"Seçim Sonuçlarının Belirleyeni HDP'nin Bu EDİRNE Olmuştur"

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul seçim sonuçlarının açıklanmasının Ardından Partisinin genel Merkezinde Basın toplantısı düzenledi. Temelli, şöyle konuştu:

"Seçim Sonuçlarının Belirleyeni HDP'nin Bu EDİRNE Olmuştur"

"İstanbul seçimlerini geride bıraktık, nihayet geride bıraktık. Çok uzun tartışmalarla gittiğimiz Bir seçimdi. Göster Aslında 31 Mart seçimlerinden Sonra seçim süreci 'maalesef bir türlü tamamlanamamıştı. YSK marifeti ettik Çeşitli şaibelerle gidilen Bir seçim oldu. Eklendi bunun da En Büyük mağduru HDP IDI. Türkiye'nin birçok yerinde kazandığımız belediye başkanlıklarının meclis üyeliklerinin yok sayılması Sonucu, 23 Haziran seçimlerini Bir demokrasi referandumu Olarak ele aldığımızı dile getirdik ettik."

Kürt halkı önemli Diğer Bir tavrı inisiyatifi kullanmıştır ettik

MEVCUT haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik gibi hususları çokça tartıştık. Görüyoruz 23 Haziran seçimlerinde demokratik Bir zemin sağlanabildi ki'ye.

Ben buradan bu seçimlere Katılan 16 milyon İstanbulluya teşekkür ediyorum. HDP il-ilçe teşkilatlarımıza, HDP seçmenine teşekkür ediyorum. Ben buradan Kürt halkına Bir Kez daha teşekkür ediyorum. Önemli Bir tavrı ettik inisiyatifi Bir Kez daha kullanmıştır.

Umarım bu irade kent Yönetimine de yansıyacaktır

Seçim sonuçları henüz kesin olmamakla beraber fark çok ciddi. Selection kazananı Sayın Ekrem İmamoğlu'nu da kutluyorum. Umuyorum halkımızın, halklarımızın, kadınların, emekçilerin sandığa yansıttığı bu irade önümüzdeki dönemde Kentin Yönetimine de demokratik Bir anlayışı Katkı Olarak sunacaktır.

Türkiye'nin İhtiyacı var dizininde, yerel | demokrasiye İhtiyacı var demokrasiye. Yerellerde demokrasi anlayışının, Halkın katılımının güçlenmesi; halkla, emekçilerle, kadınlarla kent yönetiminin hayata geçmesi En Büyük arzumuz. İnanıyoruz ki Türkiye'nin birçok yerinde bu anlayış önümüzdeki dönemde hayata geçer.

Artık 24 Haziran sonrasına bakma zamanıdır ettik

Türkiye siyaseti Açısından da önemli Diğer Bir eşiği geride bıraktık. Artık önümüze bakma zamanıdır. Artık 24 Haziran sonrasına bakma zamanıdır ettik. Bugüne Kadar gelen çatışmacı siyaseti, bugüne Kadar gelen çatışmacı Dilin hakim Olduğu siyaseti hep reddettik. Türkiye'nin Ihtiyaç duydugu şeyin uzlaşmacı, müzakereci Bir anlayış oldugunu söyledik. Türkiye'nin İhtiyacı Olan şeyin demokrasi ittifakı oldugunu defalarca söyledik. Türkiye'nin acilen demokrasi ettik barış kulvarına girmeye İhtiyacı Vardır. Şimdi Tüm Siyasetin Üzerine düşen SORUMLULUK budur. İstanbul seçimlerinden çıkardığımız tr önemli Diğer SONUÇ bu olmalıdır.

Gergin ve siyaseti geride bırakmaya Ihtiyaç var

HDP Olarak İstanbul seçimlerine giderken de, daha öncesinde de Türkiye'ye demokrasi ittifakını önerdik. Türkiye'nin, icinde bulundugu bu kutuplaşmış, gergin siyaseti, bu nefret söylemi ile bezenmiş siyaseti geride bırakmaya İhtiyacı var. Türkiye Olağanüstü Türk Hal anlayışından bir türlü çıkamamaktadır. Türkiye'nin olağanlaşması Için de hepimiz üzerimize düşen Sorumluluğu taşımalıyız. Başta da parlamento taşımak zorundadır.

Parlamento'ya sesleniyorum: Türkiye anayasasını yapmalı

Bakın 3 gün kala önemli Diğer Tartışmalar yaşandı Türkiye'de seçimlere. Sayın Öcalan'ın mektubu Üzerinden önemli Diğer tartışmaların yaşandığı Bir süreci 'Birlikte izledik. Ve o mektubu baştan sona daha önceki açıklamalarıyla Birlikte okuduğumuzda Türkiye'nin çok önemli Diğer Bir sorununa parmak bastığını Gördük Bir kez daha. Tıpkı 2013'te Olduğu gibi demokratik anayasa ettik demokratik anayasa Konusunda Uzlaşma gerekliliğine İşaret ediyordu. Türkiye, anayasasını artık yapmalıdır. Bir demokratik anayasayı var etmelidir. Parlamento'ya sesleniyorum akşamdan Bu; anayasamızı yapalım. Gelin bütün, partiler, hicbir farklılığı, ayrımcı Bir anlayış ile ele almadan Bir anayasa yapma sürecini başlatalım. Geride bıraktığımız şu kutuplaşmış Siyasetin yaratmış Olduğu yıkımdan Ülkeyi kurtarma zamanı. Toplumsal barış fazlasıyla tahrip edilmistir. Türkiye Toplumsal barışını Bir An Önce var etmelidir, Insa etmelidir.

Türkiye uzun süredir kamplaştı, Üçüncü yolda buluşmaya ihtiyacımız var

Tabii ki sadece sadece Parlamento'ya sıkışmış Bir çağrı ile SınırlıSorumlu tutmuyoruz. Tüm Topluma çağrı Yapıyoruz. Demokratik anayasa Konusunda uzlaşmak, bir araya gelmek, Türkiye'nin demokrasi hattini örmek Konusunda çağrımızı yineliyoruz. Buna Üçüncü yol diyoruz. Üçüncü yolda buluşmaya ihtiyacımız var. Uzun süredir kamplaştı Türkiye, Darı Cumhur İttifakı isimleri ile kamplaştı ettik. Bu kamplaşma Türkiye'de ciddi Bir gergin siyaset Ortamı yarattı. Eklendi bunun Tüm halklarımız Için Büyük MAĞDURİYET söz konusu oldu. O yüzden Türkiye'nin Üçüncü yola İhtiyacı var. Evet iddiamız budur, bu iddia ile hareket ediyoruz: Toplumsal barışın inşası ettik demokratik anayasa Yapılması.

Önemli olan Seçime nasıl gideceğimiz

Türkiye'nin ne zaman Seçime gideceği belli değil. Belki 4 yıl sonra Seçime gidebilir ya da Daha Önce de gidebilir. Ama Önemli olan Seçime nasıl gideceğimizdir. Bir daha Seçime gideceksek demokratik Siyasetin hakim Olduğu Bir Ortamda Gitmek istiyoruz. O yüzden de Üçüncü yolda demokratik Siyasetin tıkanmışlıklarını aşabilecek çağrıları Tüm kesimlere Yapıyoruz.

Selection belirleyeni HDP'nin EDİRNE olmustur.

İstanbul seçim sonuçları bizatihi bunu açığa çıkarmıştır. İstanbul seçim sonuçlarının belirleyeni HDP'nin bu EDİRNE Olmuştur. HERHANGİ Bir kutuplaşmış siyasete Kendisini payanda etmeden, Tarafsız siyasetini koruyarak, İstanbul seçim sonuçlarını Bir demokrasi ettik barış mücadelesine çevirerek Tüm Toplumun Tüm Halkların göster Aslında ortak umudu Haline gelmistir. Bu umudu söndürmemek lazım, özgür siyasete olanak sağlamak lazım. Herkesin siyaset yapacağı, siyasete katılabileceği zeminleri Yaratmak lazım.

Cumhurbaskanı, Parlamento Üzerindeki vesayetçi anlayışını terk etmeli

Eger demokratik Bir anayasa yapma hayalimiz Varsa Böyle Bir amacımız Varsa herkesi siyasete davet etmeliyiz. Bu BASKICI anlayıştan Bir An Önce kurtulmalıyız. Parlamentoya çağrı yaptık. Cumhurbaşkanına da buradan çağrı Yapıyoruz: Parlamento Üzerindeki vesayetçi anlayışını terk etmelidir. Bu Ülkede partili Cumhurbaskanı anlayışı ile yol kat etmemizin mumkun olmadığını şu geride bıraktığımız Bir Yıllık sureçte Gördük. Cumhurbaskanı yürütmenin başı Olarak bu sürecin Üzerindeki gölgesini kaldırmalıdır. Parlamento işlevli hale gelmelidir. Yürütme Kendi Sınırları icinde Türkiye'nin acil Sorunlarına Çözüm arayacak bir yerden kabinesini de belki Gözden geçirerek bu süreçteki rolünü oynamalıdır.

Öncelikli Meseleler demokratik Bir anayasa Toplumsal barış sürecidir ettik

Ama Türkiye'nin Öncelikli meselesi biraz Önce belirttiğim gibi demokratik iklimi var edebilecek Bir anayasa Toplumsal barış sürecidir ettik. Toplumsal uzlaşmayı yaratma tarihi zamanıdır. Özellikle yargının bağımsızlığını bu Denli yitirdiği Ortamda Bir An Önce Yargı reformu adı Altında Kamuoyu ile paylaşılan meselenin Gündeme alınması, Toplumun beklentilerine Yanıt verilmesi Gerekmektedir. Bu, evrensel hukuk anlayışımızla hayata geçirilmelidir, insan haklarından taviz vermez Bir anlayışla hayata geçirilmelidir.

Barış, demokrasi umut ettik kazanmıştır

HDP Olarak umudumuzu koruyoruz. Bu Süreç Boyunca HDP Üzerinden Türkiye'yi geren, düşmanlaştıran Tüm anlayışlara Karşı HDPliler, halkımız, emekçiler, kadınlar önemli Diğer Bir mücadeleyi sahneye koymuşlardır. Bu akşam İtibariyle çok net söyleyebiliriz ki barış, demokrasi umut kazanmıştır ettik. Ben bu seçim sonuçlarının Tüm halklarımız Için hayırlı Sonuçlar doğuracağına inaniyorum. Sadece Türkiye'de Değil Orta Doğu'da da önemli Diğer gelişmelere vesile olacağına inaniyorum. Yeter ki ortak sorunlarımıza ortak Çözümler üretme irademizi yitirmeyelim. Ortak iyiyi var etmek Için yan You and gelebilelim, konuşabilelim, hepimiz için iyi olanı Birlikte üretebilelim.

Soru: “Bir daha Türkiye ne zaman Seçime gidecek, 4 yıl sonra da Olabilir daha erken de olabilir” dediniz. Bahçeli'nin Bir açıklaması var, “Ülkede En Büyük kötülük erken seçim tartışması açmak OLACAKTIR” dedi. Sizce bu Sonuçlar sonrası Bir erken seçim Gündeme Gelebilir mi?

İkinci sorum; Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulundunuz, 'kabineyi Gözden geçirin' diye. Bu kabinede Özel Olarak Bir isim zikrediyor musunuz? Seçim Sürecinde Gündeme geldi, Süleyman Soylu'nun degişmesi talebiniz midir?

Erken seçimi Gündeme getirmedim. Erken seçim Olabilir de olmayabilir de. Ama nasıl Seçime gideceğimiz Önemlidir. Demokratik Bir anayasayı Toplumsal barışı var ederek Seçime Gitmek isteriz ettik. Bunu da ne kadar çabuk yaparsak Türkiye Halkları Açısından Önemlidir." ifadelerini kullaNDI

Kabine meselesine gelince, bir kabine revizyonu beklentisi herkeste var. Çünkü Türkiye Bir yönetim krizi yaşamaktadır. Bir yönetememe Haliyle Karşı karşıyadır. İşaret edeceğim şu bakan bu bakan DEĞİL, Türkiye'nin önümüzdeki sureçte ihtiyaçlara uygun, liyakati Esas alan Bir kabineye Ihtiyaç Olduğu Açıktır.

Soru: HDP'nin Tarafsız siyaseti dediniz. Öcalan'ın mektubu ile Birlikte tr çok tartışılan ifade “tarafsızlık” tı. Kürt seçmeninin iradesi Konusunda da Çok fazla spekülasyon yapıldı. Bu akşamki fark İtibariyle sizce Kürt seçmen nasıl bir mesaj verdi, nasıl bir Yanıt verdi? HDP'nin anayasa çağrısını ifade ettiniz ama Bu Konuda Bazi pazarlıkların Olduğu iddiası var. Arka Planda hükümet nezdinde bu tarz pazarlıklar var mı? Hatta Demirtaş'ın serbest bırakılması karsiliginda Bir pazarlık Yapıldığı iddiası var, bu pazarlık iddialarını nasıl yorumlarsınız?

Sayın Öcalan'ın mektubunu tr iyi anlayan Kürt halkı HDP'lilerdir ettik

Hicbir pazarlığın icinde olmadık bugüne kadar. Sayın Öcalan'ın mektubunu tr iyi anlayan Kürt halkı HDP'lilerdir ettik. Mektup daha önceki açıklamalara bütünlüklü Baktığınızda ettik

göster Aslında bugün Ortaya çıkan tablonun bu anlayışla ne kadar barışık oldugunu, ne kadar içselleştirilmiş oldugunu görmeniz mümkün. Orada Özel Olarak vurgu Yapılan tr önemli Diğer mesele demokratik anayasa Toplumsal Uzlaşma meselesiydi ettik. Sayın Öcalan'ın açıklamalarını seçim hesaplarına sıkıştırmak Sayın Öcalan'ı anlamamak demektir.

Sandığa Gitmek Türkiye'nin demokrasisi Açısından da Büyük importance taşıyordu

Sayın Öcalan seçim meselelerinin çok Ötesinde Türkiye demokrasisi ettik barışı Için Tüm Türkiye halklarına ettik Orta Doğu halklarına onu zaman Olduğu gibi Bir çağrı yapıyor. Demokratik anayasa bu Açıdan önemli Diğer Bir çağrıydı. Demokratik anayasa sürecinin önünün Açılması Için de Kürt halkinin oynayacağı rol Büyük importance taşıyordu. Dolayısıyla sandığa Gitmek sadece sadece Kazanan tarafı belirlemek Değil Türkiye'nin demokrasisi Açısından da Büyük importance taşıyordu. 31 Mart'ta Yaptığımız gibi 23 Haziran'da da bunu gerçekleştirdik.

Soru: Sizin belediyelerinize Yönelik Olduğu gibi İstanbul'a da Bir Kayyum teşebbüsü olabilir mi? Eger iktidar bu sert siyaset anlayışını sürdürürse Türkiye hangi Yöne gider?

İktidar bu anlayışta ısrar ederse Türkiye'yi Büyük Bir çöküntüye sürükler

Bu sorunun yanıtı geride bıraktığımız dönemde saklı. İktidar bu anlayışta ısrar ederse Türkiye'yi Büyük Bir çöküntüye sürükler. Hem Toplumsal göster hem de Kurumsal Bir çöküntüye sürükler. Türkiye fotoğrafına baktigimizda iç açıcı hicbir kare yoktur. Artık bu kutuplaştırıcı, kamplaştırıcı siyasetten Bir An Önce çıkması Gerekiyor Türkiye'nin. Başta iktidar bu sonuçları Eklendi çok iyi okumalı dersleri çıkarmalıdır Gereken ettik.

Soru: Sayın İmamoğlu gerekirse Kürtçe kurslar açılacak demişti. HDP Olarak met Konunun takipçisi olacak mısınız?

Anadilinde eğitimi savunuyoruz, bu mesele kurslarla halledilemez

Biz anadilinde eğitimi savunuyoruz, bu meselenin kurslarla halledilebilecek Bir mesele olmadığını defalarca ifade Ettik. Anadilinde çok dilli eğitim sistemine Türkiye'nin İhtiyacı var. Bu meseleyi halletmeliyiz. Toplumsal barış dediğimiz ancak böyle kurulabilir. Toplumun bütün, kesimlerinin Kendisini ifade Ettiği Bir toplum ancak barışını yaratmış olur ki anadilde eğitim Eklendi bunun ayaklarından biridir.

Soru: Erdoğan'ın ilk Yorumu geldi: “Bundan Önce Olduğu gibi önümüzdeki sureçte de demokrasiden Hukukun üstünlüğünden, barış, Refah ise istikrarından taviz vermeden, cumhur ittifakının İlkeleri Çerçevesinde 2023 hedeflerimiz Için yürüyeceğiz Ülkemizin” diyor. Nasıl değerlendirirsiniz?

Arada iyi Sözcükler var.

Soru: Üçüncü yol Olarak tanımladığınız süreci ', yeni anayasa teklifinizi ittifak yaptığınız CHP gibi partilere de sunacak mısınız?

Yeni mahalle anayasayı biz yapmayacağız, yeni anayasayı Birlikte yapalım diyoruz. Türkiye'nin Üçüncü Yolunu açma hedefimiz ortada. Ama anayasayı yapmak Parlamento'da tabii ki bütün, kesimlere ulaşacağız. Sadece muhalefet partilerine de degil. Toplumun Tüm kesimlerine ulaşacağız. Birlikte Bir anayasa yapma iradesini Ortaya çıkarmalıyız.

Soru: Üçüncü yoldan kastettiğiniz Yeni Bir anayasa mı?

Üçüncü yoldan kastımız Yeni Bir siyaset

Tuz Yeni Bir anayasa DEĞİL, Yeni Bir siyaset. Türkiye'nin Sürekli kutuplaştıran kamplaştıran Bir siyasetle mumkun degil. Bu yeni Siyasetin ödevlerinin başında da tabii ki Yeni Bir anayasa geliyor.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2019, 23:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER