Şanlıurfa En Az Kitap Okuyan İl Oldu

Online kitabevi İdefix, son 6 ayda kendi siteleri üzerinden yapılan alışverişler doğrultusunda Türkiye'nin okuma haritasını oluşturdu.

Şanlıurfa En Az Kitap Okuyan İl Oldu

Webtekno'nun haberine göre, Türkiye'nin en büyük online kitabevlerinden olan İdefix, Türkiye'nin kitap okuma haritasını oluşturdu. Bilimsel bir araştırmaya dayanmayan sıralamaya göre Türkiye'nin en çok okuyan ili Ankara oldu. Araştırma toplam nüfüs şehir nüfusu oranıyla toplam satılan kitap-şehre satılan kitap oranının bileşkesi doğrultusunda hazırlandı. Bu arada listenin son sırasında ise Urfa yer aldı.

İdefix tarafından hazırlanan listeye göre, Türkiye'nin en çok okuyan 5 ili şöyle oldu: Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Tunceli oldu.

Son 5 sırayı ise (sondan geriye doğru olarak) Urfa, Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Maraş oluşturdu.

Bu şehirlerden son sıradaki Urfa'da en sevilen yazarlar, Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Sabahattin Ali oldu. (Sabahattin Ali'nin listeye Kürk Mantolu Madonna'yla girdiğine kesin gözüyle bakılıyor.)

İlk sırada yer alan Ankara'da ise en sevilen yazarlar sırasıyla Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari oldu.

Tür olarak ise Ankaralılar Roman ve Hikaye kitaplarına ilgi gösterdiler.

Kaynak: Birgün Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 09:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şaşırtıcı Gelmedi
Şaşırtıcı Gelmedi - 2 yıl Önce

Eğitimin en alt düzeyde olduğu, faizin ve haram paranın çok olduğu birilerinin bazı şeyleri elde etmek için torpil kullandığı mühendislerin mimarların atama usulüyle değilde torpille araya kültürsüz okumamış görmemiş sırf parası var diye adam yerine koyulan kişileri referans olarak gösteren bir memlekette daha ne beklenir ki türkiye 1.simi ilk 10a girse şükür edecez.

SIRADAKİ HABER