19 Ağustos 2014 Salı 00:00
SEN HANGİ DİN’DENSİN ?
banner23


İnsanların canına kıyan,hırsızlık yapan,rüşvet ve yolsuzlukta geri durmayan,haksızlık yapan ; Örgüt,topluluk veya insanlara,hangi ırktan ve hangi inançtan olursa olsun kutsal kitapların,ortak ayetleri olan ’’ Sakın öldürme  ve Çalma ‘’ ayetlerini sunuyorum..

1-TEVRAT ( 7 )
1-)Karşımda başka ilahların olmayacak.
2-)Babana ve anana hürmet edeceksin.
3-)Öldürmeyeceksin.
4-)Zina etmeyeceksin.
5-)Çalmayacaksın.
6-)Komşuna karşı yalan şahitlik yapmayacaksın.
7-)Komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına, yahut kölesine, yahut cariyesine, yahut öküzüne, yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin.

2-İNCİL ( 7 )
1-)Çalmayacaksınız. Hile yapmayacaksınız. Birbirinize yalan söylemeyeceksiniz. Lev.19:11

2-)"Komşuna haksızlık etmeyecek, onu soymayacaksın. İşçinin alacağını sabaha bırakmayacaksın. Lev.19:13

3-)"Sığır ve davarlarınızın içinde ilk doğan her erkek hayvanı Tanrınız RAB'be ayıracaksınız. Sığırınızın ilk doğan öküzüyle iş yapmayacak, sürünüzün ilk doğan koyununu kırkmayacaksınız. Dt.5:19

4-)Kötüler ödünç alır, geri vermez;Doğrularsa cömertçe verir. Ps.37:21

5-)Hırsızlık eden artık hırsızlık etmesin. Tersine, kendi elleriyle iyi olanı yaparak emek versin; böylece ihtiyacı olanla paylaşacak bir şeyi olsun. Eph.4:28

6-)Çağrınızdan doğan tek bir ümide çağrıldığınız gibi, beden bir, Ruh bir, Rab bir, iman bir, vaftiz bir, her şeyin üzerinde, her şeyle ve her şeyde olan herkesin Tanrısı ve Babası birdir. 1 Th.4:4>6
7-)Adam Öldürmeyeceksin/Matta 5:21-26

3-)KUR’ANI-KERİM ( 7 )

1-)’
’Kim bir cana kıymamış,ya da yeryüzünde bozgunculuk yapmamış,olan bir kimseyi öldürürse,bütün insanları öldürmüş gibi olur.’’(Maide : 32 )
2-)’’ Beni öldürmek için,elini bana uzatırsan,ben seni öldürmek için elimi uzatmam.’’(Maide : 28 )
3-)’’Çünkü ben almelerin Rabb’i olan Allah’tan korkarım.’’(Maide:28)
4-)’’Yanlışlıkla olması dışında bir müminin bir mümini öldürmeye hakkı olamaz.’’(Nisa : 92)
5-)’’Aranızda birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin.İnsanların mallarından bir kısmını bile bile günaha girerek yemek için onları hakimlere (rüşvet olarak vermeyin).’’(Bakara süresi : 188 )
6-)’’Ölçüyü tartıyı tam yapın,eksiltenlerden olmayın.Doğru dürüst tartıyla tartın.İnsanlarının mallarının değerini,normal fiyatların altına düşürmeyin.Ve yeryüzünde fesatlık yapmayın.’’(Şuara : 181-183)
7-)
Yetimlere mallarınızı verin.Temizi pis olanla (Helalla-haramla)değişmeyin.Onların mallarını kendi mallarınıza katıp yemeyin.Çünkü bu büyük bir günahtır.(Nisa : 2)

Öldürüyorsan,çalıyorsan,zulmedip haksızlık yapıyorsan,Ve bunun üzerine de ‘’ benim bir dinim var ‘’ diyorsan. Şimdi bu soruyu sorabilirim ; Allah aşkına üç kutsal kitabın ortak noktası ‘’ Çalmayacaksın ve öldürmeyeceksin ‘’ üzerine ise sen hangi dindensin ?..


"KİM BİR CANA KIYMAMIŞ YA DA YERYÜZÜNDE BOZGUNCULUK YAPMAMIŞ OLAN BİR KİMSEYİ ÖLDÜRÜRSE, BÜTÜNİNSANLARI ÖLDÜRMÜŞ GİBİ OLUR." (Mâide: 32)

"Beni öldürmek için elini bana uzatırsan, ben seni öldürmek için elimi uzatmam." (Mâide: 28)
"Çünkü ben âlemlerin Rabb'i olan Allah'tan korkarım." (Mâide: 28)

"Yanlışlıkla olması dışında bir müminin bir mümini öldürmeye hakkı olamaz." (Nisâ: 92)

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.