19 Mayıs 2014 Pazartesi 00:00
Urfa CHP'de Neler Oluyor?
banner23

Rahmetli babam Suat Karataş Cumhuriyet Halk Partisinden Siverek belediye başkanı seçildiğinde tarihler 1977'yi gösteriyordu. O tarihlerde "sol" denince, emekçi,köylü ve işçi denince akla gelen partiydi CHP.Karaoğlan lakabıyla,mavi gömleği ve beyaz güvercinleriyle özgürlüğün,demokrasinin yükselen sesiydi CHP lideri Bülent Ecevit.Doğunun partisiydi,Kürdün,Türkün,Arap'ın partisiydi.Feodal düzene,yerel emperyalizme karşı duruşun partisiydi,sömürülenin,mazlumun sığındığı limandı adeta.

Peki bir zamanların zirve partisi konumunda olan CHP,ne oldu da 2000'li yıllardan sonra Doğu ve Güneydoğu'da tabela partisi olmaya mahkum oldu.Belki buradan sizlere yüzlerce neden sayabiliriz ama bugünkü konumuz gereği sadece Urfa CHP'nin neden sadece kağıt üzerinde kalan bir parti konumuna geldiğine değinmek istiyorum.

Yukarıda değindiğim gibi 1977'den beri CHP içinde yer alan ve 2012 yılına kadar asla farklı bir siyasi oluşum içinde yer almayan bir anlayışa sahiptim.CHP'de ki son görevim Karaköprü İlçe Başkanlığı olmuştu.Barış sürecine destek vermeyen partimden ve başkanlık görevimden istifa ederek CHP'den ayrılmıştım.Ama her şeye rağmen gençlik yıllarımı verdiğim bir partinin günden güne eriyip yok olması beni üzmüyor dersem yalan olur.Evet,şimdi sizlere Urfa CHP'nin son yıllarda neden bu duruma geldiğini ve üç yıl zarfında dört il başkanının neden görevinden istifa ettiğini ya da uzaklaştırıldığını paylaşmaya çalışacağım.

Üç Yılda Dört İl Başkanı.!

2011 genel seçimlerinin hemen sonrası CHP il başkanlığı görevinden alınan Vedat Melik'in yerine merkez atamasıyla Sn. Halil Nimetoğlu göreve getirilmiş,2011 sonlarında tek liste halinde yapılan kongreyle de Sn. Nimetoğlu güven tazelemişti.Sn il başkanı Halil Nimetoğlu sözüm ona ailevi sebeplerini ileri sürerek 2012'de istifa etmişti.Nimetoğlu'nun istifası sonrası mevcut yönetim içerisinden Sn.Av. Ferhat Karataş göreve getirilmişti.Sn. Karataş'ta 2013 tarihinde özel nedenleri olduğunu söyleyerek CHP il başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.Karataş'la boşalan koltuğa yine CHP genel merkezi tarafından Sn. Ömer Karakeçili atanmıştı.Karakeçili'nin 45 gün içerisinde yapacağı kongreyle il başkanının seçilmesi gerekiyordu.Ama 3 ay geçmiş olmasına rağmen kongrenin yapılmamış olması yönetim içerisindeki bazı isimleri harekete geçirdi.Ve CHP tüzüğünü ileri sürerek mahkeme açıldı.Mahkeme,başvuruyu haklı bularak Sn. Karakeçili'yi görevinden uzaklaştırdı.Sonuç olarak bugün gelinen noktada Urfa CHP beş kişiden oluşan kayyuma devredildi.Kayyumların görevi 45 gün zarfında başkanlık seçimi için CHP'yi kongreye götürmek.

Sebebi ve Sorumlusu Kim?

Gördüğünüz gibi,son 3 yıl içerisinde dört il başkanını eskiten Urfa CHP'nin durumu pek iç açıcı değil.Peki bunun sebebi ya da sorumlusu kim?Yakından tanıdığım ve bildiğim bir teşkilat olması nedeniyle sizlere açıklamaya çalışacağım.

Sn. Vedat Melik sonrası yapılan ve tek liste halinde gidilen ilk kongrede Sn. Halil Nimetoğlu CHP Şanlıurfa İl Başkanlığına seçilmişti.Benimde kendisine destek verdiğim ve kongre divan üyeliğini yaptığım seçimde yaşanan demokrasi dışı uygulamalar,bugünkü nahoş olayların meydana gelmesinde en büyük etken olarak görülmektedir.Bilindiği gibi,kongrelerde Ankara ve İl delegeleri de seçilen il başkanının hazırladığı listeyle belirlenmektedir.Ama ne yazık ki,kongrede hazırlanan delege listesi bizzat Sn. Nimetoğlu tarafından hazırlanmamış,daha doğrusu hazırlatılmamıştır.Gerek Ankara,gerekse Urfa delegeleri "abi" diye nitelendirilen şahıs tarafından belirlenmişti.Abilik anlayışı herkes tarafından biliniyor ve onsuz tek adım atılamıyordu.Yani bir nevi Urfa CHP,o şahsın malı gibi gösterilmeye çalışılıyordu.Uzun yıllardan beri olay böyleydi ve kabullenmesi gerekiyordu.Kabullenmeyen İl başkanları "abi" denen şahsın taşeronluğunu yapan il yönetimindeki bazı uzantıları tarafından çeşitli nedenler ileri sürülerek istifaya zorlanıyordu.Delegelerin çoğunluğunun söz konusu şahıs tarafından belirlenmiş olması da yapılacak kongrelerde başka adayın çıkmasını engelliyordu.Peki boyun eğilen,dedikleri emir kabul edilen bu şahsiyet kimdi?Gücünü nereden alıyordu?Adı Chp'de geçen herkes,hatta genel merkez dahi bu ismi ve uzantılarını çok iyi biliyordu.Bilindiği halde neden Genel Merkez bu şahsı ve uzantılarını tasfiye etmiyordu?Yoksa bir zamanlar Vekillik yapmış olması ve CHP Genel Merkezinde saymanlık görevinde bulunmuş olması onu Merkezde güçlü kılmaya yetiyor muydu. !!

Eğer Urfa CHP,başarılı ve halkın partisi olmak istiyorsa,mutlaka ama mutlaka "abi" anlayışını ve uzantılarını teşkilattan uzaklaştırmalıdır.Aksi taktirde Urfa CHP büyüklerimizin de dediği gibi "eski tas eski hamam" olmaya ve çokkkk... başkanı eskitmeye devam edecek.

Özgürlük koşulsuz itaat edenlere değil,kölelikten kurtulmak isteyen yüreklilere yakışır..diyor,saygılarımı iletiyorum. Allaha emanet olun.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.