29 Mayıs 2013 Çarşamba 00:00
Urfa’da Basın Özgürlüğü
banner23

Daha açık söylemek gerekirse medya, gizli ama son derece etkili denetleme mekanizması olma görevini üstlenmektedir. Şayet basın, bu görevini farklı baskı yöntemleriyle yerine getiremiyor ve belli odakların direktifleri doğrultusunda hareket etme durumuna geliyorsa, artık o Ülkede gerçek demokrasiden söz etmek mümkün olmadığı gibi, otoriter bir rejimin varlığından bahsetmek gerekir. Aksak giden ve kanadı kırık bir demokrasinin varlığı da temel hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı bir yönetim şeklini doğurur ki, bu durum da halklar arasında ki siyasi, sosyal ve ekonomik uçurumun derinleşmesi kaçınılmaz olur.

Günümüz Türkiye demokrasisine baktığımız zaman ; gazetecilerin , yazarların ve fikir adamlarının sırf düşüncelerinden ya da yazdıklarından dolayı demir parmaklıklar arkasına mahkum edilmesi, Türkiye’de sözde bir demokrasinin varlığını göstermektedir. Tökezleyen bir demokrasi anlayışının yol açtığı baskı ve sindirme politikası ise krallık sisteminin bir göstergesi olarak algılanmaktadır.

Mevcut Türkiye Hükümeti, basının özgür yaklaşımını kısıtlamakta ve baskı aracı olarak cezaevini gösterebilmektedir. Böylece korkunun baş gösterdiği ortamda, basın kuruluşları bireysel düşüncelerini özgürce yazıya dökememekte, yorum yapmaktan kaçınmaktadır. Hükümet aleyhin de konuşan ve yazı yazan yazarlar ya da yazarın bağlı olduğu basın kuruluşları uyarılmakta , tehdit edilmektedir. Kamu oyunun haber alma hakkını kısıtlama doğrultusunda yazılı ve görsel basına haber yasağı getirebilmektedir.

Urfa’da basın kuruluşları özgür mü? Özgürce haber yapma lüksüne sahip mi?

Gerek yazılı gerekse görsel yerel basınla iç içe olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.  Siyasi kimliğimizden dolayı sık sık bir araya gelme imkanı bulduğumuz basın mensubu arkadaşlarla, basının Urfa’da ki yerini tartışır bilgi alış verişinde bulunuruz.

Edindiğim izlenimlere gelince; Urfa’da ki yazılı ve görsel basın Ulusal basına nazaran çok daha bağımsız ve özgür hareket etme imkanına sahip. Parti ayırımı yapılmıyor ve bütün siyasilere karşı aynı yaklaşımlar gösteriliyor. Kendimden örnek verecek olursam, AK Parti hükümetine karşı yaptığım bütün ağır eleştiriler basın da yer aldı. Bugüne kadar “şu haberi yayınlayamayız” diye bir yaklaşımla karşılaşmadım. Bazen yayınlanmaz diye çekindiğim haberlerimin manşetten verildiğini gördüm.

Yerel görsel medya kuruluşlarının da ne kadar cesaretli ve tarafsız olduğuna bizzat şahit oldum. BDP’lisi de CHP’lisi de AKP‘lisi de yani var olan bütün siyasi partilerin özgürce düşüncelerini ifade edebildiklerini hep birlikte gördük. Madalyonun diğer yüzüne baktığınız zaman bağımsızlığı kendisine ilkE edinmiş Urfa basınını taraflı yapmaya çalışan, yanlı haber yapmaya zorlayan yine Urfa siyasetçileridir. Oysa bu insanlar medyayı özgür ortamlarıyla baş başa bırakabilseler inanın bana halkımızın çok daha hayrına olacaktır.

Ben buradan , tarafsızlık anlayışından, özgürce yazabilme anlayışından ve eşit haber anlayışından dolayı Urfa medyasını gönülden kutluyor, aynı cesaret ve anlayışı göstermeye devam etmelerini temenni ediyorum... 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.