03 Haziran 2014 Salı 00:00
YÖNETİCİ NASIL OLMALI?
banner23

Kurum ve kuruluşların çıkarlarını yöneticileri korurlar. Yöneticiler ve liderler kolay yetişmezler. Bazen bir liderin yetişmesi yılları alır. Bazen lideri bir olay ortaya çıkarır ve geliştirir. Doğal yetenekler, eğitim ve tecrübe ile birleşince yönetici ve liderler yetişirler. Lider ve yönetici birbirine benzese de ufak farklarla birbirinden ayrılırlar. Biz bu farklılığa değinmeyeceğiz. Her ikisi de yönetim işi ile uğraşmaktadır. Ve Anadolu’da lider ile yönetici iç içe olup, aynı kişi olmaktadır. Çoğu zaman aynı işi yaparlar. Bu yüzden farklılıkları dikkate alınmamıştır.

  Günümüz rekabet ortamında özellikle şirket yöneticileri ve liderlerinin çok iyi yetişmiş olması o şirketin geleceğe taşınması ve kurumsallaşması açısından önem taşımaktadır. Zira insan ömrü bellidir. Bin bir zorlukla kurduğunuz şirket ve işletmelerin devamını sağlamak ve büyütmek için iyi yönetilmesi ve zamanında gerekli adımların atılmasını gerektirir. Bu adımlarda doğru, birikimli, bilgili ve vizyon sahibi yöneticiler tarafından atılabilir. Ve şirketler bu durumda uzun ömürlü olurlar.

  Bu gün için şirket yönetimine talip kişilerin bir kısım özelliklere sahip olması, eğitim alması ve kendini belli konularda yetiştirmesi ve geliştirmesi gerekmektedir. Şirket yönetecek kişinin bir vizyona sahip olması, amaca giden yolda önceliklerini belirleyebilmeli ve gerekli yapıyı kurabilmelidir.

  Bir yönetici veya lider şu üç güce sahip olmalıdır:

1-Kişilik
2-Bilgi

3-Yetki

  Bu sayılan güçlerden biri eksik olursa yönetim ve liderlik gücü eksik kalır ve zayıf düşer. Öyle ise; yönetici bazı kişilik özelliklerine sahip olmalı, bilgili olmalı ve kendisine yetki verilmiş olmalıdır. Yetki verilmeyen bir kişi kişilikli ve bilgili olsa da başarılı olamaz. Zira yetkisiz olduğundan başkasının emir ve talimatına uymak zorunda kalacağından bilgi ve kişilik gücünü kullanamaz. İnsan bilgisiz olunca da ne kadar karizmatik ve yetkili olursa olsun, bilgi olmadan yönetemez. Yetki ve bilginiz olmasına rağmen kişisel gücünüz zayıfsa da işinizi gereği gibi yönetemezsiniz.

  Peki nedir bu kişisel güç ? Nasıl elde edilir? Kişisel güç;fiziksel ve zihinsel olmak üzere iki bölümden oluşur.
Fiziksel güç; insanın bedeni özellikleridir. Yani yüzü, gözü, saçı, bakımı, beden dili, boyu, kilosu, ses tonu, beden şekli ve bunları kullanabilme özelliğidir. Bakımlı, yüzü düzgün, sevimli, güleç, bedenini iyi kullanma, ses tonu kullanımı gibi özellikler insanı yönetimde etkin kılar. Bazıları doğuştan var olan özelliklerdir. Bazıları da alınan eğitim ve tecrübe ile geliştirilir.

Zihinsel güç ise; insanın özünde (yaradılışında ) olan özellikler ve onun geliştirilmiş şeklidir. Bunlar ise her daim olumlu düşünce geliştirme, tutarlı davranma, sabırlı olma, cesaret,kararlı olma, dürüstlük, risk alınması gereken yerde çekinmemek, inanç ve ikna kabiliyeti olmalı ve bir vizyona sahip olmalı.

  Bu özelliklerin hepsi bir kişide rastlanmayabilir. Bu ideal kişilik yapısıdır. Bu özellikler doğuştan sahip olunan yetiler olup, tecrübe, bilgi ve yetki ile birleşince gelişirler.

  İyi bir yönetici ve lider kişisel özelliklerden başka bir de yaptığı iş ve diğer  gerekli konularda iyi bir bilgi ve  beceriye sahip olmalıdır. Bilgi, eğitim ve uygulama ile elde edilir. Bir yöneticinin her konuda eğitim alması gerekir. Öncelikle işin konusu ile ilgili bilgi almalıdır. Ayrıca zaman yönetiminden iletişime, imajdan toplantı yönetimine, beden dilinden sunum tekniklerine, finanstan muhasebeye kadar bir dizi eğitim almalıdır. Ayrıca bir veya iki yabancı dil konuşma düzeyinde öğrenilmelidir.

  Yöneticiyi güçlü kılan özelliklerden biri de yetkidir. Bulunduğumuz görev ve makamın sağladığı güçtür. Yetki önem açısından en sonda gelir. Ama yetki insana kuralların tanıdığı bir gücü ifade eder. Bir göreve atandığınızda astlarınız sizin emrinizde olmak zorunda. Onların gücünü de kullanma hakkınız olur. Yaptırım gücünüz olur. Yetki kötüye kullanılırsa yöneticiye zarar verir. Bu nedenle yetki doğru kullanılmalıdır.

  Saydığımız her özellik ve eğitim konusu, ayrı bir yazı konusu olacak kadar geniştir. Amacımız yönetici ve lider adaylarına bunları toplu bir hatırlatmaktı. Özellikle yeni TTK’ nun yürürlüğe girmesi ve globalleşen dünyada bir şirket yönetmenin zorluğu karşısında yöneticilerin kendilerini iyi yetiştirmeleri, yönetime talip olacak kişilerin bu konulara önem vermeleri gerekmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.