Tek engel duyarsız vatandaşlar

Sağlıklı bir birey olarak hayata merhaba diyen Nejla Akkurt 7 yaşındayken geçirdiği menenjit hastalığı sonucu hayatını engelli olarak sürdürmeye başladı.

Gülizar GÜLEBAK

 Akbulut, hayatın içindeki asıl engellerin kendilerinin olmadığını belirterek tek engelin duyarsız vatandaşlar olduğunu söyledi.

Kendilerinin sadece engelliler haftasında hatırlanmaması gerektiğini aktaran Akkurt’a günlük yaşamında eşlik ettik. Akkurt ile engellilerin gün içerisinde yaşadıkları ve karşılaştıkları zorlukları konuştuk.

“İKİ KADIN BİR RÖPORTAJ” dizisi bu kez de engellilerin sesi oluyor. Kent genelinde yer alan kaldırımların onarılmasını ve engellerin kaldırılması için Akkurt ile gerçekleştirdiğimiz röportaj şöyle;

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Nejla Akbulut, Şanlıurfa’da doğdum ve Şanlıurfa’da yaşıyorum.

Engel durumunuz doğuştan mı?

“Ben 7 yaşındayken menenjit hastalığı geçirerekten engelli oldum yoksa bende sağlıklı bir çocukken şimdi durumum böyle”

Ailede sadece sizde mi engel durumu var?

“Evet sadece bende engel durumu var”

Bugün sizinle bir yürüyüş yaptık ve engelli bireylerin gün içinde karşılaştığı sorunlarla karşılaştık ne söylemek istersiniz?

“Halkımızın biraz daha duyarlı olmasını ilk olarak Büyükşehir Belediyemize teşekkür etmek istiyorum. Ulaşım sorunumuz vardı o sorun çözüldü şuanda ulaşımda bir sorun yaşamıyoruz. Ama halkımızın biraz duyarlı olması lazım bizlere yardımcı olmaları lazım binip inerken bize yardım ederlerse memnun olurum.”

Diğer engel durumu olan arkadaşlarınızın ne tür sorunları var?

“Hemen hemen hepimizin sorunu aynı hepimiz aynı sorunlarla karşılaşıyoruz yoksa hiçbir sorunumuz yok belediyemiz zaten bizi düşünerek çalışma yapıyor. Bizde vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz”

Evet, belediyeler sizleri düşünerek çalışma yapıyor ama bu çalışmaların yanında birçok eksiklikte var bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

“Eksiklikler olaraktan kaldırımları söylemek istiyorum. En büyük sorun bizler için kaldırımlar yani Büyükşehir olunca ilçelere bölündük mesela ben şuanda Haliliye ilçesine bağlı bir mahallede oturuyorum ama birçok sorun yaşıyorum özellikle binalarda binaya geliyorsunuz ama binaya gidemiyorsunuz kaldırım bağlantıları bize uygun değil”

Engelli bir birey olarak engelliler haftasında kendi adınıza veya arkadaşlarınızın adına istediğiniz bir şey var mı?

“İstediğim şey halkımızın duyarlı olması diğer arkadaşlarımda bu sorundan yakınıyor halkımızı duyarlılığa davet ediyoruz.”

Peki halktan yana veya kurumlardan yana olumlu veya olumsuz bir anınız oldu mu?

“Hiç unutmadığım bir olayı size anlatayım yıl herhalde 2005 yılıydı. Bir tiyatro grubumuz vardı. Ve bilet satmak istiyordum. Biz paylaştırdık arkadaşlarla hangimiz daha fala satarız diye rakip oluyoruz birbirimize tesadüfen bende ir pastaneye girdim ve yılların pastanesi tanıyorum da sahibinden rica ettim beyefendi bir bilet alır mısınız? Tiyatronun ne yararlar için yapıldığı açıklamasını da yaptım. Bana dönüp ne dese beğenirsiniz ‘Bacım git sen biliyor musun bu değirmenin suyu nasıl dönüyor’ o anda tamamen yıkıldım yani şevkim kırıldı bir anda bu olayı hiç unutmuyorum ve anlattığım herkeste bunu bir birine anlatıyor. O vatandaşımız duyarlı olsaydı bana böyle bir şeyi söylemezdi bu duruma üzülüyorum.”

   

 

  

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER