Şanlıurfa’nın mistik dokusunu Türkiye'ye tanıtacak

Gezdiği şehirlerde fotoğrafladığı karelere duygusunu katarak tuvallere yansıtan Ressam Dilek Kökten Tan, fırçasıyla birleştireceği Şanlıurfa'nın tarihi ve mistik dokusunu tüm Türkiye'ye tanıtacak.

Şanlıurfa’nın mistik dokusunu Türkiye'ye tanıtacak

 Açtığı kişisel ve karma sergilerle büyük beğeni toplayan Dilek Kökten Tan,  bu kez de Şanlıurfa’yı resimleştiriyor. Kentin tarihi dokusuna hayran kaldığını belirten Tan, Şanlıurfa denince akıllara ilk gelen yer olan tarihi Balıklıgöl yerleşkesini ve oradaki mistik dokuyu resimlendirmek istediğini söyledi.

Kentin tarihi dokusundan kendini alamadığını vurgulayan Tan, Şanlıurfa’yı “İKİ KADIN BİR RÖPORTAJ” dizisine anlattı.

Dilek Tan sorulara şöyle yanıt verdi;  

ÖNCELİKLE KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?

“Ben Dilek Kökten Tan iktisat mezunuyum resim’e çok uzun zamandır gönül verdim, 17 yıldır resimle uğraşıyorum. Evet mesleğim iktisat ama resim benim için apayrı bir şeydi. Sonra bunun da eğitimini aldım, 17 yıldır resimle profesyonel olarak devam ediyorum.”

İKTİSATTAN RESİM’E NASIL BAŞLADINIZ?

“Benim annem stilisti çok güzel çizimler yapardı. Bende ondan etkilenerek hobi olarak ben resim yapmaya başladım. Sonra ben bunu meslek edinmeliyim diye düşündüm ve meslek edindim şuanda resimlerim ön planda onlara gönül verdim benim için ışık, gölge çok önemli güzel yansıtmalar çok önemli duygularımı da katarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ve resimlerimi gören, sergilerimi gezen kişilerden aldığım geri dönüşler de benim ne kadar doğru bir karar verdiğimi gösteriyor. Şuana kadar 3 kişisel sergi açtım 150'yi aşkın tablom var. Şimdiyse yeni bir kişisel sergi için hazırlanıyorum ve bu sergide Şanlıurfa'dan da tabloların olmasını çok istiyorum." 

“Üç kişisel sergi açtın bir kişisel sergi 50 tablodan aşağı değil. 150 tablom var her geçen günde artıyor.”

RESİMİ HANGİ TARZ ÇALIŞIYORSUNUZ?

“Natürmort çalışıyorum, peyzaj çalışıyorum özellikle kendime özgü çektiğim fotoğrafları resmediyorum. Şanlıurfa’ya geldim Şanlıurfa’yı çok beğendim. Balıklıgöl çok güzeldi oranında resimlerini çektim, Göbeklitepe'nin, Harran'ın, Halfeti'nin buralardaki güzellikleri de resimlerimde yansıtacağım."

SUNUMU NEREDE YAPACAKSINIZ?

“Ben Ankaralıyım orda kişisel sergilerim oluyor ve karma sergilere katıyorum. Aynı zamanda GESAM üyesiyim Meslek birliği derneği bir topluluktur bizim için çok önemlidir ve biz her ay bir ilde karma sergilerimizi açıyoruz ve Osman Altıntaş hocamız bizi destekliyor. Onun sayesinde sergilerimiz oluyor Şanlıurfa’ya geliş sebebimde GESAM’la alakalıdır o yüzden buradayım. Karma sergilerimiz oldu şimdi başka bir ilde tekrar sergilerimiz devam edecek.”

ŞANLIURFA’YI NASIL BULDUNUZ?

“Şanlıurfa zaten adı üstünde yani “Şanlı” çok güzel kültürleri olan tarihi mimarisi olan bir yer özellikle çok istedik gezilecek görülecek çok güzel yerleri olduğu için tercih ettik ve çok memnun olduk.”

ŞANLIURFA’DA SİZİ EN ÇOK ETKİLEYEN YER NERESİ OLDU?

“Balıklıgöl tabi ki çok güzeldi muhakkak orayı resim’e dökeceğim çok etkilendim, mistik atmosferi çok hoşuma gitti çalışmak istiyorum. Keşke daha önce gelseydim ama fırsatım olmadı. Şanlıurfa’yı resimleyip Türkiye’ye tanıtacağım ve daha sonra tekrar geleceğim.”

ŞANLIURFA’DA KAÇ RESİM ÇIKARTACAKSININIZ SADECE BALIKLIGÖL MÜ?

“Göbeklitepe’ye gittim Harran’a gittim, daha öncede Halfeti'ye gitmiştim. Harran’ın da mistik yapısı çok güzeldi özellikle eski kalıntılar ilk üniversite beni çok etkiledi onları da tabi ki resmetmeyi düşünüyorum. Benim çok hoşuma gitti çok beğendi şehrinizi.”

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2015, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER