17 Yaşındaki Gencin Karnından 15 Cm Kist Çıkarıldı

Şanlıurfa’da 17 yaşındaki genç karın ağrısı şikayetiyle gittiği Özel Metrolife Hastanesinde müdahale altına alındı. Doktorların yakından ilgilendiği olayda genç bayan için operasyon hazırlıkları başlatıldı.

17 Yaşındaki Gencin Karnından 15 Cm Kist Çıkarıldı

Doktorların üstünde çalıştığı başarılı operasyonda kist yumurtalığa zarar verilmeden çıkartıldı. Operasyondan sonra gözlem altında tutulan hasta 2 gün sonra taburcu edildi. Hastanın kistinin çikolata kisti (endometrioma) olduğu anlaşıldı. İlk defa bu kadar büyük bir endometrioma kist ile karşılaştığını aktaran Op. Dr. Bülent Sezgin bu kistler hakkında önemli bilgiler verdi.

Bu kistlerin kasık ağrısı adet  düzensizliği ilişki sırasında ağrı infertilife nedeni olabilir. Bu kistler nadiren olabilirler. Genelikle kistin içinde koyu renkli bir sıvı vardır. Genellikle etraf dokulara tüplere ve bağırsaklara yaygın yapışıklık gösterir.

Teşhiste muayene ve ultrason önemli yer tutar. Kanda tümor belirtileri olan ca 125 yükselir. Kesin tanı ameliyatla ile çıkarılan kist dokusunun patolojik incelenmesi ile konur.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER