20 Haziran 2014 Cuma 00:00
Farklılıkları Anlamak ve Yönetmek
banner23

Prof. Dr. İsmet Barutçugil

21. yüzyıl dünyasında yaşayan ve çalışan insanların işlerini ve ilişkilerini zorlaştıran bir gerçek kültürler arası farklılıklardır. Bu gerçek, ülkeler arasında sınırların adeta kalktığı, siyasal ve ekonomik anlamda birleşmelerin yaşandığı, toplumlar arası ilişkilerin çok yoğunlaştığı bir dünyada yaşamanın koşullarını ve kurallarını değiştirmektedir.

Daha güvenli ve huzurlu yaşamak ve refah içinde olmak herhalde herkesin ortak amacıdır. Bu amaca giden yolda ilk dönemeçte kültürler arası farklılıklar olgusuyla karşılaşılmaktadır. Farklılıklar, insanları birbirinden uzaklaştıran gerginliklerin, çatışmaların, sonsuz zorlukların kaynağı olabilir, çok çeşitli sorunlar yaratarak barışa, güvene, başarıya ve refaha giden yolu kapatabilirler. Ancak, aynı farklılıklar sınırsız fırsatlar da yaratabilirler. Yaratıcılığı, coşkuyu, enerjiyi besleyebilir, gücü, gelişmeyi ve ortak zenginliği artırabilirler. Farklılıkların nasıl sonuçlar vereceği, durumun nasıl ele alındığına ve yönetildiğine bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle, yöneticilerin farklılıklar konusunda bilgilenmesi ve bilinçlenmesi ve farklılık yönetimi becerilerini geliştirerek var olan potansiyelden çok daha fazla yararlanmaları sağlanmalıdır.

Farklılıklar, insanların fiziksel özelliklerinden, din, milliyet, etnik köken, cinsiyet, yaş ve sosyo-ekonomik durumlarına, kişilik, çalışma ve yönetme tarzlarından deneyim ve eğitim gibi kişisel kazanımlarına kadar pek çok unsuru kapsayan geniş bir kavramdır. Günümüzde, bu farklılıklar giderek daha sık ve yoğun gözlenmekte ve hemen her organizasyonu ve toplumu ilgilendiren sorunlara neden olmaktadır. Özellikle, çok kültürlülüğün belirgin bir nitelik olduğu ülkelerde ve organizasyonlarda bu durumlar kritik bir önem kazanmakta ve iyi yönetilmedikleri takdirde organizasyonun performansını doğrudan etkileyen sorunlara dönüşmektedir.

 

Yaygın bir biçimde, toplumlarda ve organizasyonlarda farklılıkların birçok sorunun kaynağını oluşturduğu, bunların ele alınmasının ve yönetilmesinin zor ve zahmetli olduğu düşünülür. Üzerlerine adeta bir örtü örtüp, farklılıkları görmezden gelmenin, onları yok saymanın daha doğru (ve kolay) olduğuna inanılır. Bunlar, yanlış düşünce ve inanışlardır. Gerçekte, farklılıkları yok etmek ya da yok saymak, onları kabul etmekten ve değerlendirmekten çok daha zordur. Farklılıkları kabullenme durumunda karşılaşılacak sorunlar, inkâr etme durumunda ortaya çıkacak sorunlardan çok daha azdır ve çözümleri de çok daha kolaydır.

Farklılıkların çoğu doğaldır yani doğuştan gelir. Onları kabullenmemek doğanın, yaradılışın kanunlarına karşı çıkmaktır. Farklılıkları engellemek ya da gidermeye çalışmak yerine onları fark etmek, takdir etmek ve değerlendirmek daha akılcı (ve kolay) olacaktır. Daha yüksek performans ve daha fazla başarı ve büyüme arzulayan toplumlar ve organizasyonlar farklı kültürlere, etnik kökenlere, inanç ve değerlere ve farklı bakış açılarına sahip insanlarla zenginleşirler, güçlenirler.

Çoğu insan, organizasyonların ve toplumların ortaya çıkmasına izin ve fırsat verdiğinden çok daha fazla potansiyele sahiptir. İnsanların farklılıklarına değer verilmediği sürece bu potansiyel gelişmez, kullanılmaz ve performansa dönüşemez. Bir toplumda ayırımcılık, önyargılar, dışlamalar ve bunlardan kaynaklanan gerginlik ve çatışma ortadan kalktığında insanlar kendilerini daha huzurlu ve güvenli hissedeceklerdir. Barış ve huzur ortamı onların daha yüksek istekle ve verimlilikle çalışmalarını; kendilerine, yakın çevrelerine ve topluma daha fazla katma değer yaratmalarını sağlayacaktır.

Kaynak: İsmet Barutçugil, Kültürler Arası Farklılıkların Yönetimi, Kariyer Yayınları, İstanbul, 2012

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.