SAVAŞTA EŞİNİ KAYBETTİ KANATLARINI GERDİĞİ ÇOCUKLARINI SAVAŞTAN KAÇIRDI

Suriye'deki iç savaş birçok aileyi bölüp parçalarken, binlerce insanı da vatanlarından göç etmek zorunda bıraktı. Kimileri çareye ülkelerindeki güvenli olarak buldukları bölgelere giderek gördü, kimileriyse akrabalarının da bulunduğu Türkiye'ye göç etm

SAVAŞTA EŞİNİ KAYBETTİ KANATLARINI GERDİĞİ ÇOCUKLARINI SAVAŞTAN KAÇIRDI

Gülizar Gülebak
Suriye'deki iç savaş birçok aileyi bölüp parçalarken, binlerce insanı da vatanlarından göç etmek zorunda bıraktı.

Kimileri çareye ülkelerindeki güvenli olarak buldukları bölgelere giderek gördü, kimileriyse akrabalarının da bulunduğu Türkiye'ye göç etmekte.

Her savaşta olduğu gibi Suriye'de de yükü yine kadınlar sırtlıyor, hem çocuklarına ana baba oluyor hem de minik yavrularına bir şey hissettirmemeye çalışıyor işte bu görkemli çınarlardan biriyse Meryem Muhammed Halef. Yavrularıyla birlikte bir kaç gün önce Türkiye'ye sığınan Meryem savaşı en acı yaşayanlardan. 

Savaşta eşini ve akrabalarını kaybeden Meryem Muhammed Halef, iki çocuğu ve erkek kardeşiyle birlikte Rakka'dan Şanlıurfa'ya derin izler bırakarak uzanan yolculuğunu İKİ KADIN BİR RÖPÖRTAJ köşemize paylaştı.

Suriye'deki iç savaş başlamadan önce eşi ve 2 çocuğuyla birlikte Rakka'da mutlu bir hayat yaşadıklarını uzun uzun geçmişe dalarak anlatan Meryem, geçmişe duyduğu özlemle sesi titrerken yanaklarına akan gözyaşlarını çocuklarına fark ettirmeden silmeye çalışıyor, hem anne hem de baba olmanın zorluğuyla.

Meryem, tüm sevdiklerini ve eşyalarını savaşa kurban vererek geride bıraktıklarını söyleyerek, "Yıllar önce hiç böyle bir şey olacak diye düşünmemiştim. Çocuklarımı evimde büyütüp eşimle mutlu olacağımızı hep hayal ederdim. Bu savaş benden sadece hayallerimi değil eşimi ve bir çok yakınımı aldı" dedi.

Eşinin vatanını çok sevdiğini ve toprağından ayrılmak istememesi yüzünden hayatını kaybettiğini aktaran Meryem Muhammed Halef, kendisi gibi eşini kaybeden erkek kardeşi ve 2 çocuğuyla birlikte canlarını korumak için Türkiye'ye sığındıklarını söyledi.

Meryem, havanın soğuk olduğu bir dönemde evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını sığındıkları Şanılurfa'da ilk günlerde bir inşaatta kaldıkların daha sonra ise buradaki kişilerin kendilerine gösterdikleri bir kulübede yaşama tutunmaya çalıştıklarını söyledi.

Çocuklarının savaştan olumsuz etkilendiklerini ifade eden Meryem, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çocuklarım gece uyuyamıyor küçücük bir seste uyanıyorlar içlerinde hala bir korku var. Daha ufacıklar hiçbir şeyi anlayamıyorlar. İki çocuğum var biri kız, biride erkek kız çocuğum 3 yaşında oğlum ise daha 2 yaşında ne kadar gülseler de daha babalarının öldüğünün ve başımızdan geçenlerin farkında değiller. Daha çok küçükler anlamıyorlar ama içlerinde bir korku var, oyun oynamaları gerekirken onlar bir yerden bir yere sürünüyorlar bu beni çok üzüyor çocuklarımın bu durumu canımı acıtıyor.”

“HAVA SOĞUK YATACAK BİR EVİMİZ YOK”

Savaştan kaçıp Şanlıurfa’ya geldiklerini ve burada düzen kurmaya çalıştıklarını fakat istedikleri gibi bir hayatı kuramadıklarını söyleyen Meryem, “Hava soğuk biz Şanlıurfa’ya geldik ama elimde hiç bir şeyimiz yok. İnşaatta kaldık birbirimize sarılarak uyuduk şimdi ise inşatta çalışma var sağ olsunlar buradaki park görevlileri bize yardım edip bu kulübeyi verdiler burada çocuklarıma evin eksikliğini hissettirmemeye çalışıyorum. Onların ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara iyi bir gelecek sunmak istiyorum ama bu durumda nasıl yapacağımı hiç bilmiyorum" şeklinde konuştu.

“EV VEYA ÇADIR KENTE YERLEŞMEK İSTİYORUZ”

Meryem, kendilerine destek veren herkese minnettar olduklarını ve bu yapılanları hiç bir zaman unutmayacağını aktararak, yetkililerin kendilerine bir ev ya da AFAD'ın oluşturduğu barınma merkezlerinden birine yerleştirmelerini istedi. Bu sayede kışı çocuklarıyla birlikte daha rahat ve güvende geçirebileceklerini ifade eden Meryem, kendilerine bu imkânın verilmesini umduğunu söyledi.

“TEK VATANIM ÇOCUKLARIM”

Yaşama tutunmasının tek sebebinin çocukları olduğunu aktaran Meryem, onlara iyi bir gelecek vermek için herkesin desteğine ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Benim canımda, vatanımda bu çocuklarım. Onlar mutlu olsun, hiç bir çocuk savaş ve baba acısı çekmesin” temennisinde bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER