LİYAKATLİYE DEĞİL, LİYAKATSİZE CANIMIZ YANIYOR

Evet, çok sevgili Urfalı hemşerilerimiz, inanın bütün gayemiz, bütün çabamız daha güzel bir Şanlıurfa, daha temiz bir Urfa ve daha huzurlu bir şehir ortamı yaratmaktır. Bundan dolayı sürekli eleştiriler ve takdirlerimiz oluyor. Doğruya doğru eğriye eğri demek herkesin boynunun borcudur. Şimdi gelelim asıl meselemize, son günlerde özellikle Ankara’da bulunan Urfalı bürokratlar görevlerinden alınmaya başlandı. Bunun kıvılcımını 24 Haziran seçimleri öncesinde yapılan Milletvekili listesinde gördük. O zamandan beri böyle bir şeyin yaşanacağı ortada bir durumdu. Özellikle bakanlıkların birleşmesi sonrası ve Fakıbaba’nın tekrardan bakan seçilmemesi bu süreci daha da hızlandırmış oldu. Ama bizim meseleye farklı bir pencereden ve farklı bir görüşten bakmamız lazım. Örneğin Fakıbaba’nın bakanlık döneminde üst görevlere getirilen Urfalılara bakmak lazım şöyle bir. Urfa’da ne başarıları var, geldikleri görevde bir başarıları var mı ve Urfalılar bunları ne kadar tanıyor bu üç soruyu cevapladığımızda Ankara’da bürokrat konusunda neden zayıf olduğumuzun cevabı ortaya çıkar.

Ele aldığımızda bu bürokratların görevden alınması Urfa’ya herhangi bir zararları yok. Çünkü çoğu bürokratı Urfalılar tanımıyor bile bir kere olsun halkla iç içe gelmiş değillerdir. Ancak göreve geldikleri odanın koltuğunda oturarak masa basında fotoğraf çekip kendi kendilerini tatmin etmek oldu. Ondan dolayı üzülmemek gerekir. Bu konuyla ilgili geçen gün MHP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz’da bir açıklamada bulundu. Ankara’daki Urfalı bürokratların görevlerinden alınmasına yönelik Özyavuz, yaptığı açıklamada o görevlere liyakatli ve işi bilenlerin gelmediği tam tersi işi bilmeyen kişilerin getirildiği için görevlerinden alındığını söyledi. Bende kendilerinin bu söylenimlere katılıyorum. Başarılı ve işini yapan işine sadık bir bürokratı kimse görevden almaz tam aksine öyle bir bürokrat ile çalışmak ister. Yani yine tekrarlamakta fayda var ister sahip çıkalım ister çıkmayalım ama o bürokratlar 50 yılda Ankara’da o görevlerde olsalardı bile Urfa’ya bir faydaları olmayacaktı.

Bu nedenle bence fazla üzülmemek gerekir, onların görevlerden alınması bir tek onların işlerine gelmemiştir, Urfa’ya faydalıları olmadığı için Urfalının umurunda olmaz, bundan dolayı bizim asıl üzülmememiz gereken liyakatli kişilerin hakkettiği yere gelememesi olmalıdır. Bizim en büyük kaybımız onlardır ondan dolayı bizim onlar için çabalamamız lazım ki Urfa’ya ve Urfalıya bir faydaları olsun yoksa ne su akar derelerden nede eşekler geçer yollardan…

YORUM EKLE