Antep Lahmacunu, Antep Fıstık Ezmesi ve Susurluk Ayranı Artık Tescilli

Antep Lahmacunu, Antep Fıstık Ezmesi ve Susurluk Ayranı artık tescilli Türk Patent ve Marka Kurumu 7 ürüne tescil verdiANKARA - Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, yeni coğrafi işaretli ürünlerin tescil belgesi töreninde konuştu.

Antep Lahmacunu, Antep Fıstık Ezmesi ve Susurluk Ayranı Artık Tescilli

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, yeni coğrafi işaretli ürünlerin tescil belgesi töreninde konuştu. Asan, "Avrupa'da son 5-6 yıldır marka başvurularında  Türkiye birinci sırada yer almaktadır" dedi. 
Türk Patent ve Marka Kurumu, coğrafi işaret tescil belgesi takdim töreni ve Coğrafi İşaretlerde Türk ve İtalyan Deneyimleri Semineri düzenledi. Törende  Antep Lahmacunu,  Antep Tırnaklı Pidesi,  Antep Fıstık Ezmesi,  Susurluk Ayranı,  Susurluk Tostu,  Urfa Şıllık Tatlısı ve  Kırklareli Hardaliyesi coğrafi işaret tescil belgisi ile tescillendi. Program kapsamında açılış konuşmalarını gerçekleştiren Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, coğrafi işaretler konusunda son derece önemli bir gelişme kaydedildiğini ve 10 tane coğrafi işaretin  Avrupa Komisyonunda işlemlerinin devam ettiğini belirtti. Bu konuda öncü ilin  Gaziantep olduğunun altını çizen Başkan Asan,  AB Komisyonunda ilk olarak  Antep Baklavasının yer aldığını kaydetti. Şuanda Komisyonda işlemleri devam eden farklı ürünler de olduğunu belirten Asan yakın zamanda işlemlerin tamamlanacağını öngördüklerini ifade etti. 2018 yılında marka başvurularında tarihi bir rekor beklediklerini de anımsatan Asan, "Malum olduğu üzere  Avrupa'da son 5-6 yıldır marka başvurularında  Türkiye birinci sırada yer almaktadır" şeklinde konuştu.
Program neticesinde İtalyanlarla birlikte karşılıklı deneyimlerin paylaşılacağını belirten Asan, "Avrupa'da coğrafi işaretten katma değer yaratma noktasında İtalyanlar çok önde gelen, örnek bir ülke.  İtalya'da yaklaşık 800'e yakın coğrafi işaretli ürün var" diye konuştu.
Düzenlenen programda  Gaziantep Belediye Başkanı  Fatma Şahin ve beraberindeki heyete  Gaziantep ürünlerinin tescil belgesi takdim edildi. Ayrıca programda  İtalya Büyükelçiliği  Ekonomi ve Ticaret Ofisi Müdürü Luigi Gentile, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Müsteşarı Veysel Yayan de yer aldı.

HABERLERCOM

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER