09 Aralık 2014 Salı 00:00
İNSAN HAKLARI KOMEDYASI
banner23

Yıl 1948 günlerden 10 Aralık. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi BM Genel kurulunda kabul edildi ve İnsan kendi haklarını bir bildirge ile dünyaya ilan etti.

1948 sihirli bir yıl olmayacaktı, çünkü yoksulluk ve şiddet önemini giderek arttıran kavramlar haline gelmişti.

Ne şiddet ne de yoksulluk olgusu yeni değildi. Aslında insan hakları bildirgesi de yeni değildi.

“Kim bir insanı öldürürse, o sanki bütün insanlığı öldürmüştür. Her kim de birini yaşatırsa(bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle)  sanki bütün insanları yaşatmıştır.( maide-32) Yaşama hakkı!

Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerinde üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.( Veda Hutbesi) Eşitlik prensibi.

Yıl 2014,10 Aralık.

Elde sıfır değil artık bir var ve elde olan milyarların umudu

“İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ”

Tüm insanlar, Hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olarak doğarlar. Yoksulluk ve şiddet  olgusu  günümüze özgü yeni özellikler taşımakta ve dünya sistemi gittikçe yoksulluk ve şiddetle karakterize olmaya devam etmektedir.

İnsan hakları çağı olarak adlandırılan günümüz, en ağır ve yaygın insan hakları ihlallerinin yaşandığı çağdır.

Dünyada yoksulluk derinleşirken, şiddet de gün be gün sıradanlaşmaktadır.

Maalesef yoksulluk, bizzat yoksullaştıranların söylemi olmakta ve insan hakları ihlaline giden patika yolunu oluşturmaktadır.

Yoksullaştıranlar  “yoksullukla mücadele” politikaları geliştirip finanse ederken, yeryüzünde ne kadar şiddet varsa hepsinin de failleridir.  Kendilerini  “şiddet-karşıtı” bir amaçla bezerlerken, “ uluslar arası terörizmle mücadele” söylemini seçmişlerdir.

Tarih denilen süreçte, insan hakları adına yapılanlar hak ihlallerinin önüne geçememiş, zalimler adalet önünde hesap verememiştir.

Dünyanın her yerinde milyonlarca masum hak ihlaline uğramış, uğramaya da devam etmektedir. Yine kadınlar tecavüze, çocuklar zulme uğramış ve dünya seyretmiş, seyretmeye de devam etmektedir. İnsan hakları söylemleri ve çalışmaları süper güçlü devletlerin milletleri işgal etme amacına hizmet için kullanılmıştır.

Dünya her zaman beşten büyüktür desek de, beş çoğunluğun  kanı ile beslenmiş ve dünyadan daha büyük olmuştur. İnsan hakları beyannamesi azınlığın söylemi,çoğunluğun umudu oluvermiştir.

Beşin gücüne hükmeden Yahudiler, 2.dünya savaşı sonrası uygulanan soykırımı insanlık suçu olarak kabul ettirmiş ve failleri cezalandırmıştır.

Son yirmi yıldır Srebrenitsa’da ve Tuzla’da Sırp soykırımına ve Hacalı katliamına bütün dünya  seyirci kalmıştır.

Rus işgali altındaki Çeçenistan’da  400 bin insan öldürüldü dünya seyirci kaldı. 1988’de Halepçe’de Kürtlere, yakın tarihte doğu Türkistanlı Türklere uygulanan soykırıma da dünya sessiz kalmıştır.

Filistin’de Gazze’ye uygulanan soykırım; BM ‘de İsrail aleyhine 200’den fazla karar alınmasına rağmen ABD’nin vetosuyla bunlar uygulanmamıştır.

Maalesef dünya insan hakları gününü kutladığımız bu gün Beş dünyadan büyüktür.

Ortadoğuyu yeniden şekillendirme adına coğrafyamızda, burnumuzun dibinde planlı uygulanan  insan hakları ihlali, soykırım ve fakirleştirme eylemlerine, Suriyeli mültecilerin dramına, DEAŞ’ın katliamına dünya (Beş) sessiz kalmaktadır. Yoksullaştırma ve şiddetten beslenen bir yapılanmadan gücünü alan  İnsan hakları beyanın uygulanılırlığı ne kadar inandırıcı  olabilir.

Yer yüzünde sadece insan haklarına saygılı değil, insan haklarına dayalı bir sistem tesis edilmedikçe gerçek anlamda insanlığın kazanması mümkün değildir.

İnsan hakları ihlallerinin önüne geçmek ve daha yaşanabilir bir dünya tesis etmek için senin de fikrine,çabana  ihtiyaç var.

10 Aralık insan hakları günün kutlu olsun…

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.