Sosyal Belediyeciliğin gülen çatısı “Ayşe Ekinci”

Yardım sever yapısı ve güler yüzüyle sosyal belediyecilikte Eyyübiyelilerin güldüren yüzü olan Ayşe Ekinci, yaptığı çalışmalarla kadınların kendilerini daha rahat ifade edebilmelerini sağlıyor.

Sosyal Belediyeciliğin gülen çatısı “Ayşe Ekinci”

 Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin eşi Ayşe Ekinci, sosyal belediyeciliğin hakim olduğu Eyyübiye Belediyesinin gülen çatısı oldu.

 

Sosyal belediyenin başarısını Eyyübiye için çalışan ekibe bağlayan Ekinci, çalışanlar için hem abla, hem anne, hem kardeş hem de başkan eşi oluyor.

 

Kadınların sorunlarına bire bir çözüm bulan Ekinci’ye bunun sırrını sorduk Ekinci, “Ben yaşadığım olumsuzlukları göz önüne alarak onlarında bu olumsuzluğu yaşayabileceğini düşünüyorum böylece bir çözüm üretiyorum. Ben yağışlı bir havada kayarak yere düştüm üstüm ıslandı hemen aklıma bizim ahşap oymacılığı yapan kursiyerlerimiz geldi onlarda çocuklarıyla düşebilir diye düşündüm onlara bir servis tahsis ettik böylece oluşacak bir sorunun daha önüne geçmiş olduk” dedi.

 

Ayşe Ekinci, iyi bir eş olduğu kadarda iyi bir ev hanımı ve iyi bir anne oluyor. Ekinci, çocuklarının karşılaşabileceği her kötü olasılığı düşünerek haftada bir çocuklarına zaman ayırıyor ve arkadaş çevresini araştırıyor. 

 

Yerel seçimlerin ardından merkez ilçe belediyeleri 1 yıl içinde yapmış oldukları projelerini açıkladı. Açıklanan bu projelerin ardından Eyyübiye belediyesi en çok proje yapan ilçe oldu. Bizde bunun üzerine acaba bu başarının arkasında bir kadın elimi var? Dedik ve Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin eşi Ayşe Ekinci’yi “2 Kadın 1 Röportaj” dizisine konuk ettik.

 

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin “Kadın erkeğin arkasında değildir yanındadır” dediğini belirten Ayşe Ekinci, aslında bu başarının arkasında bir ekip olduğunu vurguladı.

 

Seçim çalışmalarında da Başkanlık için değil AK Parti için çalıştıklarını dile getiren Ayşe Ekinci, sorularımızı içtenlikle cevapladı.

 

Sosyal belediyenin başarı sırlarını sizler için ortaya döktük. Ayşe Ekinci’ye yönelttiğimiz sorular ve cevaplar şöyle:

 

-AYŞE HANIM EN ZOR MERKEZ İLÇELERDEN BİRİ OLAN EYYÜBİYE BELEDİYESİ’NİN BAŞARISININ ARKASINDA BİR KADIN ELİMİ VAR?

 “Başkanımızın bir söylemi var. Seçim sürecinde adayken dile getirmişti. Bir kadınlar gününde şöyle bir söylemde bulunmuştu ‘Her başarılı bir erkeğin arkasında değil yanında bir kadın vardır. Yani kadın arka planda değil yanında olmalı’ demişti. Şimdi ben burada bazı şeyleri anlatırken ne kadar anlatsam da insanın kendini methetmesi çok doğru bir payda değil aslında Başkanımızın arkasındaki ve önündeki sihirli el ekibi bizim ilk baştan beri bir birimize bağlı olduğumuz ekibimiz var. Aşçısından, işçisinden, şoföründen kim derseniz ara kademe, üst kademe, alt kademe hepsi bize çok bağlı herkes inandı başkan aday adayı olduğundan itibaren birliktelerdi. Biz AK Partiye gönül vermiştik. Biz başkanlığa gönül vermedik. Çalışmamızın kazanmamızın ana sebeplerinden biri budur. Başkanın Mehmet Ekinci’nin benim ve ailemin başkanlık misyonunun yüklenmeden önceki hayat tarzı da buydu. İnsanlara her zaman yardım eli uzatmak hiç kimseyi hakir görmemek eşim bana dedi ki sen Arapça-Türkçe biliyorsun, hastaneye gittiğinde bak mevalim boynuna derdi git orada bir sıkıntı varsa hallet konuş. Elinden gelen bir şey varsa yap çünkü sen kendini ifade edebiliyorsun orada kendini ifade edemeyen insanlar var sakın göz ardı etme derdi sanırım bu bizim için bir ışık oldu kolaylık oldu.

