EN TATLI “ACI”DAN EKMEK PARASI KAZANIYORLAR

Güneydoğu’nun kadınları hava sıcaklıklarının 45 derecenin üstüne çıkmasına aldırış etmeden en tatlı acıdan ekmek parası kazanıyor.

Hava sıcaklıklarının üstüne birde isot’un tatlı acısı ekleniyor fakat Güneydoğu kadınları bunu pekte aldırış etmiyor.

Merkez Haliliye’ye bağlı Sırrın Mahallesinde isot temizleyen kadınların her birinin ayrı bir hikayesi var. “İKİ KADIN BİR RÖPORTAJ” dizisi Güneydoğu kadınlarının acısını siz değerli okuyucularımızla paylaştı.

Güneydoğu’nun güçlü kadınları yuvalarını ayakta tutmak için çuvalını 2 TL den temizledikleri isotların acısının tatlı olduğunu belirterek aile yapılarının ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gösteriyor.

45 derecenin üstünü bulduğu hava sıcaklıklarına bizlerde sizin için aldırış etmeden isot temizleyen kadınların misafiri olduk. Her kadının hikayesini dinledik isot temizleyerek tatlı acıyı bizlerde sizin için ortak olduk.

İsot temizleyerek 9 çocuğuna bakan Fatma Arslan’nın yanına oturduk hem isot temizledik hem de “İKİ KADIN BİR RÖPORTAJ” dizisine konuk ettik. İsot’un “tatlı” acısıyla yaptığımız röportaj şöyle:

-ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

“Ben Fatma Arslan 9 çocuk annesiyim. isot zamanı açıldı mahalledeki kadınlarla geldik burada isot temizleyerek evimize ekmek parası götürüyoruz. Eşimde inşaatlarda çalışıyor. Ama şuan boşta iş yok Suriyeli inşaat işçileri daha ucuz fiyata çalıştığı için eşim iş bulamıyor.”

-BURADA TEK BAŞINIZAMI ÇALIŞIYORSUNUZ?

“Hayır. Ben tek çalışmıyorum 5 kızımda burada benimle birlikte isot temizliyor. Küçükte olsalar bana yardım etmeyi seviyorlar onlarda okula başlayacak hepsini okutamıyorum 4 çocuğumu tek okutabiliyorum. Onlarda bize destek olmak istiyor çocukta olsalar onlarda bizim kadar yoksulluktan etkileniyor”

-“4 ÇOCUĞUMU TEK OKUTABİLİYORUM” DEDİNİZ PEKİ DİĞER KARDEŞLERİ BU DURUMA TEPKİ GÖSTERMİYOR MU?

“Diğer kardeşleri durumumuzu görüyor susuyorlar ama onlarda gitmek istiyor. Okula gidenler deneme sınavı için para veremiyor sınava giremiyor onlarda bunu duyunca bizi iyi ki göndermiyorsun bile diyorlar. Ailemizin belli bir geliri yok şimdi isot temizliyoruz iyi bir kazanç elde edersek inşallah ben hepsini okula göndermek isterim onlarda bizim gibi olmasın kendi ayakları üstünde durabilsinler”

-İSOT’TAN KAZANCINIZ NE?
“İsot’un kafasını sadece koparırsak çuvalı 2 TL’den ama ikiye ayırıp içindeki tohumunu çıkarırsak çuvalı 4 TL oluyor. 5 kızım birde ben 6 kişi çalışıyoruz günde 10’dan fazla çuval temizlemeye çalışıyoruz. Elimizden ne kadar gelirse çalışıyoruz. Aldığımız para hiç bir şey ama hiç yoktan yine iyi buna da şükür.”

-YAZ AYLARINDA İSOT TEMİZLİYORSUNUZ KIŞ AYLARINDA NE YAPIYORSUNUZ?

“Yaz aylarında isot temizliyoruz. Bu yaz kazancı az ama yine de şükür kış aylarında Urfa’da yapılacak bir iş yok çocuklarımızda bırakıp dışarıda çalışamıyorum kışın evde oturuyoruz yaz aylarından kazandıklarımızla geçinmeye çalışıyoruz.”

-SICAK HAVAYLA İSOT’UN ACISI KARIŞINCA ELLERİM YANMAYA BAŞLADI SİZ BUNA DAYANABİLİYORMUSNUZ?

“Ooo… Kızım bunun acısı ne ki birde bunun parçalaması var o daha da yakıyor buna da şükür. Bu sene Urfa yanıyor ama ekmek parası ne yapalım. Ben Sinir hastasıyım ama yine de dayanıyorum bu duruma”

-FATMA ABLA İSOT’UN TATLI ACISINA DAYANAMIYORUM AMA TATLI SOHBETİNEDE DOYUM OLMUYOR SON KEZ ŞUNU SORMAK İSTİYORUM GÜNEYDOĞU KADINI OLMAK NASIL BİR DUYGU?

“Kızım valla bu anlatılmaz kadınların burada doğup büyümesi lazım ki kadının nasıl güçlü olduğunu görsün. Kadınlarımız yuvası için elinden gelen her işi yapar hatta erkek işini erkekten iyi yapar yeri gelir evin direği o olur Güneydoğu kadını olmak kolay değil ben Güneydoğu kadını olduğum için kendimden gurur duyuyorum”  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2015, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER