28 Aralık 2014 Pazar 00:00
E-FATURA VE E-DEFTER GELİYOR…!
banner23


  Bilindiği üzere; 397,416 ve 421 nolu VUK tebliğleri uyarınca fatura düzenlemek zorunda olan şirketlere e-fatura düzenleme hakkından yararlanma hakkı tanınmıştır. Ayrıca;

1-Alkollü içki ve gazlı içecek imalatçıları, ithalatçıları ile bunlardan mal alanlardan 2011 yılı brüt satış hasılatı 10 milyonu,
  2-Madeni yağ lisansına sahip olanlar ile bunlardan mal alanlardan 2011 yılı brüt satışı 25 milyonu,
  Bulanlar 1.1.2013 tarihinden itibaren e-fatura düzenleme kapsamına zorunlu olarak alınmış olup, bunların 1.12015 den itibaren E-DEFTER’e de geçmeleri zorunlu kılınmıştır.

2013 ve 2014 yıllarında bu iki sektöre bağlı firmalar zorunlu olarak ve dileyenlerde rızaları ile E-FATURA’ya geçmişlerdir.

Maliye Bakanlığında yapılan bir çalışmaya göre ise E-FATURA VE E-DEFTER’in  kapsamı genişletilerek;
  1- 2013 yılı brüt satışları tutarı 10 milyonu bulan tüm mükellefler,

2-2012 yılı Aralık ayından (421 nolu tebliğin yayımından) sonra madeni yağ lisansı alanlar ile alkollü ve gazlı içecek gruplarının imalat ve ithalatını yapmaya başlayanlar,

1.1.2016 tarihinden itibaren E-FATURA ve E-DEFTER kullanmak ve tutmak zorunda olacaklar.

Ayrıca, Maliye Bakanlığının bu düzenlemeleri içeren tebliğinin yayımından itibaren madeni yağ lisansı alanlar, içki imalat ve ithalatına başlayanlar ile 2014 ve izleyen yıllarda brüt satışları 10 milyonu bulanlar, hazırlık süresi 3 aydan az olmamak üzere izleyen yıl başından itibaren E-FATURA ve E-DEFTER uygulamasına zorunlu olarak geçeceklerdir. Buna göre 2014 yılı içinde lisans alanlar, içki vs. imalatına ve ithalatına başlayanlar ve 10 milyon satışa ulaşanlar 1.1.2016 tarihinde zorunlu uygulamaya geçecekler. 2015 yılı ve izleyen yıllarda ise; 1. EKİM tarihine kadar lisans alanlar, imalat ve ithalata başlayanlar ile cirosu bu tarihe kadar 10 milyonu bulanlar izleyen yıl başından itibaren uygulamaya geçeceklerdir. 1. EKİM den sonra bu şartları taşıyanlar ise izleyen ikinci yılın başından itibaren kapsama gireceklerdir.

Kısacası bu düzenleme yürürlüğe girer ise; 2013 yılı cirosu 10 milyonu bulan herkes 1.1.2016’da E-FATURA ve E-DEFTER’e geçecektir. Bu suretle yaklaşık 30-40 bin civarında mükellef kapsama girecek ve E-FATURA ve E-DEFTER kapsamı genişleyecektir. Yeni düzenlemeler olmadığı takdirde 10 milyon ciro sınırı devamlı kıstas olacak ve bu ciroya ulaşanlar bu zorunluluğa gireceklerdir. Düzenleme de  mükelleflere en az 3 ay bir hazırlık dönemi  tanınmaktadır. Bu süre kimi zaman 1 yılı geçmektedir. Bu yüzden mükelleflerin başvuru, program seçimi ve entegrasyonu, mühür numarası alınması ve uygulamaya başlama yetkisi alınması ve alt yapının oluşturulması için zorunluluk kapsamına girilmesi halinde başvurularını hemen yaparak kendilerini  hem teknik olarak hem de  fikren hazırlamaları faydalarına olacaktır. Bu uygulama kayıt dışı işlemleri olanların ve fatura sistemleri ile muhasebelerinde ağır hareket eden mükelleflerin güncel ve dikkatli olmaları gerektiği anlamına da gelmektedir. Bu konuda tebliğin açıkladığımız şekilde yayımlanması halinde bu zorunluluklar başlayacaktır. İzleyip buna göre hazırlıklı olmakta fayda var.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.