Urfalı Zeyno yazarı 75'inde albüm çıkardı

Urfalı Zeyno yazarı 70’inden sonra kaset çıkardı

UMUT DELİ

Türkiye’de, Urfalı Zeyno türküsünün bestekarı olarak tanığı ve Şanlıurfalıların yakından sevdiği Abdi Çakıcı, 13 eserin yer aldığı yeni albümünün tanıtımını ilk olarak Gazetemize paylaştı. 65 yıl boyunca yüzlerce bestesi olan Çakıcı, gençlere hodri meydan okudu.

İşte o güzel röportajımız şöyle;

İlk olarak sizi tanıyabilir miyiz? Abdi Çakıcı kimdir?

“1941 Şanlıurfa merkez doğumluyum Kendirci Mahallesinde doğdum büyüdüm. Okul okuyamadım maddi imkânsızlıklardan elime geçmedi. Şuan 75 yaşındayım ve halen beste yapıyorum.”

Abdi Amca, madem okul okumadın nasıl beste yapmayı alıştın?

“Bizim eskiden mahallemizde bir okul vardı oda gece mektebi idi. Gece mektebi olduğu için kısa süre gittim ve harfleri biraz öğrendim daha sonra gece mektebi olduğu için okul kapandı ve mahallede okul kapandı. Bende bu esnada okuma aşkı başladı. Okumayı çok seviyordum ve bunu şarkılara dökmek, şiirlere dökmek istedim ve nihayetinde hamd olsun Allaha başardım.”

Abdi Amca, ilk besten nedir ve kim bunu seslendirdi?

“1974 yılında Urfa’mızın mahalli sanatçısı Abdurrahman Kepekçi’ye verdiğim ve seslendirmesini yaptırdığım Kepekçi ilk eserim olan Urfalı Zeyno’yu seslendirdi. Bunu nasıl ki, Kepek’çi seslendirdi Sabah’sın da ise bu şarkıyı duyan duymayan kalmadı. 1984 yılında ise Urfa’mızın medai iftarı olan İbrahim Tatlıses ayağında kondura türküsünü taş plaka yaparken arka yüzüne de Urfalı Zeyno’yu seslendirdi. Nasıl Ki Tatlıses seslendirdi Tüm Türkiye bu şarkıyı duydu. 200 Yılında ise yine İbrahim Tatlıses’in İDO BAY kaset şirketinde Ceylana bu şarkıyı okutarak ayrı bir yükselişe geçti. Kral TV tarafından da halk müziği yarışmasında Urfalı Zeyno türküsü Türkiye birincisi oldu ve ödül aldı.”

Abdi Amca, Bu Urfalı Zeyno türküsünden ne kadar bir gelir elde ettiniz?  Ya da, bu besteleri verirken maddi gelir beklediniz mi?

“Bu eseri Ceylan okurken İbrahim Tatlıses kasete söz ve Müzik olarak kendi adını yazdırdı. Bende kendisini yani Tatlıses’i mahkemeye verdim. Urfa’da 3 duruşma yaptım ne hikmet ise mahkeme 3 duruşmadan sonra dosya düştü. Bende kalktım İstanbul’a gidip orada dava açtım orda ki dava yaklaşık 1 yıl sürdü ve burada Tatlıses’in ifadesinde “ben yazdırmadım menajerim yazdırmış” bende kendisine kızdım ve dedim ki, menajerin beni nerden biliyor bu eser benim eserim dedim. Yıllar süren dava sonrası İstanbul Sirkeci Adliye mahkemesindeki davayı kazanarak hakkımı savundum fakat hiçbir para alamadım. Bana sana para vereceğim dedi ve Almanya’ya gitti o gün bugündür ne ses var ne de seda. Üstüne üstün Ceylan’da nankör çıktı, 2000 yılında okuduğu bestem ile gündeme geldi. Ne aradı nede bir teşekkür etti.”

Abdi Amca, şuan bir kaset veya CD çalışman var mı?

“Evet, çok şükür şuan 2. Albümümü hazırlıyorum. Bunun içerisinde 13 adet eser var ve bunların hepsi benim kendi eserlerimdir. Burada “Taş Kafa, Boş kafa” isimli eserimden oldukça umutluyum. En kısa sürede tamamlanacak. Şuanda Albüm kapak resimleri yapılıyor.”

Abdi Amca, yıllarını verdin bu beste işine son çıkardığın ve üzerinde çalışmaya devam ettiğin albümde kimse sana destek oldu mu? Söz veren var mı?

“Yok, kardeşim yok, ne desteği ne hali, bana destek olmak yerine köstek oldular. Kimseden bir beklentim yok ama insanın biraz zoruna gidiyor. Dedi kodu yaparak utanmadan bu beste bu şarkı Abdi Çakıcıya ait değil diyerek beni karalamak istediler. Ben bunu duydum ve kriz geçirdim. Sinir beynime vurdu ve yaklaşık 7 yıl yatakta yattım, kimse gelip bana bir geçmiş olsun bile demedi. Şuan bile ayakta durmakta güçlük çekiyorum ama albümümü yapmadan ölmeye niyetim yok.”

Abdi amca, yaklaşık 65 seneni beste yapmaya verdin, Urfa’da ne değer gördün? Kıymet bildiler mi?

“Yedi yabancı Bürokrat, Aydın insanlar, Vali bana destek verirken ne yazık ki, Urfalılar hiçbir destek olmuyor. Benim onlardan bir beklentim yok ama gönül hoşluğudur bir insanın gelip Abdi amca bir isteğin bir emrin var mı demesi. Bu beni hoş eder ve şevk verir, gelin görün ki Urfalılar Urfalıya destek vermiyor. Neden Sivas’ın Aşık Veysel’i, Kırşehir’in Neşet Ertaş’ı var iken, Urfa’nın da neden Abdi Çakıcısı olmasın. Sevgili dostlarımı rahmet anıyorum.”

Abdi Amca, yaş 75 hayattan ve yapacağın albümden ne beklentin var?

“Benim tek istediğim ölmeden önce son albümümü yapmak insanların kalbinde bir yer edinip sevgilerini kazanmak istiyorum. Benim malda mülkte işim yok olmaz da, ama tek istediğim Urfalıların Urfalıya sahip çıkması ve onu onurlandırmasıdır.”

Abdi Amca, Urfa’da kimi rakip görüyorsun?

“Urfa’da ben rakip görmüyorum, kendimi kendime rakip görüyorum. Urfa’da Abdullah Balak hocamız ve İsmail Badıllı ve Ankara’da Arif Çelik bestekârlarımıza saygım sonsuzdur, onlara başarılar dilerim ve yeni yetmelere hodri meydan diyorum. Benim eserlerim modadır, de moda değildir. Söz ve Müzikleri hepsi benimdir yıllardır da böyle geldi. Hırsızlığı ve emek hırsızını asla ve katiyen sevmem.”

Abdi Amca, yaşın bayağı ilerlemiş ve hastasın. Nasıl bu kadar beste yapabiliyorsun ve ilginçtir de devam ediyorsun. Bunun sırrı nedir?

“Oğlum bunun 2 sırrı var ve 2 Aşkım var benim. Hak aşkı ve Halk aşkı var bende. Kendimi şuan 25 yaşında görüyorum. Benim ruhum genç, hasta olabilirim ama beste aşkı beni mezara kadar götürecektir. Herkesi seviyorum, herkesi Allaha emanet ediyorum. Saygılarımla.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER