Mevsimlik İşçilik: En Çok Çocukları Etkilemekte

    Şanlıurfa’da her yıl on binlerce aile, mevsimlik işçilik tarımda çalışmak için bahar aylarında göç yoluna çıkıyor. Büyük, küçük demeden, ailenin tüm fertlerinin dâhil olduğu bu dönemsel göç Kasım ayına kadar devam etmektedir. Üstelik göç yolu tek duraklı da değil birçok yeri geziyorlar. Toprağı ekmek, çapalamak, sulamak, nihayetinde hasattı toplamak yani bir işte tek çalışmıyorlar.  Bir iş bitince diğerine gidiyorlar bu süreç beş, altı ay devan etmektedir.

     Mevsimlik gezici tarımda çalışarak hayatta kalmaya çabalayan insan için şehirden şehir uzanan bu göç yolu zorunlu bir rutin haline geliyor. Mevsimlik gezici tarım işçiliği Türkiye’de çalışma yaşamında en güvencesiz ve en çok can kaybının verildiği alanlardan biri olan mevsimlik işçiliği eğitimde olumsuz etkilemektedir.  Bu ağır yükü kaldıranların, birçoğu çocuklardan oluşuyor. 

     Buda çocukların eğitimini olumsuz etkilemektedir, bahar ayların gelmesiyle özellikle Şanlıurfa’nın kırsal kesimlerinde bahar aylarında, diğer illere çalışmak için gidiyorlar ve birçok aile ise hayvanlarını otlatmak için meraları iyi olan doğu tarafına yani yaylalara çıkıyorlar.  Bundan en fazla etkilen tabi ki çocuklar oluyor.  

     Mevsimlik işçiliği yapan aileler mecburi olarak çocukların da yanında götürüyorlar,  bu göç dönemi okulların açık olduğu dönem denk geldiği için çocuklar okula gitme yerine aileleriyle birlikte tarlaya veya hayvanların otlatarak ailelerine yardımcı olaya çalışıyorlar. 

     Buda çocukların okulu erken bırakmasına veya yıl da birkaç ay gitmesine neden olmaktadır. Buda çocuğun akranlarına göre eğitimden geri kalmasına ve birçok ders ve konularda eksik kalmasına neden olmaktadır.  Yılardır bu gelenek devam etmektedir.  Bunu için şimdiye kadar kayda değer bir herhangi bir çözüm üretilmemiş ve her geçen gün bu sorunun daha fazla arttığında görebilmekteyiz. 

     Bu sorunu çözmenin tek yolu kırsal kesimde yaşayan insanların dışarıya çalışmasını önlemek olacaktır.  Buda devletin bu sorunları yaşayan aileler veya bölgelerde iş olanaklar veya kendi tarlarında çalışmaları için yeni yollar ve çözümler üretmesi gerekir.  

YORUM EKLE