MEMLEKETE LİYAKATLI BELEDİYE BAŞKANI ŞART !

    Konuyu direk girmek gerekirse bir örnek vermek istiyorum. Hayatı boyunca çevre, şehircilik, mimari vs. öğelerden uzak yaşamış ama siyasi bir partinin aday gösterdiği bizimde mecbur kaldığımız belediye başkanı istemiyoruz .İlle de liyakat ille de liyakat ! Belediyecilik ne milletvekilliğine benzer ne de muhtarlığa idarecilik yapmak herkesin işi olabilir ama belediyecilik o işin kökeninden gelmesi şart olan bir meslektir. Eğer sen örnek veriyorum bir öğretmensen avukatsan falansan filansan yani mimar mühendis çevre şehircilik hakkında bir lisans sahibi değilsen o bulunduğun yer için eksiksin danışmanlarının verdiği bilgi kadar şehircilik bilgin vardır. Çözümü kendin bulman ayrıdır ama birinin yönlendirilmesiyle bulmak ayrıdır.

       Bugün Urfa tarihi boyunca ne bir mimar ne bir çevre şehircilik bilen bir mühendis bu şehre belediye başkanı olmuştur. Buda zamanla memleketimizde bulunan merkezlerin bulunduğu lokasyonların yanlış olduğunu gösterir ileri görüşlülük bilgi sahibi olursan olur. Mesela otogarın yerinin yapılmasında büyük bir ileri görüş eksikliği vardır. Aradan daha 10 yıl geçmeden otogarımız şehir içinde kalan bir AVM gibi duruyor. Biraz ileri görüşlülük olsaydı otobana yakın yapılabilinirdi. Havaalanına bakarsak çok merak ediyorum arazide etüt yapıldığında çıkan raporda sis olayının ne kadar gerçeği yazılmıştır. Ya da yazılmış ama yetkililerimiz bunu görüp de görmezden mi gelmişler bilinmiyor.

 Son olarak şunu diyeyim insanların yaşamını etkileyecek olan meslek ya da temsiliyetlerin liyakat ile alınması gerekiyor. İlle de liyakat İlle de liyakat.

YORUM EKLE