 

‘Eyvah! telefondaki sese evet diyemezsem’

Eyyübiye zor bir bölge her yönden dezavantajlı. Yokluk, yoksulluk çok fazla belki başka bölgede 50 tane gıda paketi yardımı yapılıyorsa bizimkide Bin 500 tane havada kalıyor. Yani şuan biz burada sabah çıkıp 6 bin tane gıda paketi dağıtsak bile boş. Van’a, Adana’ya, Siirt’te tekerlekli sandalye gönderdik. Bazı insanlar bana telefon açıyor ‘sizi rahatsız ettik’ diye Aslında hiç rahatsızlık olarak görmüyorum. ‘Eyvah! Telefondaki sese evet diyemezsem’ diye bir kaygı var. Çünkü her şey bizim hayal ettiğimiz gibi değil tabi ki herkesin belirli bir kıstası var belirli bir ölçüsü var bizde elimizden geleni yapıyoruz. Arapça bir kelime vardır ‘El Hukum’ yani bizimde hükmümüz neyse ona göre bir şeyler yapıyoruz hükmümüz yetmediği yerde dua ediyoruz belki yarın başka bir şey olur en azından kimseye hayır dememeye çalışıyoruz. Ama evet de demiyoruz.”

 

-MEHMET EKİNCİ BAŞKANLIKTA OLDUĞU GİBİ EVDE DE İYİ YÖNETİCİ Mİ?

 

“Evet, evde de çok iyi bir yönetici yani bize her şeyi yapmamız için elinden gelen her türlü imkanı sağlamış bir baba ve bir eş, çocuklar babalarını çok göremiyorlar. Bu konuda yalan söyleyemeyeceğim ama teşbihte hata olmaz. 24 saat görüp de hiç bir şey ifade etmemesinden bir saat görüp de düzgün algıları bana göre daha iyi çünkü biz birbirine bağlı bir aileyiz. Birbirimizin de hissiyatlarını anlayan bir aileyiz dolayısıyla babamızda bu yönden çocuklarımızı da boş bırakmıyor yani benim gördüğüm çocuklar mutlular yani mutsuz değiller.

 

‘Bizim hakkımız babamıza helal olsun’

 

Tabi ki her çocuk her dakika annesiyle babasıyla olmayı isterler bizde çocuklarımızda birlikte olamıyoruz işte üniversite sınavlarına hazırlanıyorlar okula gidiyorlar. Aslında onlarda sorumluluklarının farkındalar ve hayatın belirli bir yönünde ağırlığını biliyorlar yani onlarda şımarıklık yapmıyorlar ve diyorlar ki ‘bizim hakkımız babamıza helal olsun çünkü babamız güzel şeyler yapıyor.’ Biz bunu düşündüğümüz için aslında onun fiziki böyle sürekli yanımızda olması gibi endişemiz çabamız yok sadece çok yorulduğu zaman üzülüyorlar ya da evde bir yemek piştiğinde babamızda burada olsaydı diyorlar. Ama elimizde kalanla da mutlu olmayı biliyoruz.”

 

-SEÇİM SÜRECİNDE NASIL ÇALIŞTINIZ?

 

“30 Mart seçimlerinde eşim başkan oldu bende 6 gün sonra doğum yaptım aslında hiç durmaksızın bazen 4 ev toplantısı 2 miting gece saat 9.30 oluyordu eve geliyorduk. Bu süre zarfında bütün canla başla çalıştık tabi sadece ben değil AK Parti kadın ilçe kollarının hepsi aynı şekil çalıştı. Benim içlerinde olmam onlara farklı bir feyiz verdi artık bir başkan adayının eşisin işte bundan bir ay sonra başkan eşisin çünkü bizim bölgedeki herkes bir AK Parti sevdalısıydı. Biz seçimde çalışırken zaten AK Partinin alacağını biliyorduk. Herkes Recep Tayyip Erdoğan sevdalısıydı. Herkes onu sevdiği için böyle bir kaygımız yoktu biz sadece çok güzel bir oyla kendimizi taçlandırmak istiyorduk. İnsanlar hizmeti hak ediyor kapılarının çalınmasını hak ediyor. Ellerini sıkmayı onlara sarılmayı hak ediyor ve çaylarını içerken sorunlarını dinledik seçim çalışmasını biz bunun için yaptık zaten bize oy vereceklerini biliyorduk. Biz onlara dedik ki 30 Marttan sonra buradayız sizin isteklerinizle taleplerinizle birbirimizi tanıyalım sizde bizim yolumuzu bilin, görün bizde sizin gibiyiz hiç korkmayın. Başkanın amacı başkan olmak değildi Doğduğu okuduğu büyüdüğü Eyyübiye’ye hizmet etmekti. Kısmetmiş Şanlıurfa Büyükşehir oldu Eyyübiye ilçesi oldu. Biz başkan beyin o yorucu hayatına bir ışık oluyoruz. Haftada iki üç gün gıda paketi dağıtıyorum. Kurban kesip etini dağıtıyoruz.”      

 

-KADINLAR İÇİN YAPMAK İSTEDİĞİZ YAPMIŞ OLDUĞUNUZ PROJELER VARMI?

“Eyyübiye’de kadınlar için süren birçok projemiz devam ediyor. Ahşap atölyesi kursumuz var. Seramik atölyesi açılıyor. Buradaki kadınların hepsi günlük 20 TL yevmiye ye çalışıyor. Bu aylık 600 TL’ye tekâmül ediyor. Hem gün içinde para kazanıyorlar. Aylık olarak ellerine para geçiyor. Hem de vakitleri geçiyor şimdi biz oradaki kadınlara servis veriyoruz. Kreş imkanı tanıdık haftalık belirli bir ücretle mutfak alışverişi yapıyoruz. Her gün biri yemek yapıyor. Çocuklarına sırayla bakıyorlar ama onun haricinde ısıma gibi bir çok imkanı başkan bey sağlıyor. Onlara sadece kurs verilmiyor haftanın bir günü bir resim hocası gidiyor. Avukatımız gidiyor kadın hakları hakkında bilgi veriyor. Müftülükten bir arkadaşımızdan yardım istiyoruz. Gidiyor kadınların dindeki yeri hakları hukukları anlatıyor. Kadınlara tavsiyem hep şu oluyor toplantılarda belki beni yanlış anlıyorlar ama çok fazla sivrilmek doğru değil kadın olarak bir şeyler yapılmalı ayakta durulmalı bakın şimdi ben burada konuşuyorsam bunu bana Mehmet Ekinci sağlıyor. Şimdi o bana hat hüt dese ben evde dururum bana kimse ne telefon açabilir nede bir cürette bulunabilir. Buraya kadar gelmemi sağlayan yine eşim ama yeri geldiğinde ben eşimin arkasında yürürüm bu böyledir. Yani durmayı bileceksin. Kursiyer hanımlarımızla her zaman bir araya geliyoruz onlar anlatıyor ben dinliyorum çözüm yolu buluyoruz. Daha birçok proje yaptık sadece kahvaltı verip toplanmak değil sempozyumlar düzenledik profesörler geldi kadınlarımıza eğitim verdi kadınlarımız ebru sanatı, resim, kişisel gelişim, diksiyon gibi birçok kurs alıyor. Onlar yeter ki istesinler yeter ki Mehmet Ekinci duysun yeter ki alo desinler yapılan sosyal sorumluluk projelerin çoğu kadın ve çocuklara yönelik başkan bey seçimlerde de dedi ki ‘mutlu kadınlar, mutlu çocuklar, mutlu eşler, mutlu aileler’ kadın mutlu olursa yemeği hırslı pişirmez dibi tutmaz, kadın mutlu olursa çocuğa bağırmaz çağırmaz, kadın mutlu olursa evi temiz olur,her şeyi düzenli olur. Kocasına da mutlu olur yani esasen kadın grafiği yükseltiyor. Başkan bey bu grafiği yükseltmek için zaten kadın temalı çalışıyor. Kadınlarımız çocuklarımız genç kızlarımız annelerimiz hep bu kadın temalı çalışmaların üstünden gidiyoruz.” 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2015, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bay Evis Philip
Bay Evis Philip - 3 yıl Önce

Bu Aso tasarruf ve kredi kredi sirketidir. kisisel is için bir kredi gerekiyor, ya da tüm temizlemek için kredi ihtiyaciniz varsa

Daha fazla bilgi için evisloanfirm@gmail.com: fatura lütfen bizim bizim burada e-posta ile temasa geçin. Bilginiz için, firmamiz

Eger ilgileniyorsaniz lütfen bize geri almak hemen kredi ile halletmek için,% 2 faiz oraniyla kredi vermek
2z
Onay belgesine aktarmak.

Dolgu ve dönüs

(1) Tam adi: ………………..
(2) Kredi Tutari: ……………
(3) Kredi Süre: …………..
(4) Cinsiyet: …………………….
(5) Cinsiyet: ……………
(6) Ülke:
(7) Ev adresi: ………
(8) E-posta adresi:
(9) Telefon numarasi: ………..

Bay Evis Philip

kredi teklifi
kredi teklifi - 3 yıl Önce

Biz herhangi bir finansman koşulları karşılamak için çok rekabetçi bir kredi oranları ve esnek terimleri güvenli ve bireylere teminatsız borçlanma seçenekleri ve işbirliği organları sağlayan, yerel / uluslararası kredi sunan finansal hizmetler konusunda uzmanım. Bir kötü kredi puanı varsa, biz hala Hızlı ve uygun fiyatlı krediler her bütçeye ve gereksinimlerine uygun üzere hemen bize ulaşın beklenmedik hızlı nakit sağlayabilir önemli değil.
socialfinancelimited11@gmail.com

SIRADAKİ HABER