Ağrısı olan aktara koştu!

Kış geldi havalar soğudu, aşırı soğuklar en çok kilolu vatandaşların rahatsızlanmasına neden oldu. Hemoroid (Basur) hastalığı olan vatandaşlar soğuk nedeniyle her zaman ki gibi çareyi Aktarlarda aradı.

Ağrısı olan aktara koştu!
 Umut DELİ

Kış geldi havalar soğudu, aşırı soğuklar en çok kilolu vatandaşların rahatsızlanmasına neden oldu.  Hemoroid (Basur) hastalığı olan vatandaşlar soğuk nedeniyle her zaman ki gibi çareyi Aktarlarda aradı.

SOĞUK HAVADAN KAÇININ

 Soğukta daha çok kendini gösteren ve vatandaşların korkulu rüyası haline gelen Hemoroid, soğuk hava dalgası nedeniyle tekrar kendini gösterdi. Soğuktan çok etkilenen insan vücudu, daha önceden Hemoroid rahatsızlığı olanları olumsuz etkilemeye başladı. Çare ise her zaman ki gibi Aktarlarda arandı.

DOKTOR GİTMEK AYIP DEĞİL!

Birçok insanın korkulu rüyası olan fakat ayıptır diyerek doktora gitmeyen Hemoroid hastaları, doktor tedavisi yerine Aktarlarda bitkisel ilaçlar almaya başladı. Aşırı Yağlı, Ekşi, Bulgur gibi gıda ürünlerinin tercih edilmediği bu hastalıkta dikkat edilmesi gerek en önemli faktörler ise hijyen yer aldı.

NEDEN HEMOROİD OLUNUR?

Hemoroid hastalığı alt rektum veya anüs (makat) toplardamarlarının şişmesi ve enflame olmasıdır. Bu durum tuvalet yapılırken aşırı ıkınma ve zorlama sonucu oluşabilir. Hemoroid hastalığına neden olan diğer faktörler ise şöyle. Düzensiz tuvalet alışkanlığı, Kabızlık, İshal, Genetik Yatkınlık, Hareketsiz Yaşam, Beslenme, Düşük lifli gıdalarla beslenme, Hamilelik, doğumlar (genellikle geçici, hemoroide neden olur,  Obezite, Şişmanlık, Yaşlanma, Uzun süre oturma gibi başlıca rahatsızlıklar Hemoroid habercisi olarak uzmanlar tarafından belirtilir.

NE YAPILMALI?

Hemoroid hastalığını önlemek veya tekrar etmesin önlemek için sağlıklı bir yaşam sürmenizi, lifli gıdalardan zengin türlü yiyecekleri tercih edilmeli. Spor-egzersiz yapılarak ve tuvalet hijyeniyle beraber bu hastalıktan kurtulmak mümkün.

NE TÜKETİLMELİ?

Hemoroid rahatsızlığının en büyük düşmanları arasında yer alan ve insan vücudunu rahatsız eden Gıda tüketimine ise dikkat edilerek özellikle uzmanlar tarafından tavsiye edilen gıdalar tüketilmeli. Bu gıdalar arasında ise: “ Her gün lifli gıdalar yenilmeli, Bol miktarda sıvı içilmeli ve 2 litre su tüketilmeli, Alkol alınmamalı, Aşırı şekerli yiyecekler kabızlık nedeni ile tüketilmemeli, Şekerli yiyecekler azaltılarak” bu rahatsızlıklardan uzak durulması mümkün olabilir.

.  

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER