Ramazan Ayı Bereket Ayı

Bir yıl ortalama 365 gün 6 saattir, toplamda 54 haftadır ve 12 aydır. İşte o 12 ayımızın en güzel ve en bereketli ayıdır Ramazan ayı yani geride bıraktığımız 11 ayın sultanıdır. İşte İslam açısından oldukça önemli olan ve İslamiyet’in en önemli ibadetlerinden biri olan Oruç ibadetin yaşandığı mükemmel bir aydır. Dinimizce farz olan ibadetlerden biri olan oruç, nefse hâkim olmak ve onu dizginlemekle ilgilidir. Açın, susuz olanın halinden anlamak, niyet ederken o niyet süresi boyunca sabır etmek için çok gerekli olan bu güzel ibadetimizi en güzel şekilde yaşamamız lazımdır. Sabah sahurlarında ve akşam iftar sofraların en bereketli olduğu ve tadının en güzel olduğu ayla ilgili Kuran-i Kerim’de birçok ayet geçmektedir. Bu ayetlerle yola çıktığımızda Allah bizleri ibadet etmekten alı koymasın, ibadet yaparken en içtenlikle en güzel ve en helali ile yapmayı nasip etsin bizlere. Bizler Dünya’nın en güzel dinine mensubumuz,  insan haklarından, hayvan haklarına insana saygıya, insanı sevmekten kadına değer ve saygının en ince ayrıntısına kadar bizlere sunan İslam dininin mensupları olarak bizlerde bize sunulan bu nimetten en güzel şekilde en faydalı şekilde faydalanmalıyız. Onu en güzel şekilde kullanıp herkese örnek olacak bir birey, toplum, millet olalım.

Evet, sevgili okurlarım şimdi Kuran-i Kerim’de oruç ile ilgili ayetler mevcut dedik işte o ayetlerden Bakara Suresinin 183. Ayetinde şöyle buyuruyor;  “Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.” Yani bizlere farz kılınmış bir ibadetin tam anlamı ile yerine getirilmesi isteniyor bizde.

Peki, Oruç ibadetini bozan ve tehlikeye sokan şeyler nelerdir onları da kısaca sizler için araştırıp sunmak istedik.

Orucu Bozup Kefareti Gerektiren Şeyler:
1. Gıda ve ilaç türünden bir şeyi kasten yeme ve içme,
2.Kasten cinsel ilişkide bulunma ve bulunulma,
3.Kan aldırıp ya da gıybet edip, orucu bozuldu sanarak yiyip içmek suretiyle kasten orucunu bozma.

 

Orucu Bozulup Sadece Kaza Etmesi Gerekenler
1. Adetli ve lohusa,
2. Oruç tutmakla hastalığı artan hasta,
3.Körpe çocuk emziren anne ya da sütanne,
4.Yolcu,
5.Oruca niyet etmeden yiyen kimse (Bir isyan olarak kasten yiyenlerin, niyet etmemiş olsalar bile kefaret tutmaları gerektiği söylenmiştir). .
6.Güneş batmadığı halde battı sanarak iftar eden,
7.Ve şafak söktüğü halde sökmediğini sanarak sahur yiyene kefaret gerekmez. Bunlar sadece kaza ile yetinir.


 

YORUM EKLE