4 domuz gribi şüphelisi taburcu oldu

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Faruk Günak, kentte domuz gribi şüphesiyle tedaviye alınan 7 hastadan 4'ünün taburcu edildiğini açıklayarak gerekli önlemlerin alındığını ve paniğe neden olacak bir durumun olmadığını söyledi.

4 domuz gribi şüphelisi taburcu oldu

Faruk Günak, sosyal medyada kentte domuz gribinden ölümler olduğuyla ilgili paylaşımlar üzerine düzenlediği basın toplantısında şüphe üzerine tedaviye alınan 7 kişiden 4'ünün taburcu edildiğini, tedavileri süren 3 hastanın ise sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı ile irtibatlı olduklarını, gerekli önlemleri aldıklarını ve paniğe neden olacak bir durumun olmadığını ifade eden Günak, şunları söyledi:

"Dün gece Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi acilinde bir kadının yaşamını yitirmesiyle çeşitli spekülasyonlar yapıldı. O kadın hasta, domuz gribi nedeniyle yaşamını yitirmedi. Yapılan tetiklerinde farklı nedenlerle yaşamını yitiren bir hastamızdı. Kent genelinde hava değişikliği nedeniyle gribal hastalıklarda artış oldu. Bu durum geçen yıla oranla aynı durumdadır. H1N1 ile ilgili durum değildir. Her soğuk algınlığı, yada her gribal enfeksiyon H1N1 değildir. Bizim sorumluluk bölgemizde bize müracaat eden hastalar için bunu da göz önünde bulundurarak, gerekli tedbirleri alıyoruz. Bununla ilgili servislerimizde gerekli tüm önlemler alınmıştır. 16 yatak bunun için ayrılmıştır. Yoğun bakımda da 5 yatak bu hastalar için tahsis edilmiştir. Şüphelenen vakalardan numuneler alınıp Adana Hıfzıssıhha Kurulu'na gönderilmektedir. Oradan gelen cevaba göre tedavileri devam etmektedir. Şu ana kadar şüpheli şekilde yatan ve tedavileri bitince taburcu edilen hasta sayımız 4’tür. Şüpheli 7 hastamız vardı, bunlardan 4’ü taburcu edildi. 3 hastamızın ise tedavileri devam ediyor. Bunların tetkiklerini halk sağlığına gönderdik sonuçları bekliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER