Asistanlar güvenli çalışma ortamı istiyor!

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan asistan doktor ve hemşireler basın açıklaması yaparak güvenli iş ortamı ve nöbet ücreti konusunda açıklama yaparak hastane yönetimine tepki gösterildi.

 Şanlıurfa Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama hastanesi bahçesinde gerçekleşen basın açıklamasına bazı STK’larda destek verdi. Burada açıklamayı gerçekleştiren asistan Doktor Süleyman Koyunsever: “ Biz asistan hekimlerin, birincil önceliğimiz olan eğitim almak üzere çalışmaya başladığımız bu kurumda tahkimiz olan eğitim, hakkımız olan güvenli çatışma ortamı ve emeğimizin gerçek karşılığı olan sabit bir gelir için taleplerimiz şunlardır. Son 3 (üç) aydır asistan hekimlerin ve hemşire arkadaşlarımızın yatırılmayan nöbet ücretlerinin derhal yatırılması, düşürülen katkı payı adı altındaki performans ücretlerinin tekrar eski seviyesine getirilmesi. Eğitim müfredatımızın çekirdek eğitim programına göre düzenlenerek: haftanın iki yarım gününün eğitime ayrılması vc belirli aralıklarla asistan temsilcilerinin belirleyeceği şekilde ortak eğitim oturumlarının buna entegre edilmesi. Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından gözetilen kurallar çerçevesinde; asistan hekimlerin sağlık hizmeti sunumunun, uzman ve eğitim kadrosu gözetiminde sağlanması. Nöbet ertesi izin hakları, 130 saatin üzerinde nöbet tutulmasının engellenmesi. 130 saat üzerinde nöbet tutulması gerekliliği var ise 130 saat üzerindeki fazla mesainin izninin kullandırılmaması. Nöbet ücretlerinin zamanında ödenmesi,

 6331. sayılı İş sağlığı ve Güvenliği kanununda belirtilen maddeler uyarınca; çalışan sağlığı ve güvenliğinin sağlanarak, sağlık çalışanlarına şiddet olaylarının engellenmesi. Her poliklinik ve serviste kayıt, evrak, rapor ve diğer sekreter ya da işlemleri için şu an var olan fakat yetersiz kalan tıbbi sekreter sayısının arttırılması. Pediatri ve erişkin acil kliniğinde muayene ve gözlem bölümlerinin ayrılması ve gerekli noktalara elektronik kartlı geçiş sistemi ve yeni güvenlik noktalarının yapılması. Acil Tıp Kliniği'nin güçlendirilmesi, yeterli uzman ve asistan alımının sağlanması gerekmektedir” dedi.

 Yapılan basın açıklamasının ardından sağlıkçılar alkışlarla basın açıklamasını sonlandırıp olaysız bi şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER