12 Ekim 2014 Pazar 00:00
ORTADOĞU


  Bu yazımda başlıktaki “Ortadoğu” kelimesi üzerinde duracağım. Sahi ne demek Orta doğu?
Herkesin ağzında, bu kelimeyi kullanır. Anlamı nedir? Kim üretmiştir? Kime göre doğru, kime göre yanlıştır? Bunlar üzerinde duracağız.
   Toplumun en çok kullandığı, kullanmaya alıştırıldığı yerin ve Dünya’da belli bölgenin adıdır, Ortadoğu Ülkeleri…! Türkiye dahil, güneyimizdeki komşularımız ve daha alttaki ülkelerin genel adıdır. Aslına bakarsanız Orta ve doğu kelimelerinden birleştirilmiş birer yön ve taraf gösteren anlamlar içerir. Söyleyene göre güneşin doğduğu yönde kalan tarafa “DOĞU” denir. Orta ise herhangi bir cisim veya yerin ortada kalan kısmıdır. Bir şeyin merkez kısmıdır.

Pakistan veya Çin’de yaşayan biri için Türkiye batısında kalmaktadır. İran ve Irak’ta batısındadır. Burada yaşayan insanlara göre bu ülkelerin adı nasıl Ortadoğu ülkesi sayılır? Doğularında değil batılarında bulunmaktadır. Ayrıca neyin ORTASINDA’dır bu ülkeler? Dünyanın orta yeri var mıdır? Dünya yuvarlak olduğuna göre her ülkeye göre doğu, batı, kuzey ve güney kavramları değişir.
  Bir yer adı vererek bu yerin ortasını, doğusunu, batısını, kuzeyini tanımlayabilirsiniz. Mesela orta Anadolu, Anadolu diye bilinen yerin orta kısımları için kullanılır. Batı Karadeniz ise; Karadeniz bölgesinin batı kısmını anlatır. Bu yönler herkese göre doğrudur. Bir Çin’li, batı karadeniz derse ülkemizin Zonguldak, Sinop, Kastamonu illeri civarını kastettiğini anlarız. Ama ben size dersem ki ORTA BATI Ülkeleri neresidir? Bilen var mı? Bana hemen dersiniz ki kime göre ? Bir Çinli’ye sorsanız bir batı ülkesi söyle hemen size İran’ı, Pakistan’ı gösterir. Ama bir İtalyan’a sorarsanız size İspanya’yı, Fransa’yı gösterir. Peki ORTA KUZEY, ORTA GÜNEY Ülkeleri var mı? Elbette yok. Eğer dünya haritası yönlere göre bölünmüş ve öyle ifade ediliyor olsaydı bir sorun yoktu. Herkes bu uygulamayı kabul etmiş diyerek kullanılabilirdi. Ama öyle bir şey yok. Ancak ne hikmetse Uzak doğu, Ortadoğu ve Yakındoğu kavramlarını duyarız.
  Ortadoğu Üniversitesi, Yakındoğu Üniversitesi bu adları nasıl almışlardır. Türkiye; Rusya ya göre bir batı ülkesidir. Ama nedense bölgemizdeki ülkelere bir ORTA DOĞU yaftası yapışmış. Kim yapıştırmış? Belli değil. Aslında belli ama biz bilmiyoruz.
  TDK Sözlüğümüzde Güneybatı Asya’da  tarihsel ve kültürel yakınlığı olan  ülkelerin oluşturduğu bölgenin adıdır diye geçer Ortadoğu’nun anlamı. Biraz araştırdığımızda 1800 lü yıllarda özellikle İngiltere ve Avrupa’nın Çin ve Hindistan’la yaptıkları deniz ticareti yıllarında buralara Uzak doğu, Arap Yarımadasına Ortadoğu ve Osmanlı ve Balkan ülkelerine Yakındoğu ismini kullandıkları görülmektedir. Yani ticari bir deyim olarak başta İngiltere’ye göre Ortadoğu ismi şekillenmiştir. Daha sonraki yıllarda Avrupa ve son yüz yılda ise ABD için vazgeçilmez bir harita olmuştur ORTADOĞU…! Petrol kaynakları ve din savaşları bu bölgede bu ismi pekiştirmiştir. Uzak doğu ve Yakındoğu unutulmuş adeta. Ama ORTADOĞU önem kazanmış ve bu isim adeta nüfus kağıdına geçmiştir.
  Anlayacağınız, Ortadoğu coğrafik ve Dünya’da geçerli bir tanımlama değil, emperyalist ülkelerin ticari olarak adlandırdığı bir isim. Maalesef ilk zamanlar yakın doğu ülkeler arasında sayılırken, son yüzyılda Ortadoğu sınırlarına ülkemiz de, dahil edilmiştir. Hatta büyük Ortadoğu projesi (BOP) adı altında yürütülen ekonomik ve siyasi programlara ülkemiz de, dahildir. Fas’tan başlayıp İran’da son bulan, kuzeyde Türkiye ve güneyde Suudi Arabistan’ın içinde kaldığı bölgedir. Ama İsrail ortasında kalmasına rağmen bu haritada yoktur. Ortak özellikleri islam dinini seçmiş olmaları…
  Ne tuhaf değil mi? Birileri size bir bölge ismi veriyor ve üzerinize planlar yapıyor. Ama dünyadaki diğer ülkelerin bundan haberi yok. Hatta bu gün için ORTADOĞU ülkeleri olarak geri kalmış, barbar, savaş ve kargaşanın var olduğu, demokrasinin yerleşip yeşeremediği bir coğrafyanın adı. 1400 yıldır din ve ırk savaşlarının olduğu, aslında ekonomik çıkarları olanların yönlendirip silah sattığı, bölüp yönettiği, kaynaklarını ucuz yollu kapattığı bölge.. Daha dün Irak’a demokrasi getireceğiz diyerek ülkenin 3-4 parçaya ayrıldığı, her gün, patlamalar yoluyla 150-200 kişinin yaralanıp öldüğü kan gölü ülkesi olmadı mı? Bu gün Suriye’de aynı durumlar olmuyor mu? İşte Ortadoğu ismini ve Ortadoğu ülkelerini kullananların neden bu ismi sevdikleri belli olmuyor mu?
  Maalesef Ortadoğu ülkeleri de bunları hak ediyor.  Bu ülkeler; eğitime önem vererek gerçek demokrasiyi kurmaları, din ile devlet işlerini birbirinden ayırarak, bu coğrafyada dil,din ve mezhep savaşını bitirmeleri ve kendilerini bölen ve yönetenleri görerek, bu ORTADOĞU yaftasından kurtulabilirler. Bölünerek değil birleşerek ayakta kalabilir ve varlıklarını gösterebilirler. Aksi takdirde daha çok Ortadoğu projesi göreceğiz. Ve diyorum ki Ortadoğu coğrafik bir isim değildir, ekonomik ve siyasi olarak beslenip desteklenen bir isimdir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.