Harran – Alberobello kardeşliği küçümsenmemeli..Efendiler...

      Aynı zamanda AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AGİTPA Türk Gurubu Başkanı olan Şanlıurfa Milletvekilimiz A.Emin Önen tarafından geçtiğimiz yıl, 56 ülkenin yer aldığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) Baş

Harran – Alberobello kardeşliği küçümsenmemeli..Efendiler...

      Aynı zamanda AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AGİTPA Türk Gurubu Başkanı olan Şanlıurfa Milletvekilimiz A.Emin Önen tarafından geçtiğimiz yıl, 56 ülkenin yer aldığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) Başkanı ve İtalya Parlamentosu Milletvekili Riccardo Migliori, AGİTPA İtalyan Delegasyonu Üyesi ve Milletvekili Matteo Mecaccı, AGİTPA Genel Sekreteri Gustavo Pallarés’ı Şanlıurfa’ya davet etmişti. Onlara özellikle Suriyeli sığınmacıların bulunduğu Akçakale Çadır Kenti gezdirip orda kalan Suriyeli mültecilerle görüştürmüş, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Şanlıurfalılar olarak sığınmacılara nasıl destek olduğumu göstermiş, yapılan çalışmaları genişçe anlatmıştı. Daha sonra dünyanın ilk yerleşim yeri olan Harran ilçemizi de gezdirmişti.

    İşte o zaman gördükleri karşısında hayranlığını ve heyecanını gizleyemeyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) Başkanı ve İtalya Parlamentosu Milletvekili Riccardo Migliori, “Harran ilçenizin aynısı bizim İtalya’da da var. Aralarındaki tek fark bizimkiler beyaz, buradakiler toprak rengi. Birde oraya her zaman turistler akın akın gelirler” demişti.

  AGİTPA Türk Gurubu Başkanı olan Şanlıurfa Milletvekilimiz A.Emin Önen ise, her iki kenti kardeş şehir yapma teklifinde bulunmuş, Başkan Migliori de hemen olumlu karşılayıp kümbet evin içersinde incemeler yaptığı sırada Alberobello Belediye Başkanı cep telefonundan aramıştı.

   Nihayet birkaç ay öncesinde yapılan görüşmeler sonrası Milletvekilimiz Emin Önen, beraberinde Harran Belediye Başkanımız Mehmet Özyavuz’u da İtalya’ya götürüp oradaki yetkililerle tanıştırmış ve Alberobello’yu gezdirip oradaki kümbet evleri evleri göstermişti. O tarihten sonra da geçtiğimiz günlerde yine beraberinde Şanlıurfa Milletvekilimiz Halil Özcan, Harran Kaymakamı Selami Yazıcı ve Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz’u İtalya’nın Alberobello kentine götürmüş, oranın Milletvekili, Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Dini liderleri ve birçok üst düzey yetkililerinin de katılımıyla muhteşem bir törenle her iki şehir yetkilileri arasında ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalanarak resmileştirilmişti.

 Bundan sonrası çok daha önemli…

  Sayın Vekilimiz Emin Önen, önümüzdeki günlerde İtalya’dan bazı üst düzey yetkili ve oranın Üniversitesinden ilgilileri Şanlıurfa’ya, Harran’a davet edecekler. Tarihi Harran ilçemizde İtalyan Üniversiteli yetkililer tarafından kazı yapmalarını, uygun görecekleri birkaç büyük kümbet evi kendilerinin restore etmelerini, orada neler yapılmışsa aynısının burada da uygulanmasını isteyecekler. Tabi bunlar yapılırken masrafları da kendileri karşılayacaklar.

  Sayın Vekilimiz de Avrupa Birliğinden hibe krediler sağlanması konusunda İtalyanların ne gerekiyorsa yapacaklarına dair söz verdiklerini belirtiyordu.

  Şimdi bu konu küçümsenecek konumudur?

  Ulusal ve yerel gazetelerimizde haber şeklinde çıktı, ancak hangi Urfa sevdalısı köşe yazarımız köşesinde dile getirdi.

 Ağalar…

  Yanlış anlaşılmasın. Kimse yağ yapsın, Vekili övsün demek istemiyorum. Ancak olumlu olan, memleketimizin yararına yapılan her çalışma mutlaka takdir edilmeli ve dolayısıyla teşvik edilmelidir. Şunu da hiç unutmamak gerekir. Hadis-i Şeriflerde buyruluyor ki;

 “İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a şükretmiş olamaz.”

  “Allah’ın sevgisini, rızasını kazanmak istiyorsanız, önce onun kullarının sevgisini, rızasını kazanın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER