Toplumsal adaletin ve demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan siyasi partiler, benzer fikir ve ideolojiyi sahip bireylerin ülke yönetiminde söz sahibi olmak amacıyla kurdukları legal örgütlerdir. Başta siyasi parti liderleri olmak üzere, söz konusu oluşumun içinde yer alan diğer siyasi idari birimler devlet yönetim erkini, yani diğer bir ifadeyle siyasal iktidarı elde etmek amacıyla belirledikleri kısa ve uzun dönemli stratejik programlarla toplumu ikna etmek zorundadırlar.

    Parti lideri ve siyasi kadro dürüst bir karaktere ve maneviyata sahip olabilir. Ancak, sahip olunan bu değerler genellikle seçmeni ikna edecek argümanların üretilmesinde yetersiz kalmakta ve buna paralel olarak da en iyi stratejiyle hareket eden diğerleri siyasal kudreti elde edebilmektedirler. Amacı toplumsal düzeni ve ülke birliğini sağlamak olan iyilerin siyasal gücü elde edebilme olasılığı, parti dışında yer alan ekonomistlerin, stratejistlerin, siyaset ve toplum bilimcilerinin dış politika, milli güvenlik, terör, siyasi, askeri ve ekonomik alanlarda belirledikleri stratejilerin doğru kullanılmasıyla orantılıdır. İlgili lidere ya da organa ulaştırılan stratejiler sayesinde argümanlar yerinde ve etkin kullanılmakta,  liderin hareket alanı genişletilmektedir.

     Biz siyaset bilimcileri toplumun sosyal ve iktisadi nabzını yakından tutan ve bu doğrultuda uzun ve kısa vadeli stratejiler belirleyen ilkelerle hareket etmekteyiz. Parti dışında olmamız münasebetiyle de çizdiğimiz yol haritaları abartılı tarafgirlikten uzak, başarıya odaklı ilkelerden oluşmaktadır. Analizini yaptığımız süreçlerde partiyi yüceltecek sözlere değil, partinin yücelmesi için takip edilmesi gereken tespitlere yer vermeye çalışmaktayız.

    Bu anlamda ittifak seçim yayasıyla birlikte millet ittifakı içinde yer alan İYİ, CHP ya da SP'nin Urfa'da 1 milletvekili çıkarabilme olasılığının yüksek olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Diğer bir ifadeyle Millet İttifak'ı Urfa'da bir milletvekili çıkarabilme rakamına ulaşacaktır. Ancak, bu milletvekilini ittifak içinde ki hangi partinin kazanacağı konusunda net bir öngörüde de bulunmak gerçekten zor. Çünkü, karşımızda kapalı kutu olarak adlandırdığım İYİ Parti var.

    İYİ Parti'nin Urfa'da kemik oyu bulunmamakta. Şayet daha önce bir seçim yaşamış olsaydı aşağı yuları bir tahmin de bulunabilirdik. Bu nedenle İYİ Parti 30 binde alabilir, 3 binde alabilir gibi bir yaklaşımda bulunabiliriz. Bu durumda İYİ Parti'nin 1. sıra adayını gördükten sonra daha net ifadeler kullanabileceğiz. Kemal Saraçoğlu, Öncel, Çakmak, İmam Badıllı ve Karakeçi aşiretine mensup Menderes Akıl gibi önemli isimlerin birinci sıra için demokratik bir mücadele içinde olduklarını biliyorum. Şayet bu isimler geri çekilmez ve sıralamada arka arkaya gelebilirlerse, İYİ Parti'nin şansı bir hayli artacaktır.

     CHP'ye gelince! Köklü bir parti ve Urfa'da 15 bin kemikleşmiş oyu olduğunu düşünürsek, listede yer alacak aday isimlerinin önemi bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Karakteri, geçmişi ve liyakat sahibi bir isimle yarışa start vermediği taktirde, millet ittifakının Urfa'da kazandığı 1 vekili İYİ Parti'ye hediye edebilir. Bu nedenle CHP Genel Merkezi, ilk sıra adayı için gerekirse kamuoyunda yoklama yapmalı, mülakata tabi tutmalıdır. Eski Urfa milletvekili Bahri Karakeçili'nin oğlu Cem Karakeçili ve Mahmut Yazar dikkat çeken isimler arasında. Ancak bu isimler yeterli olur mu derseniz, İYİ Parti'nin listesinin daha güçlü olduğunu söyleyebilirim.

     Saadet Partisi'nin Türkiye'de olduğu gibi Urfa'da da başarı grafiği yükselmektedir. Ve Urfa'da kayda değer bir oy alacağına inanıyorum. Bu yarışta bende varım diyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.