Kadınlar içlerindeki gücün farkına varacak

Doğu kadınının geçmişten bu güne yaşadıkları zorlukları gün yüzüne çıkaran İkbal Gürpınar kadınların gücünü anlatıyor.

Kadınlar İkbal Gürpınar ile içlerindeki gücün farkına varacak

RÖPORTAJ: Gülizar GÜLEBAK 

Gerçekleştirdiği konferanslarla kadınların beğenisini toplayan Gürpınar, hanımların umudu oluyor. Kadının önemini her gün her saniye dile getiren Gürpınar, Şanlıurfa’nın Şanlı kadınlarına hayran olduğunu söyledi.

Kazancı Bedihi anma programı için kente gelen Gürpınar “2 KADIN 1 RÖPORTAJ” dizisine konuk oldu.

Okuyucularımız için sorularımızı içtenlikle cevaplayan Gürpınar, Şanlıurfa’ya sürekli geleceğinin ve “Güçlü Kadınlar” konferansı vereceğinin de müjdesini verdi.

Gürpınar ile Şanlıurfa kadınını ve Şanlıurfa’yı konuştuğumuz röportaj şöyle;

-ÖNCELİKLE KENDİNİZDEN BİRAZ BAHSEDERMİSİNİZ?

“69 Kırıkkale doğumluyum biri 28 yaşında biride iki üç ay sonra 9 yaşında olacak iki erkek evladım var. İletişim Fakültesi mezunuyum Halkla İlişkiler Tanıtım bölümünden ama onun dışında medyatörüm, arabulucu birde yaşam koçuyum. Kitaplar yazıyorum, şiirler okuyorum hayatın tadını çıkarmaya çalışan bir insanım ama son dönemlerim özellikle kadın mutluluğu için çok yoğun mesai sarf ederek geçirdim. Kahraman kadınlar var Osmanlıda kurtuluş mücadelesinde halkın pek bilmediği o güzel annelerimizi kahraman annelerimizi ve mutlu kadın mutlu aile konferanslarını vermeye çalışıyoruz.”

-DOĞUNUN KADINLARINDAN BAHSETTİNİZ ÖZELLİKLE KADINLARIN AĞIRLIKLI OLDUĞU PROJELERİNİZ VAR NEDEN KADINLAR?

“Çünkü kadın mutlu olursa Dünya mutlu olur. Kadın mutlu ise çocuğuna dayak atmaz kocasına iyi davranır. Hadiste diyor ya S.A.V ‘Arif olan erkek kadınına mağlup olan erkektir ama o kadın ki kocasının bütün sıkıntılarını vakum gibi emer.’ Biz dünyayı inşa edenleriz aslında alışveriş sektörü her şey biz kadınlar ve çocuklar üzerine kurulu eğer kadını mutlu edersek geçekten dünya mutlu olacak farkına varmalarını istiyorum kadınların ne kadar çok şeye sahip olduklarını”

-ŞANLIURFA KADININI DEĞERLENDİRİRMİSİNİZ?

 “Şanlıurfa kadını sürmeli gözleriyle çok güzel çok becerikli hanımlar imanlı hanımlar çünkü Şanlıurfa’ya ne zaman gelsem evlerde ağırlandım. Çünkü ben Şanlıurfa’yı çok seviyorum kim sevmez peygamberler şehrini buranın çok uhrevi bir havası var yani sadece Şanlıurfa’da değil tüm Türkiye’deki kadınların birazcık daha bilinçlenmesi lazım. Önceliklerinin ne olduğunu öğrenmeleri lazım çünkü biz hep ‘Elalem ne der’ bunun önemli olduğu anlatılmış. Hâlbuki bize vefat ettiğimiz zaman ‘Misafirlerine kaç çeşit pasta yaptın?’ ya da ‘Evinin şurası temiz mi?’ diye sormayacaklar. Yani onun rızasını almayı ve acaba yapacağım bu işten Allah razı olur mu Allah mutlu eder mi tek derdimizin aslında bu olması gerektiğini anlamak lazım Urfalı kadınlar ve tüm Türkiye’deki kadınlar bunun bilincine varmak zorunda”

-DOĞUNUN KADINLARI DENDİĞİ ZAMAN İLK AKLA GELEN YEMEK KÜLTÜRÜ, ŞANLIURFA’NIN YEMEK KÜLTÜRÜNÜ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

“Valla çok severek yiyoruz iyi ki çok gelmiyorum diyorum. Allah razı olsun Zekeriya Ünlü bizi kahvaltıya ciğerciye götürdü. Buda bizim İstanbul Ankara kültüründe yok ama çokta güzel oluyor. Yani hem kebapta erkekler çok başarılı hem de ev yemeklerinde hanımlar seviyorum Şanlıurfa’nın yemeklerini”

-EN ÇOK SEVDİĞİNİZ YEMEK HANGİSİ?

“Buraya geldim mi ben ciğer yerim.”

-ŞANLIURFA YÖRESİNE AİT SİZİN EVDE YAPTIĞINIZ YEMEK VARMI?

“Yok ben evde genelde sebze yemekleri yiyorum. Haftada iki kez balık yiyoruz. Yani Şanlıurfa’nın yemeklerini açık söylemek gerekirse çok yapmasını bilmiyorum. Belki onu da bana öğretse senin annen yaparım.”

-ŞANLIURFA’NIN EN ÇOK NEYİNİ SEVİYORSUNUZ?

“Şanlıurfa’da bir kere ibret alınması gereken o kadar çok hikaye var ki. Eyyüp (A.S.) duasının nelere kadir olduğu bakış açısını Hz. İbrahim’deki teslimiyeti zihniyeti yani aslında Kuranı Kerimde bize gezip görüp tevekkül etmemizi emrediyor Rabbimiz onların ne yaşadıklarını anlamamızı islam kelimeyi şahadet getirip beş vakit namaz kıymaktan ibaret değil. Çok derinde Urfa’da da bunun çok fazla örneği var ben çok şey öğreniyorum Urfa’ya gelince rabbim hepsinden razı olsun ona layık inşallah ümmet olmayı nasip eylesin."

-SİZİN ŞİİRLERİNİZ VE ŞİİR SESLENDİRMELERİNİZ VAR AYRICA YAZARSINIZ ŞANLIURFA İÇİN YAZMAK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI VEYA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ BİR PROJE?  

“Buraya gelirken Zekeriya beyle görüştük. Zekeriya Ünlü hocamla aslında türküler ve şiirler diye bir  sahne performansı yapsak iyi olur diye düşündük. Zekeriya bey Kazancı Bedih rahmetlinin bir eserinde düet yapmıştık. İnşallah neden olmasın ama ben kahraman kadınları Şanlıurfa’da da yapmak istiyorum. Adı Üstünde Şanlıurfa en çok bilinmesi gereken şehirlerden biri Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş bu üç şehir üçgeni bizim için çok çok önemli yine siz bizden çok daha şey biliyorsunuz Türkiye’nin diğer yörelerinden ama burada inşallah mutlu kadınlar projesini de yapmak isterim.”

-KAZANCI BEDİHİ ANMA PROGRAMI İÇİN ŞANLIURFA’YA GELDİNİZ PEKİ KAZANCI BEDİH SİZİN İÇİN EN ANLAM İFADE EDİYOR?

“O bir bilge insan yani söylediklerini herkesin çok kolay anlayamadığı çok derin konuşan mütevazılığı, köklerini hiç unutmamış bir insan yani hani böyle huzur içinde gelmiş ve sessiz sedasızda dünyadan yarılmış ama çok iz bırakmış arkasından bir sürü insan onun sayesinde ekmek yiyor hayla ruhu şad olsun mekânı cennet olsun.”

-KAZANCI BEDİHİ ANLATABİLECEĞİNİZ BİR ŞİİRİNİZ VAR MI?

“ Onu inşallah yazacağız Zekeriya beyle beraber kafa yoracağız. Onun albümünde okumuştum çok kısa ama bir çalışma yapacağız”

-İKBAL HANIM İSTANBULA DÖNDÜĞÜNÜZ ZAMAN ŞANLIURFA'YI HERHANGİ BİR PROGRAMDA ANLATACAKMISINIZ?

“Canlı yayın yapmıyorum şimdi ama sayısız kere Şanlıurfa programı yaptık sanatçılar geldiler yemeklerini yaptılar yediler yemeği bilmiyorum dedim ama bak Zekeriya Ünlü bize bir tepside eti yaydı güzel bir yemek yaptı bak bende onu çok güzel yapıyorum. Daha önceki programlarda yaptım. Şuan bir canlı yayınım yok ama sosyal medyada 300 bin kişiyle sürekli böyle istişare halineyiz. Yeni Twitter açtım. İnstagramda varım paylaşımları yapıyorum.”

-ŞANLIURFA’YI BİZE BİR KAÇ KELİMEDE ANLATABİLİRMİSİNİZ?

“Şanlıurfa ‘ŞANLI’ bir şehrimiz her şeyden önce kurtuluş mücadelesindeki yeri asla tartışılamaz. Hem yaşantılarıyla gelenek görenekleriyle halk oyunlarıyla burada çıkan tüm sanatçıların seslerinin güzelliğiyle ne yediriyorsanız insanlara acıdan mı oluyor bilmiyorum ama maşallah gürül gürül sesleri var. Peygamberler şehri evliyalar şehri huzur veren şehir diyebiliriz.”

-ŞANLIURFA’YA TEKRAR GELMEYİ DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ?

“Tabi ki çok isterim zaten bugün Büyükşehir Belediyesinde de ilçe belediyelerle toplantılarımız var burada konferanslar vermek istiyorum Allah’ın izniyle en kısa zamanda görüşmek üzere…”

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 10:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
İkbal Gürpınar
İkbal Gürpınar - 4 yıl Önce

Teşekkürler

SIRADAKİ HABER