Urfalı Resamın Sanata Adanmış Bir Ömrü

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Balıklıgöl Çarşısında yıllardan beri ressam işi ile uğraşan Abdurrahman Birden yaptığı resimleri Amerika’ya kadar sattığını söyledi.

Urfalı Resamın Sanata Adanmış Bir Ömrü

Urfalı resam Abdurrahman Birden,130x260 cm. boyutundaki tablosunda, infografik olarak, Göbekli Tepe ’de heykel yapımı, avlanma, T biçimindeki dikili taşları kayadan sökme, bu taşları taşıma, bu taşlardan anıtsal tapınak yapılarını oluşturma, burada yaşayan hayvan türleri, su sarnıçları gibi konuları çalıştı.

Kazı Başkan Yardımcımız Yrd.Doç.Dr. Cihat Kürkçüoğlu'nun fikirsel katkılarıyla oluşturulan bu tablo Şanlıurfa şehir surlarının Bey kapısı mevkiindeki Ortaçağ’dan kalma Mahmut oğlu Kulesi’nde Şanlıurfa Belediyesi tarafından oluşturulan "Şanlıurfa Kent Müzesi"’nde sergileniyor.1963 Şanlıurfa’da reklam ve grafik atölyesi kurdu. Resim çalışmaya başladı.

1970    Çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.1971 Urfa Ortaokulu’nu bitirdi. 1980 Reklamcı olarak gittiği Fransa’da sanat ortamını görme fırsatı buldu.Şanlıurfa ve Mardin’de karma sergilere katıldı. Birden, çalışmalarını Şanlıurfa’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER