Bir zamanların acılı güzelliği

Doğu ve Güneydoğu kadınının acıyla gelen güzellik simgesi olan deq “dövme” yok olmaya yüz tuttu.

Bir zamanların acılı güzelliği
Röportaj:Gülizar GÜLEBAK

 Yıllar önce çingene bir kadına deq yaptıran Güneydoğu kadını Rabia Kırtan, acıyla gelen güzelliğin geçmiş kadınların vazgeçilmezi olduğunu söyledi.

Genellikle Doğu ve Güneydoğu kültüründe yaygın olan deq Kürtlerin yoğun olduğu yörelerde daha çok tercih ediliyor.

Acıya rağmen doğu kadınının vazgeçilmezi olan deq hem süs olarak hem de sağlıklı olduğu gerekçesiyle yaptırılıyor.

Deq yapılırken ise anne sütünden ve lamba isinden yapılan karışımdan faydalanılıyor. Yapılan bu karışım ise iğne yardımıyla kadının istediği yerine nakşediliyor.

Yıllar önce süs amaçlı deq yatıran Rabia Kırtan, geçmişte deq’in kadınların güzellik simgesi olduğunu belirtti.

“İKİ KADIN BİR RÖPORTAJ” dizisine konuk olan Kırtan, deq geleneğini anlattı.

Güneydoğu kadını Rabia Kırtan ile gerçekleştirdiğimiz röportaj şöyle;

ÖNCELİKLE KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?

“Ben Rabi Kırtan, Harran’da doğdum büyüdüm hala Harran’da yaşıyorum.”

NE ZAMAN DEQ YAPTIRDINIZ?

“Ben küçükken dövmeyi yaptırdım bir çingene kadın yaptı. Yıl olarak hatırlamıyorum senin gibi genç bir kızken süs amaçlı yaptırdım.”

PEKİ DEQ (DÖVMEYİ) YAPAREN NE KULLANDINIZ?

“Dövmeyi yapmak için anne sütü ve lamba sisi gerekiyor. Bu ikisini karıştırınca dövme yapıma hazır hale geliyor. Dövmeyi iğneyle istediğim yerine yaptılar iğneyi derime batırıp karışımı derimin altına bırakıyorlardı. Ama çok can acıtıyor ve şişiyor birkaç gün iş yapamaz hale geliyorsunuz ve yemek yiyemiyorsunuz.”

DEQ YAPAN KADINLAR HALA VARMI?

“Yok şimdi hiç kimse yapmıyor iyi değil çok canımızı acıtıyor şimdi dövme yapıldıktan sonra yapılan yerler şişiyor bir şey yiyip içemiyorsunuz acısına dayanmak çok zor.”

DEQ’TEN  MEMNUNMUSUN İYİKİ YAPTIRDIM DİYORMUSUN?

“Bir kere dövmeyi yaptırdım elden ne gelir çok küçükken yaptım şimdi iyi oldu siz nasıl makyaj yapıyorsunuz bizde makyaj yerine böyle dövme yapıyorduk. Buda bizim süsümüz. Canım çok acıdı ama şimdi memnunum.”

ŞİMDİ NERELERİNİZDE DEQ VAR?

“Kadınlar istedikleri her yere dövme yaptırabiliyor. Benim iki kaşımın arasında, dudağımda, çenemde, boynumda, alnımda, kafamın sol ve sağ tarafında dövme var. Ben boynuma dövme yaptırmak istememiştim çünkü canım çok yanıyordu babam dövme yapan Çingene kadına para verince oda yaptı. Bütün kız kardeşlerime babam dövme yaptırdı.”

ŞİMDİ BİR DÖVMECİ GELSE YİNE DEQ YAPTIRIRMISIN?

“Yok, yok ben yaptırmam çocukken elimden bir şey gelmiyordu yaptırdım ama şimdi asla yaptırmam çok can acıtıyor. O acıya tekrar katlanamam.”

YAPTIRDIĞIN BU DEQ ŞEKİLLERİNİN BİR ANLAMI VARMI?

“Aslında yapılan her dövme şeklinin bir anlamı var fakat benimkilerin bir anlamı yok. Ben küçükken dudağım sorunluydu iyi olur dediler yaptırdım. Benim dövmelerim sadece süs amaçlı makyaj yerine dövme yaptırdım. Dövmelerimin bir anlamı yok.”

GEÇMİŞTE HER KADIN DEQ YAPTIRIYORMUYDU?

“Genelde herkes yapıyordu fakat durumu iyi olmayanlarda vardı, dövmeye para vermek istemeyenler ve acısından korkanlar vardı. Genel olarak her genç kız süslenmek için dövme yaptırıyordu.”

PEKİ KIZ İSTEMEYE GELİNDİĞİNDE DÖVMESİ VARMI DİYE BAKAN OLUYORMUYDU?

“Bazı aileler bakıyordu. Geçmişte erkekler dövmeli kızları çok güzel buluyordu. Dövmeli kızlara şiir bile yazıyorlardı.  Gelinlik giyen kızlarda dövme çok güzel duruyor diye dövme yaptıran kızlar bile vardı.”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2016, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER