AK Parti Kadın Kolları Diyabet Hastalarını Unutmadı

Şanlıurfa'da 14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında, halkı bilinçlendirmek adına etkinlik düzenlendi.

14 Kasım Dünya Diyabet Gününe dikkat çekmek ve diyabetin insanda hayati bir öneme sahip olduğunu göstermek amacı ile AK Parti Şanlıurfa Kadın Kolları yürüyüş gerçekleştirdi. Haliliye Halk Eğitim merkezi önünde Kadın Kolları İl Başkanı Demet Saatçi Güven öncülüğünde bir araya gelen kadınlar Büyükşehir Belediyesi önüne kadar ellerinde pankart ve balonlarla yürüdü. Büyükşehir önünde toplanan kadınlar adına konuşma yapan Başkan Demet Saatçi Güven, “Diyabet açısında risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta, başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları ve ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir.” Dedi

‘Her 11 kişinde 1’i diyabet hastasıdır’

Diyabet zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa açabilmektedir diyen Güven, “Özelikle hipertansiyon, obezite, aile öyküsünün varlığı tip 2 diyabet gelişimi birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verilerine göre, dünyada 425 milyon diyabetli yetişkin vardır; bu demektir ki her 11 kişiden 1’i diyabet hastasıdır. 2 diyabetli yetişkinden 1’ine (0/046,5) ise teşhis konulmamıştır, yani kişi diyabetli olduğunu bilmemektedir. Diyabet açısında risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta, başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları ve ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir. Bu kadar ciddi komplikasyonları olan diyabetin önlemesi ve halk sağlığının korunması için tüm dünyada diyabet farkındalığını artırmak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanır.” Diye konuştu.

Bu vesile ile diyabetin verdiği zararların neler olduğunun mikro ölçekte aile de hem de makro ölçekte toplumda farkındalık artırmak için AK Parti Şanlıurfa İli Kadın Kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilinci oluşturmasını diliyoruz. İfadelerini kullandı.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER