gerekir diyen Atmacaoğlu, “Bir diğer konu ise; sağlık okur-yazar sayısının artırılması gerekir. Yani annelere, gebelere, bebeği nasıl emzireceğini, hangi koşularda nasıl müdahale yapılacağını anlatmamız ve öğretmemiz gerekir. Bizi bunun için her bir gebeye, gebeliği süresi boyunca yaklaşık dört defa aile sağlık birimine çağırarak, davet ederek, gerekli ektimi, gerekli bilgileri ve gerekli muayeneleri yapıyoruz. Bebek doğduktan sonra ilk hafta içerisinde topuk kanını alarak hem bebeğin genel muayenesini alıyoruz,  hem izlenimlerini alıyoruz. Hem de anneye bebek emzirmesiyle ilgili pratik bilgi, doğrudan gösterme ve nasıl olacağını teorik olarak broşürlerle, eğitimlere anlatıyoruz. Bu sürenin artırılması gerekir, çünkü bir seferde hepsini anlatamıyoruz, her şey anlaşılmamış olabiliyor. Bunu 2-3-4. seferde yapmak lazım yapıyoruz ama daha fazla olması gerekir.” İfadelerini kullandı.

“Bebek Ölümleri Konusunda Urfa’da Daha Hassas Davranılıyor”

Bebek ölümleri konusunda özellikle Şanlıurfa’da çok hassas davranıldığına değinen Atmacaoğlu, “Her bir bebek ölümünden sonra komite kuruluyor. Bebeğin ölüm nedeni araştırılıyor. Neler yapılabilirdi geriye dönük annenin sağlık durumu inceleniyor. Herhangi bir yerde eksik var mı? Bu eksiklikten dolayı olmamış olsa bile bebek ölümü bu eksiklik nasıl giderilir. Her bebek için bu çalışma yapılıyor. Yani diğer illerde bildiğim kadarıyla böyle bir komite yok. Şanlıurfa’da bu konuda daha hassas davranılıyor. Bunun nedeni ise Urfa’da bebek doğum oranın yüksek olmasıdır. Yani Urfa’daki, doğan bebek sayısı Yunanistan kadar. Yani Türkiye içinde düşünürsek yaklaşık Urfa nüfusu bir milyon olsa 15 milyonluk İstanbul’a yarışıyoruz. Çok yoğun bir doğum oranı olan bir şehir,  bu güzel bir şey ama biraz daha eğitimlere ağırlık verilerek, bebek bakımına, anne eğitimine ağırlık vermek gerekir. Çünkü yük çok ağır hekim sayısı arttırılıyor, hemşire sayısı arttırılıyor ama ne kadar arttırılsa da doğumu sayısı daha çok arıtıyor. Bu yetiştirilmiş personel sayısının doğum artışından daha fazla olması lazım ki, kişi başına verilmiş eğitim daha fazla olsun. Yani 10 dakika değil de, gerekiyorsa 20 eğitim verelim.” Şeklinde konuştu.

“Kaynanasının, Annesinin Desteğini Alırlardı”

Eskiden yeni evlene çiftler genelde ailesiyle yaşardı şimdi ise ayrı yaşadıkları için kendi bebeklerine kendileri bakıyor ama eskiden anneleri veya kaynanasıyla bakıyorlardı diyen Atmacaoğlu, “Böyle bir sıkıntımızda var; önceden evlenen bir çift kaynanasının, annesinin yanında onların desteğiyle çocuk büyütürdü. Şimdi ise biraz daha ayrıldık.  Her birey kendi yani ayrı bir ev çıkıyor. Genç bir çift ilk çocukları ister istemez yeterli bakımı ve eğitimi vermemiş olabiliyor. Bunları bebek ölümlerine bağlamakta gerekiyor. Çünkü bir bebeğin böyle bir eksikle ölmesi de çok zor ve düşük bir ihtimal. Yani bebek ölümleri var, doğrudur var. Bunun için araştırmalar da yapılıyor, komitede kuruluyor ve inceleniyor. Ölen her bebek veya sağ olan her bebeğin kaydı ve kayıtları oluyor. Yani kayıtışı diye durum söz konusu değildir.” Dedi.

“Urfa’da Oran Olarak Yani Binde Bir, Binde İki Olarak Çok Yüksek Değil”

Doğum oranı ne kadar yüksek olursa, ölüm oranı da yüksek olduğuna değinen Atmacaoğlu, “Birde şöyle bir gerçek var; doğum oranı ne kadar yüksek olursa, ölüm oranı da yüksek oluyor. Yani bin kişi doğan bir yerde bir bebek ölmesi bekleniyorsa, iki bin doğan yerde ise bu üç olur. Yani doğrudan ikide olmaz, katlanarak artarak. Ama gerçeğe rağmen Urfa’da oran olarak yani binde bir, binde iki olarak çok yüksek değil. Önceki yıllara göre bu sayı düşürüldü ciddi yol kat edildi. Yani önceden binde üç ise şimdi binde bire düştü. Sayıları kendim örnek gösterdim sadece ama düştüğü kesindir. Önceki yıllara göre bebek ölüm oranı çok düşürüldü. Bu konuda çok iyi işler yapıldı. Ama hiçbir zaman yeterli değildir, her bebek kıymetlidir. Son olarak, gebe olan anneye hiçbir sağlık sıkıntısı olmasa bile gebe olduğu için en az dört defa birimize geliyor ve bu dört seferinde genel muayenesi, tahlilleri veriliyor. Bunun dışında farklı soruları oluyor yani gebelik süresi boyunca toplamda altı defa sağlık birimize başvuruyor.” Diye konuştu.

Haber: Ayhan Kesici

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER