NEREDE O ESKİ 11 NİSANLAR

Malumunuz Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümünü bu yıl kutluyoruz, çok güzel bir durum, çok güzel ve anlamlı bir tarih ama ne yazık ki eski 11 Nisan kutlamalarını karanlıkta mum arar gibi arıyoruz. Neden mi? Nedeni bugünkü köşe yazımda…

Malumunuz bilindiği gibi “1919 Ekim ay içerisinde İngilizlerden sonra Urfa’ya giren Fransızlar Şanlıurfa’yı işgal etmeye kalkışmışlar ve işgal etmişler. Urfalı kanaat önderleri ve Urfalı Urfa’yı işgal ettiklerini kendilerine yakıştırmayıp 3 bin kişilik bir kuvvet meydana getirildi ve oluşan Kuva-i Milliye ordusu 7 Şubat 1920’de şehirdeki Fransız komutanını uyararak 24 saate içinde Urfa’yı boşaltmalarını istedi. Fransız komutanı zaman kazanmaya yönelik bazı yollar denemiş ve İngilizleri devreye koyarak baskı yapmaya kalkışmışlar bunun üzerine 8-9 Şubat gecesi Fransızlara karşı taarruza geçirildi.

Çarpışmalar 10 Nisan’a kadar devam etti ve bu tarihte Fransızlar birliklerinin yarısını kaybetmiş olarak Urfa’yı terk ettiler ve 11 Nisan 1920’de Şanlıurfa’nın düşman işgalinde kurtuluşu ilan edilmiştir ve bugünde Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılını kutluyoruz”

Yılda bir defa kutlanan 11 Nisan’da ne yazık ki Urfalı Bürokratlar, Urfalı Milletvekilleri üzerine düşen görevi yapmıyorlar. Eee tabi insanoğluyuz işlerimiz olur ama böyle bir günü Şanlıurfa’ya ayırmasınlar da hangi gün ayırsınlar. Eski 11 Nisan kutlamaları bayram havasında geçerdi şimdi ise soğuk sanki hiçbir anı yokmuş gibi sessiz sedasız geçiyor. Eski 11 Nisan’da milletvekilleri, yerel yöneticiler, Urfalı bürokratlar yer alırdı. Bugün ise 11 Nisan’da 13 Milletvekilinden 1 kişisi katlıyor, Urfalı bürokrat yok!

11 Nisan kutlamaları içinde yer alan kortej yürüyüşünde bende vardım ve şahit oldum; Urfa’nın 13 Milletvekili var, 13 ilçe belediye başkanımız var, Urfalı yöneticiler, Urfalı bürokratlar var ama ne yazık ki 11 Nisan Kutlamalarına 13 Milletvekilinden 1 kişisi katılıyor, yerel yöneticiler var ama 12 Milletvekili, Urfalı yöneticiler yok. Yılda bir defa kutlanan bu güzel anlamlı coşkulu günde böyle şeylerin olmaması büyük bir kayıp.

Yine tek temennimiz inşallah 100. Yıl dönümde bu konuları tekrar konuşmayız, inşallah bir daha ki kutlamalarda en ön safta Urfalı milletvekillerimizi, Urfalı bürokratlar yer alır ve görürüz.

YORUM EKLE