Yaşam merkezinin yardım meleği...

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan milyonlarca Suriyeli sığınmacı Türkiye'nin çeşitli illerine göç etti.

Röportaj: Gülizar GÜLEBAK

 Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki gümrük kapısından ülkeye giriş yapan sığınmacıların büyük bir kısmı burada kurulan Süleyman Şah Konuklama Tesislerinde kaldı. Kurulan kampta yer almayınca birçok Suriyeli parklarda, inşaatlarda, tır garajlarında çadır kurmak zorunda kaldı.

Bunun üzereni Akçakale Belediyesi, yaşanan drama sessiz kalmayarak tır garajını Akçakale Belediyesi İlk Adım Yaşam Merkezi haline getirdi.

Akçakale Belediye Başkanı Ecz.Abdulhakim Ayhan'ın eşi Ayşenur Ayhan da bu merkezde gönüllü görev almaya başladı. İlk Adım Yaşam Merkezini her gün ziyaret ederek kadınların ve çocukların sorunlarını yakından takip eden ve çoğu zamanını burada harcayan Ayhan, yaptığı çabalar sonrası sığınmacılardan “Yardım Meleği” adını aldı.

İlk Adım Yaşam merkezinin Suriyeli misafirleri Ayşenur Ayhan'ın yardım melekleri olduğunu sık sık dile getirirken Ayhan, yaşanan drama sessiz kalamayacaklarını vurguladı.  

İlk Adım Yaşam Merkezinin yardım meleği Ayşenur Ayhan, "İKİ KADIN BİR RÖPORTAJ" dizimize konuk olarak sorularımızı siz değerli okuyucularımız için içtenlikle yanıtladı.

Ayhan ile kadınları ve Suriyeli misafirleri ele alarak yaptığımız röportaj şöyle;

BİZ SİZİ TANIYORUZ AMA OKUYUCULARIMIZ İÇİN KENDİNİZDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

“Ben Akçakale Belediye Başkanı Eczacı Abdulhakim Ayhan’ın eşi Ayşenur Ayhan. Aslen Urfalıyım Akçakale’de ikamet ediyorum. Evli 4 çocuk annesi, hayatını bu işlere adayan gönül işlerini seven, buradaki insanlarla uğraşmayı seven biriyim.”

AYŞE HANIM, NE KÜRT NE DE ARAP’SINIZ, ARAPÇAYI ÇOK İYİ ÖĞRENMİŞSİNİZ. SURİYELİLER İLE BİRAZ ÖNCE GÖRDÜM ÇOK GÜZEL KONUŞUYOR VE DİYALOG KURUYORSUNUZ. BUNU NASIL BAŞARDINIZ?

“ Benim aslım Arap, yani babam Arap ve biz Urfa’da oturuyoruz. En çok buraya gelin geldikten sonra eşimde Arap olması ve ailesiyle içli dışlı olmamızdan kaynaklanan az çokta olsa kendimi idare edecek kadar Arapça biliyorum.”

AKÇAKALE’DE GENELDE ZAMANINIZI NASIL GEÇİRİYORSUNUZ?

“İlk dönem Suriyeliler yoktu, bu dönem ama bu dönem Suriyeli mülteciler bizim misafirimiz oldu. Kendi işimin haricinde sürekli onlarla beraberim, buraya geliyorum, Akçakale’de ev toplantılarım oluyor. Medreseleri ziyaret ediyorum, vatandaşların sorunlarını dinliyorum, yardım yapılması gereken yerlere ulaşıyorum. Günüm bu şekilde dolu dolu geçiyor açıkçası.”

PEKİ, AYŞENUR HANIM, ÇADIR KENTLERDE ZİYARETLERİNİZİ SÜREKLİ GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ. BU ZİYARETLERİNİZDE NELER YAPIYORSUNUZ?

“Buraya geldiğim zaman onlarla beraber oturuyorum, bazı çadırları ziyaret ediyorum ne eksikleri var, ne yok onları gözlemliyorum. Hasta çocuklar var ise onları hastaneye yolluyorum, çocuklara çeşitli hediyeler getiriyorum. Geçen gün ana sınıfı öğrencilerle bir araya geldim, bir oyun sergilediler çok hoşuma gitti. Eksikleri oldukça onları gidermeye çalışıyoruz, hayırsever vatandaşlarımızın da çok desteği oluyor. Onlarla beraber oluyorum, çocuklarla beraber vakit geçiriyorum, günümüz böyle geçiyor bir kadın olarak.”

BİR KADIN OLARAK, ÇADIR KENTTEKİ BAYANLAR İLE NELER YAPIYORSUNUZ?

“Kısıtlı olduğu için zaman sohbet amaçlı, isteklerini anlatıyorlar bana, sorunlarını anlatıyorlar. Bazen Suriye hakkında konuşuyoruz, vatanlarını özlüyorlar ara ara büyük kampı ziyaret ediyorum anlattıkları zaman gözleri doluyor. Gözleri ağma olan (iki gözü görmeyen) kızımız var Suriyeli, çok güzel Arapça Kürtçe bize şarkılar söyledi duygulandı ağladı. Vatanları akıllarına geldiğinde hepsi ağlıyor zaten hepsi bir defadan. Yani benim onları ziyaret etmem acılarına biraz ortak olmam onlarında hoşuna gidiyor. Büyük kampta dikiş nakış kursları var, burada da böyle güzel faaliyetler düşünüyorum, daha iyi açılsınlar o psikolojiden kurtulsunlar. Çocuklar için oyun parkı yaptık, şimdi onlar içinde düşünüyorum. Oraya gittiğim zamanda yaptıkları faaliyetleri gösteriyorlar, sergiliyorlar bu şekilde geziyoruz beraber.”

SURİYELİLERİN EN ÇOK İSTEDİKLERİ VE EKSİKLİKLERİ NEDİR SİZCE?

“İnanın ki, güven ortamını istiyorlar burada. Yani vatandan başka bir vatana geliyorlar bu kolay değil. Onların ülkesi ayrı bizim ülkemiz ayrı, biz kendimizi onların yerine koyduğumuzda bu anlamda kendilerini güvende hissetmek istiyorlar. Özellikle genç kızlarımız kendilerini korku ve tedirginlik içerisinde hissediyorlar. Zaten biz buradaki insanları park ve bahçelerden buraya topladığımız insanlar genelde. Burada güven ortamında olduklarını biliyorlar, rahatça dolaşabiliyorlar en çok istedikleri bu yani. Buradan memnunlar, ben ara ara soruyorum onlara başka bir isteğiniz var mı? Ne istiyorsunuz? Allah razı olsun, bizim bu halimiz çok daha iyi ama onların vatanı evi gibi olamaz bu bir gerçek onu yapamayız ama bir nebzede olsa yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

SURİYELİ MİSAFİRLERLE İLGİLENDİĞİNİZ ZAMAN AKÇAKALE HALKININ TEPKİSİ NE OLUYOR?

“Ara ara sitem ediyorlar, bu aralar Akçakale’ye yoğunlaşıyorum, oraları geziyorum Çünkü Akçakale’de de çok mağdur insanımız var. Akçakale nüfusumuz 102 Bin oldu, 104 Bin Suriyeli burada var. Yani Nüfusumuzun 2 katı kadar Suriyeli var halkın sitemi var ama anlayışla da karşılıyorlar. Onların sitemleri, bizimde ihtiyaç sahipleri ve mağdurlarımız var bize yardım gelmiyor diyorlar ama bize gelen yardımlar Suriyelilere dağıtılmak üzere bunu ben başkasına dağıtamam, zan altında kalamam. Çünkü Suriyeli vatandaşlara geliyor biz bunu dağıtmakla yükümlüyüz. Onlara da ben kendi çaban ve eşimin desteği ile Allah razı olsun eşimden çok destek veriyor bana, hem vatanına çok düşkün, hem elinden geldiği kadar Suriyeli vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyor. Eşimin verdiği destekle onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

AKÇAKALE HALKININ BİR İSTEĞİ VAR MI? BU OLSA AKÇAKALE’DE DAHA GÜZEL OLUR. SİZİN DE YAPMAK İSTEDİĞİNİZ FAKAT YAPAMADIĞINIZ BİR ŞEY VAR MI?

“Sosyal merkezleri çok istiyorlar, gençler havuz olsun, sinema olsun diyorlar ama eşimin de bu konuya el attığı projeler var ve yapıldı. Kültür merkezimiz olacak, içerisinde nikah salonundan, sinema salonuna kadar, kafesinden, düğün salonuna kadar her şeyin olduğu çok kapasiteli toplantı merkezli bir yerimiz olacak Allah’ın izniyle. Geçen gün bayanlara müjdesini verdim çok ama çok sevindiler, Süleyman Şah okulumuz var. Onun içerisinde SODES kapsamlılıkları Valiliklerde idi, şimdi belediyelere devredildiği için bize de görev verildi. Yeni kültür merkezi hayata geçene kadar orayı ben hayata geçirmek istiyorum, düzenleyip toparlayacağız. En azından bayanlar şimdiden faydalanacaklar geçen ev toplantısında da dedim çok sevindiler çünkü. Hem vakit geçirsinler, hem zaman harcasınlar, hem bir şeyler öğrensinler. Çocuklar içinde bir kreş yapacağız çocuklar orada vakit geçirsin. Elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışıyoruz yani.”

AKÇAKALE VE SIĞINMACILAR İÇİN ÇOK ŞEY YAPIYORSUNUZ, PEKİ ÇOCUKLARINIZA ZAMAN AYIRABİLİYOR MUSUNUZ?

“Benim 4 çocuğum var, iki kız, iki erkek. Geçen gün babalarına sitem ediyorlar, baba eskiden seni göremiyorduk şimdi annemi senden daha fazla göremiyoruz. Yani ara sıra sitem ediyorlar, işte anne bizimle ilgilenmiyorsun, bizi gezdirmiyorsun okul tatili geldi halen gidiyorsun oralara. Geçen gün getirdim çocukları buraya gezdirdim ve dedim bakın çocuklar vatan olmayınca çocuk çoluk ne halde. Bizde Allah korusun onlar gibi olabilirdik, biz onlar gibi olsaydık kimse bize kapı açmazdı ve Türkiye bu konuda çok duyarlı. Allah razı olsun Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan bu konuda çok duyarlılar. Bizler kapılarımızı açtık, onları misafir ettik, çocuklarla eğlendiler dolaştılar burada. Bir tane manevi kızımız var annesi babası yok hastanede şuan kendisi gelir muayene olunca. İnanın ki, oğlum 10, kızım 11 yaşında şimdi dışarı çıktığımda o büyükleri bana tepki vermiyorlar artık. Diyorlar anne sen haklısın o çocuklar nasıl oturuyorlar o soğukta, nasıl yapıyorlar? Ev olmayınca ne kadar zor oluyor bunu anladılar.”

HİÇ ÇOCUKLARINIZ İŞTE ANNE, BU ÇOCUKLAR İÇİN BÖYLE YAPSAK, ŞUNU YAPSAK KENDİLERİNİ ONLARIN YERİNE KOYUP TA BİR ŞEY DİYORLAR MI?

“Evet, oyun parkının olmasını çok istiyorlardı, yaptık onu çok şükür. Geçen de dedi anne çocukları alsak sinemaya gidebiliriz mi hep beraber, onlarla beraber yemek yesek beraber gezsek olur dedim havalar güzel olunca çocuklarla beraber bunu da gerçekleştireceğiz inşallah.”

ÇADIR KENTTE HİÇ UNUTAMADIĞINIZ BİR ANI VAR MI?  BİR HİKÂYE OLDU MU?

“Burada muhakkak çok annesiz babasız insanlar var, çok ailesini, kocasını, evladını kaybetmiş insan var ama az önce bahsettiğim manevi kızımız beni çok etkilemişti. Anne Baba yok, Babaannesinin yanında kalıyor. Çocuk daha küçük 3 yaşında, onu ilk gördüğüm zaman çok duygulandım bize sarılıp anne baba diyor, bize sarılması çok etkiledi.”

SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

“Tekrar söylüyorum birçok derneğimiz, birçok hayırsever vatandaşlarımızdan Allah razı olsun. Bizden yardımlarını esirgemiyorlar onlara çok teşekkür ediyoruz. Daha ne kadar yardım gelirse o kadar iyi ama her zaman diyorum kişi gelip kendi gözüyle gördüğü vakit daha farklı olacaktır. Bir günlerini ayırıp buraya gelip kendi gözleriyle gördüklerine inandıklarını sezsinler, inanın her şey çok daha güzel olacak.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER