17 Aralık 2014 Çarşamba 00:00
Misafir ağırlamak

 

Muhterem Kardeşlerim…

Malı saçıp savurmak ne kadar kötü ise, malı korumak da o kadar mühimdir. Misafire ikram etmek ise, malı korumaktan mühimdir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Misafir ağırlamayanda hayır yoktur.” [İ. Ahmed]

“En iyiniz, yemek yedireninizdir.” [Hakim]

“Allahü Teâlâ, yemek yediren cömertle meleklerine övünür.” [İ. Gazali]

“Yemek sofrası misafirin önünde bulunduğu müddetçe, melekler, ev sahibine istiğfar ederler.” [Taberani]

“Arkadaşına, arzu ettiği yemeği ikram edenin günahları affolur.” [Bezzar]

Bir insanın karnını bir sefer doyurmanın bile ne kadar mühim olduğu görülüyor. Birini ömür boyu doyurmak veya öldükten sonra ebedi olarak doyurmaya sebep olmak daha büyük sevaptır. Bunu esirgemek ise çok kötüdür. Onun için, “Cimrilerin en kötüsü, emr-i maruf ve nehy-i münker yapmayandır” buyurulmuştur.

Her bakımdan cömert olmaya heves etmelidir! Çünkü cimrinin malı felakete uğrar, cömert de verdikçe, fazlası ile alır. Hadis-i şerifte “Cömerdin evine rızk, devenin göğsüne vurulan bıçaktan daha tez gelir” buyuruluyor. (İbni Mace)

Yüksek tansiyonu olanın, hacamat yaptırması sağlık açısından iyidir. Kan vermekle sağlığa, yeni kana kavuştuğu gibi, misafir de rızkı ile gelir, kırk gün bereket bırakıp gider. Gerekli yerlere vermekle, cömerdin eli daralmaz. Peygamber efendimiz, yemin ederek “Sadaka vermekle mal azalmaz” buyurdu. (Tirmizi)

Şeytan ise cimriliğe teşvik eder. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

“Şeytan fakirlikle korkutup, size cimriliği emreder.” [Bekara 268]

Cimri, rızk için endişelenmemelidir! Her mahlukun rızkını Allahü Teâlâ verir. “Her canlının rızkı Allah’a aittir.” [Hud 6]

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Rızk için üzülme, takdir edilen rızk seni bulur.” [İsfehani]

“Allahü Teâlâ, müminin rızkını ummadığı yerden verir.” [İbni Hibban]

Peygamber efendimize inanan, vermekle malın azalmayacağını bilen bir Müslüman, nasıl olur da, şeytana uyup cimrilik edebilir? Yahya aleyhisselam, “Şeytan cimri mümini sever, fâsık da olsa, cömertten nefret eder” buyuruyor. Bişr-i hafi hazretleri de “Cimriyle karşılaşanın kalbi katılaşır” buyuruyor. Hadis-i şerifte ise “Aman cimrilikten çok sakının! Sizden öncekileri cimrilik helak etmiştir” buyuruluyor. (Müslim)

Misafire fazla ikram veya yüksünerek hizmet etmek

Misafire ikram çok sevaptır. Misafiri nimet bilmelidir. Her nimetin bir külfet karşılığı olduğu unutulmamalıdır! Külfetsiz nimet olmaz. Elbette misafirin sıkıntısı olur. Yüksünmeden hizmet etmelidir! Misafiri ganimet bilmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Allahü Teâlâ, bir kavme hayır murat ettiğinde, onlara hediye olarak misafir gönderir. Misafir, rızkı ile gelir-gider. Allahü Teâlâ da ev halkını mağfiret eder.” [Ebu Nuaym]

Hak Teâlâ’nın bir hediyesi olan misafire ikram etmelidir! Misafir gelmezse üzülmelidir! Çünkü hadis-i şerifte “Misafir girmeyen eve melek de girmez” buyurulmuştur. Misafir gelmemesini istemek doğru değildir. Çünkü Peygamber efendimiz “Misafir istemeyende hayır yoktur” buyurmuştur. Misafir için fazla ikram ve külfete girmemelidir! Misafir rahatsız olur. Hadis-i şerifte, “Misafir için külfete girmeyin, misafir bundan rahatsız olur. Misafirini küstüren Allah’ı küstürmüş olur. Allah’ı küstürene de Allah buğzeder” buyurulmuştur. (İbni Lal)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.