NEVRUZ KUTLAMALARI BAŞLADI

21 Mart Nevroz kutlaması bazı ülke ve şehirlerde kutlandığı gibi Şanlıurfa’da coşkulu, güvenlik önlemleri ile sakin, sıkıntısız geçti.

Malumunuz bilindiği gibi 21 Mart Nevroz kutlaması bazı ülkelerde kutlandığı gibi Türkiye’nin şehirlerinde kutlanır. Peki, Nevroz nedir, ne zaman kutlanır, nevrozun tarihi ve anlamı nedir vs.

Nevruz Nerelerde kutlanır: “Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Trakya” ülkelerde kutlanır

Nevruz’un tarihi anlamı; “Buzul çağının bitmesinden hemen önceki yani 15.000 yıl öncesine uzanır. Zor geçen kışın ardından gelen bahara Nevruz denir. Çiçekler, yeşillenene bitkiler uykusundan uyanması ve sığırların yavrulaması, insanoğlu için büyük bir fırsat ve bolluğun canlanması demekti. İşte böyle bir dönemde bu Nevruz kutlamalarını başlatanın Kral Cemşid” olduğu söylenir.

Bu nedenle Nevruz’un Önemi Kış ayının gitmesi ve bahar ayların gelmesi, havaların ısınması, çiçeklerin açmasını, bolluk ve bereketin geldiğini müjdeler. Nevruz bu nedenle bizim için önemli ve her 21 Mart’a kutlanır.

YORUM EKLE