KÜÇÜCÜK BEDENLERLE, BÜYÜK İŞLERDE ÇALIŞMAK

Ülkemizde geçinmek her geçen gün zorlaşıyor. Dünya genelinde silahlı savaşlar artık yerini ekonomik savaşlara bırakıyor. Buda ister istemez büyün dünya için bir tehdit. Zenginlerin en kötü dönemde bile parasına para kattığı dönemde yine olan fakir fukara insanlara oluyor. Özellikle kıt kanat geçinen aileler bundan olumsuz etkileniyor, artık geçinecek duruma gelemeyen aileler mecburi çocuklarını okula göndermek yerine çalıştırmak zorunda kalıyor.

Özellikle Şanlıurfa’yı ele aldığımız durumda, geniş olan aile yapısı ve iş imkânlarının kıt olduğu Şanlıurfa’da çocuk işçi sayısı her geçen gün artış göstermekle beraber büyük bir tehlikenin çanını çalıyor. Trafik ışıklarında mendil satanlar, çöplerde plastik madde toplayan çocuklara kadar saat ve mesai gözetmeksizin boylarında büyük işlerle kazandıkları küçük paralarda ailelerine destek olmak istiyor. Okullarından eğitimden olan bu çocuklar geleceği kör bir şekilde sağlıksız yetişiyor. Boylarından büyük arabalarla gece gündüz çalışan bu çocuklar kötü alışkanlıklarda edinebiliyor. Bizim bunlara sahip çıkmamız lazım bu evlatları sahiplenmemiz gereklidir. Yoksa kötü zamanda kötü alışkanlıklar edinen bu çocuklar gelecek nesilde var olmayacaklar.

Özellikle Şanlıurfa’daki STK’lar bu konuda çok yetersiz kalıyor. Bu alanda yapılmış bir çalışma yok, yapan dahi yok. Herkes kulağını kapatmış bekliyor kendi çıkarları için çalışıyorlar sadece, toplumun faydasını bırakmışlar kişisel menfaatler peşinde tabela STK ‘lığı yaparak işi ticaretini yapıyorlar.

Sokakta eriyip giden eğitimsiz kalan çocuklar veyahut gençler kimsenin umurunda artık değil. Şehrimiz ve ülkemiz adına cidden üzülecek bir durum. Böyle kurum ve kuruluşların derhal kapatılması lazım, şuanda STK’ların tek bildiği iş birilerine gidip yardım alıp başka yerlere yardım yapmak ama kimse gözünün önünde eriyip giden gençleri görmüyor.

Allah bizleri ıslah etsin bizim için olup bitenler güzel gel de bir onu o eziyeti ve her şeyden mahrum kalan çocuklara soralım.

YORUM EKLE