Türk Mutfağının En Önemli Yemeklerinden Urfa Kebap Lezzetini Nereden Alır?

Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan "Urfa kebabı" Anadolu sınırlarını aşan bir popülerliği kavuşmuş durumda.

Türk Mutfağının En Önemli Yemeklerinden Urfa Kebap Lezzetini Nereden Alır?

Öncelikli olarak Türk nüfusunun yoğun olduğu lokasyonlarda popülarite kazanan Urfa Kebabı, sonrasında Avrupa'da da büyük bir bilinirliğe ulaştı. Şüphesiz bu başarının arkasında Urfa kebabı lezzeti var. Dengeli baharatı ve aromatik kıvamı ile Urfa kebabının lezzetinin sırrının arkasında şu tarif gizli:

Az Yağlı Dana Eti Kullanımı

Urfa kebabının lezzeti için en önemli etken her şeyden önce malzeme seçimidir. Sokak aralarında kendilerini kebap ustası sıfatı ile tanıtan sözde kebapçıların, malzeme konusundaki hassasiyeti genellikle en ucuz malzemeyi seçmekle sınırlıdır. Bu bağlamda kebabı doğru yapabilmek ve lezzetini kıvamında tutturabilmek için yağ - et oranının optimum düzeyde olması büyük önem arz eder. Urfa kebabı yapımı için kullanılacak olan et ne çok fazla yağlı olmalı ne de yağsız olmalı. Yağ oranının optimum düzeyde olması lezzetli bir kebap yapabilmek için en önemli etkenlerden biridir.

Kuyruk Yağı Olmazsa Olmaz

Kebap dendiğinde kuyruk yağının lezzet açısından ne denli önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Söz konusu Urfa'nın kültürel lezzeti olan kebabımız olduğunda ise kuyruk yağını hassasiyetle seçmemiz gerekir. Ortalama olarak 50 gr düzeyinde çekilmiş kuyruk yağı kullanmak kebabımızın aromatik ve yumuşak bir kıvama ulaşabilmesi için olmazsa olmazlardandır.
Baharat ve Sebze Dengesini İyi Ayarlamak

Lezzetli bir Urfa Kebabı tarifi kapsamında bir diğer kriter de baharat ve sebze dengesini ayarlayabilmekte gizlidir. Baharat olarak rendelenmiş sarımsak, pul biber, orta boy rende edilmiş soğan, damak zevkinize göre tuzu karıştırarak damak zevklerine hitap eden bir baharat formülü elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Urfa kebabı sırrı kapsamında usta şeflerin dikkat ettiği bir nokta da domates, soğan ve biberlerin kullanımıdır.

Özellikle Urfa sınırları içerisindeki Göbeklitepe gurme kebapçıları; en iyi koşullarda organik olarak yetiştirilmiş sebzeleri tercih ederek lezzete etki eden en ufak bir detay üzerinde bile kontrol sahibi olmaya dikkat ediyorlar. GAP Turları ile bölgeyi ziyaret eden turistlere Urfa'nın en önemli kültür mirası olan kebapla eşsiz bir damak zevki deneyimi yaşatıyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER